کد خبر: 302067
تاریخ انتشار: چهارشنبه ۲۵ فروردین ۱۳۹۵ - ۲۰:۱۶

امتیاز خبر: از تعداد رای دهندگان

فرامرز احمدی نژاد در گفت‌وگو با تسنیم در اهواز، اظهار داشت: از سال ۱۳۶۱ قانونی مصوب شد که به پشتوانه آن ۵ نفر ازکارگران کارگاه‌هایی که پروانه صنعتی داشتند مشمول کمک‌های دولتی می‌شدند.

وی افزود: مطابق این قانون مقرر شد کارفرمایان  لیست بیمه ۵ نفر از نیروهای خود رابا نرخ ۱۰ درصد به سازمان تامین اجتماعی تحویل دهند و دولت نیز ۲۰ درصد باقی مانده هزینه بیمه را متقبل شود.

نائب رئیس اتاق بازرگانی اهواز گفت: حدود دو الی سه سال است که سازمان تامین اجتماعی بخش نامه‌ای داخلی را صادر کرده است که به پشتوانه این بخش نامه  قانون مذکور لغو شده است.

وی با بیان اینکه سازمان تامین اجتماعی در هنگام تحویل لیست ۳۰درصد هزینه بیمه رابه طور کامل از کارفرما دریافت  می‌کند، گفت: این مسئله سبب شد کارگاه‌هایی که از این مزیت استفاده می‌کردند بی انگیزه شوند و این بی انگیزگی ریزش اشتغال در سطح کشور را در پی داشت.

احمدی نژاد عنوان کرد: بنابراین این مسئله از آنجا که پیامدهای بدی در بحث اشتغال داشت با شکایت تعدادی از صنعت گران به دیوان عدالت اداری روبه رو شد که در نتیجه پیگیری‌ها یک رای اخذ شد، این رأی از مهر ماه سال ۹۴ اجرایی شد و از طریق جراید و ابلاغیه‌ها به سازمان تامین اجتماعی ابلاغ شد.

وی با بیان اینکه متاسفانه سازمان تامین اجتماعی تمکین و این قانون را اجرا نمی‌کند، گفت: عدم پیروی از  قوانین به منافع ملی لطمه می‌زند، بالاترین دغدغه  ما اشتغال است و اگر این قانون مصوب و اجرایی می‌شد می‌توانست به نوعی مشکل اشتغال را حل کند ولی متأسفانه این ظرفیت را از واحدهای صنعتی گرفتند.

احمدی نژاد درباره دلایل عدم همکاری دستگاه‌ها مرتبط نسبت به رونق بخش صنعت، تصریح کرد: یکی از عمده ترین دلایل عدم همکاری دستگاه‌ها بخشی نگری است به طوری که هر دستگاهی فقط منافع خود را مد نظر قرار می دهد و سازمان تامین اجتماعی متاسفانه به یک خزانه برای خرج های دولت تبدیل شده است.

وی نسبت به راه حل برون رفت از این مشکل بیان کرد: تمکین، اجرا و تسهیل بخشی به فضای کسب و کار سبب ایجاد انگیزه در بین مردم می‌شود به طوری که این موارد می تواند به اشتغال جوانان کمک کنند.

این عضو هیئت رئیسه خانه صنعت و معدن با اشاره به شرایط دوران پسا برجام برای صنایع گفت: پسا برجام موضوعی بود که همه ما منتظر آن بودیم که با فعالیت‌های مسئولان دولت این اتفاق رخ داد ولی اگر این مسئله را مدیریت نکنیم پسابرجام باعث می‌شود که دروازه‌های کشور برای ورود کالاهای خارجی باز شود و این یک تهدید بسیار بزرگی است برای صنایع ما چراکه اندک اشتغالی که توانسته‌اند کسب کنند را از دست خواهند داد.

وی درباره ویژگی‌های مثبت دوران پسا برجام افزود: ورود بانک‌ها برای سرمایه‌گذاری، ایجاد رقابت، ورود بیمه‌ها برای جلوگیری از تکتازی سازمان تامین اجتماعی، تعدیل نرخ بهره‌های بانکی با ورود بانک‍‌های خارجی، ورود صنایع و تکنولوژی روز و همچنین ورود صنایع سرمایه‌ای را می‌توان به عنوان ویژگی‌های مثبت در دوران پسا برجام نام برد.

احمدی‌نژاد عنوان کرد: ولی بدترین حالت این است که کالای ساخته شده را با هرکیفیتی وارد کشور کنیم و این همه زحمتی را که در راستای خود باوری و سر پا ایستاندن صنایع کشیدیم به هدر برود.

وی تصریح کرد: نگاه ما به پسابرجام باید ازدیدگاه اقتصاد مقاومتی باشد که مقام معظم رهبری به صراحت آن را تاکید می‌کنند و قطعا اقتصاد مقاومتی بهترین نقشه راه برای توسعه و آبادانی کشور در بلنند مدت است.

انتهای پیام/منبع: تسنیم
مطالب مرتبط
اشتراک گذاری
اخبار خوزستان
اخبار ایران و جهان