کد خبر: 301998
تاریخ انتشار: چهارشنبه ۲۵ فروردین ۱۳۹۵ - ۱۰:۰۷

امتیاز خبر: از تعداد رای دهندگان

به گزارش عصر اهواز از خرمشهر، رودخانه کارون در حدفاصل اهواز به خرمشهر ۱۸کیلومتر طول دارد که به کارون سفلا معروف است، این رودخانه در ۴کیلومتری اروندرود به دو شعبه تقسیم می‌شود که شعبه نخست آن بهمنشیر در شمال آبادان است که به‌موازات اروندرود به دریا می‌ریزد.

شعبه دیگر نیز به نام کارون که به کانال اَزُدی نیز معروف است در جنوب خرمشهر جریان دارد و این شهر را به دونیمه شمالی و جنوبی تقسیم می‌کند، به‌طور تقریبی یک‌چهارم خرمشهر در نیمه جنوبی آن قرار دارد.

نخستین پل خرمشهر که اکنون به پل قدیم و یا آزادی معروف است در سال ۱۹۶۰میلادی یعنی سال ۱۳۳۸هجری در جنوب شرقی رودخانه کارون احداث می‌شود، پیش‌ از این مردم خرمشهر برای ارتباطات و انجام امور روزمره، با بلم (قایق چوبی) و شناورها از طریق رودخانه کارون خود را به دو قسمت شمالی و جنوبی خرمشهر می‌رساندند.

این پل ۶۱۶متر طول و ۶متر عرض دارد در ابتدای جنگ تحمیلی یکی از مسیرهای استراتژیک برای رزمندگان مقاومت ۴۵روزه خرمشهر به شمار می‌آمد، البته پس از سقوط خرمشهر در آبان ماه سال ۱۳۵۹ چندین عملیات تخریب ناموفق از سوی رزمندگان بر روی این پل اجرا می‌شود اما استحکام پل نیازمند مواد منفجره‌ای خاص بود که رزمندگان آن را در اختیار نداشتند.

آخرین نقطه مقاومت کوچه به کوچه و خانه به خانه رزمندگان خرمشهری در ۴۵روز نخست آغاز جنگ تحمیلی پل آزادی خرمشهر یا همان پل قدیم است که سرانجام اواخر سال ۱۳۵۹ در عملیاتی شبانه و با کارگذاری خرج گود توسط ارتش بعث عراق نیمی از پل تخریب می‌شود.

بعدها در عملیات الی بیت‌المقدس رزمندگان پلی شناور در کنار این پل احداث می‌کنند، سال‌ها پس از آزادسازی خرمشهر کارترمیم پل آغاز می‌شود. اکنون این پل نیز در ردیف میراث ملی قرار دارد که باید موردتوجه ویژه متولیان میراث فرهنگی قرار بگیرد.

اما این پل ۵۶ساله اکنون زخم و جراحت‌هایی بس عمیق بر تن دارد، در ۳سال اخیر بارها به دلیل فرسودگی و احتمال ریزش مسدود شده است، درحالی‌که برای این پل ممنوعیت تردد خودروهای سنگین اعلام‌شده اما همچنان شاهد تردد خودروهای سنگین هستیم. ستون‌های فرسوده دیگر به پل آزادی خرمشهر یاری ایستادن نمی‌دهد.

نرده‌های پل خمیده و کف آن نیز ترک‌هایی سخت برداشته است، این آشفتگی کمر شهر را خم می‌کند.

تعریض پل با حفظ شاخص‌های فرهنگی در دست پیگیری

محمدعلی دوایی فر شهردار خرمشهر در پاسخ به عصر اهواز برای تشریح وضعیت پل قدیم خرمشهر، اظهار می‌کند: مشاور برای طرح تعریض و بهسازی پل قدیم خرمشهر به‌کارگیری شده، این پل آسیب‌های جدی دیده است.

وی می‌افزاید: اگر وارد فضای تعریض پل شدیم بخشی از قسمت‌های آسیب‌دیده باید برای الحاق بافت قدیم و جدید آن با یکدیگر تخریب شود سپس کار مقاوم‌سازی آن صورت بگیرد. فعلاً بررسی طرح تعریض پل در معاونت عمرانی استانداری جریان دارد.

شهرداری خرمشهر بیان می‌کند: در طرح جامع شهر خرمشهر پل سوم پیش‌بینی‌شده است، ۹۰ درصد کارشناسان اعتقاد دارند که جانمایی و احداث پل جدید عقلانی نیست که دلیل آن فقدان مطالعات حمل‌ونقل و ترافیک است. برای احداث پل سوم در خرمشهر محور ترافیکی نیاز است درحالی‌که محور ترافیکی وجود ندارد.

وی می‌گوید: اگر این فضای پل قدیم تعریض بشود در رفع ترافیکی که برخی ساعات از روز بر روی پل قدیم شاهد هستیم مؤثر است، بی‌تردید در صورت تعریض پل شاخص‌های فرهنگی آن را در نظر می‌گیریم.

به گزارش عصر اهواز،این میراث و سند گران‌بهای مقاومت مردم خرمشهر در برابر رژیم متجاوز بعث درگیر و دار تصمیم‌گیری‌های سلیقه‌ای مسئولان به حال خود رهاشده است. بدون شک اقدامات عمرانی موضعی دوای درد این پل نخواهد بود.

باید دید که تا پیش از ریزش این پل شاهد آغاز عملیات طرح بهسازی، مقاوم‌سازی و تعریض احتمالی آن خواهیم بود و یا باید منتظر وقوع حادثه‌ای تلخ برای آن باشیم؟

گزارش و تصاویر از محمدرضا عبادی

انتهای پیام/منبع: تسنیم
مطالب مرتبط
اشتراک گذاری
اخبار خوزستان