کد خبر: 301823
تاریخ انتشار: سه شنبه ۲۴ فروردین ۱۳۹۵ - ۱۹:۲۸

امتیاز خبر: از تعداد رای دهندگان

به گزارش عصر اهواز، محمد خانی پیش از ظهر امروز سه شنبه در نشست خبری با اصحاب رسانه عنوان کرد: بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در گذر سی سال گذشته متناسب با شرایط هر زمان فعالیت های خود را در راستای محرومیت زدایی و ساخت مسکن برای قشر روستایی جامعه گسترش داده است.

وی افزود: در سال های ابتدایی انقلاب اسلامی نسبت جمعیت روستاییان به شهرنشینان، هفتاد به سی بوده که این آمار در این زمان کاملا برعکس شده است. اشتغال یکی از مولفه های مهم به منظور ماندگاری روستاییان در محل زندگیشان محسوب می شود.

مدیرکل بنیاد مسکن خوزستان تصریح کرد: متاسفانه بسیاری از روستاییان هنگام مهاجرت به شهرها مجبور به حاشیه نشینی می شوند و این مسئله باعث شده تا این نهاد صد میلیون تومان از محل اعتبارات حساب صد (حساب امام خمینی (ره)) به مناطق حاشیه شهر اهواز همچون، ملاشیه اختصاص دهد.

خانی با بیان اینکه در صورتی که ارائه خدمات در روستاها به سطح مطلوبی برسد آمار مهاجرت روستاییان به شهرها کاهش خواهد یافت، گفت: شهرستان باغملک در این زمان بافت روستانشین خود را حفظ کرده و قسمت عمده ای از این مسئله به دلیل رونق کشاورزی و صنعت گردشگری است.

وی تصریح کرد: در این زمان حدود دو هزار و ۷۲ روستای بالای ۲۰ هزار خانوار در خوزستان وجود دارد، که طرح هادی در همه این روستاها تدوین شده است. دستگاه های اجرایی استان باید بر اساس این طرح خدمات مورد نظر را به روستاها ارئه دهند. تاکنون دو هزار و ۹۶ روستا وارد فاز اجرایی این طرح شده اند.

مدیرکل بنیاد مسکن خوزستان عنوان کرد: در سال گذشته ۲۲۰ روستا که تنها یازده مورد آنها جدید بودند وارد فاز عملیاتی این طرح شدند.

خانی گفت: سازمان بنیاد مسکن به تنهایی نمی تواند مشکلات موجود در روستاها را مرتفع کند و در این خصوص سایر نهادها نیز باید به وظایف ذاتی خود جامعه عمل بپوشانند.

وی با اشاره به تملک زمین های اطراف روستاها از سوی نهاد بنیاد مسکن اظهار کرد: این زمین ها در اختیار روستاییان قرار داده می شود. تاکنون ۲۰ هزار قطعه زمین به منظور ساخت مسکن واگذار شده است.

مدیرکل بنیاد مسکن خوزستان با اشاره به اعتبارات ۸۴ میلیاردی این نهاد در سال گذشته گفت: متاسفانه از این میزان اعتبار تنها ۲۵ میلیارد تومان آن تخصیص یافت. تنها در صورتی که دو برابر بودجه اصلی این نهاد به صورت کامل تخصیص یابد امکان اجرای کامل طرح هادی وجود خواهد داشت.

خانی افزود: در این زمان یکصد و سی هزار واحد روستایی کم دوام در استان وجود دارد که به همین منظور تسهیلاتی به صورت قرض الحسنه در اختیار روستاییان قرار می دهیم این تسهیلات در سه دوره زمانی پرداخت می شود. از ابتدای فعالیت این نهاد در استان تاکنون حدود هشتاد هزار واحد روستایی مقاوم سازی شدند.

وی گفت: سهمیه بنیاد مسکن خوزستان در پروژه مسکن مهر ۱۴ هزار واحد بوده که تاکنون ۸۰ درصد این میزان ساخته شده و بر اساس برنامه ریزی های صورت گرفته تا پایان سال جاری این پروژه به صورت کامل به اتمام می رسد.منبع: مهر
مطالب مرتبط
اشتراک گذاری
اخبار خوزستان
اخبار ایران و جهان