کد خبر: 301583
تاریخ انتشار: یکشنبه ۲۲ فروردین ۱۳۹۵ - ۲۰:۰۹

امتیاز خبر: از تعداد رای دهندگان

به گزارش عصر اهواز، «مارینا کالجوراند» وزیر خارجه استونی عصر امروز(یکشنبه) با حضور در مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام با علی اکبر ولایتی دیدار و گفتگو کرد.

ولایتی ضمن خوشامدگویی به وزیر امور خارجه استونی و هیئت همراه گفت: اگر به تاریخ روابط دو کشور ایران و استونی بازگردیم، هر دو کشور دارای روابط دوجانبه و بسیار طولانی هستند و برای این روابط نیز اهمیت ویژه ای قائلند.

رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام اظهار کرد: نکته مثبت این است که هر دو طرف علاقه‌مند به توسعه و گسترش روابط در جنبه های مختلف سیاسی، اقتصادی، علمی، تجاری و دانشگاهی هستند و اطلاع دارم که در این زمینه مذاکرات خوبی انجام شده است.

ولایتی در ادامه با اشاره به سفر نخست وزیر ایتالیا و برخی از مقامات اتحادیه اروپا به تهران در آینده نزدیک گفت: شرایط مناسبی برای توسعه روابط با کشورهای اروپایی فراهم شده است.

وزیر امور خارجه اسلونی نیز ضمن تشکر از فرصتی که ولایتی در اختیار او نهاده است، گفت: شما به درستی به روابط طولانی دو کشور اشاره کردید اما متاسفانه به دلایل مختلفی نیز نتوانستیم روابط را در سطحی گسترده توسعه دهیم.

کالجوراند با بیان اینکه شرایط و فرصت مهمی برای توسعه روابط فراهم شده است، افزود: در نشست با مسئولان ایرانی زمینه های مشترک فراوانی برای توسعه روابط پیش بینی کرده ایم.

وی در ادامه با اشاره به سفر موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به تهران در هفته آینده گفت: با این سفر گام مهمی در راستای گسترش روابط ایران و اتحادیه اروپا برداشته خواهد شد.

ولایتی سپس در جمع خبرنگاران در خصوص مباحث مطرح شده با وزیر امور خارجه استونی نیز تصریح کرد: جنگ قره باغ و درگیری بین دو کشور ارمنستان و آذربایجان نیز یکی از مباحث مطرح شده در این جلسه بود.

وی افزود: ما هر دو کشور را تحسین می کنیم که به سرعت به ندای درخواست آتش بس که ازجانب رئیس جمهور ایران، در مذاکره با روسای جمهور دو کشور مطرح شد پاسخ دادند و خیلی زود به این جنگ خانمانسوز پایان بخشیدند.  

ولایتی با بیان اینکه در نهایت هر دو طرف درگیر به حقوق خود رسیدند و شهرهای اشغالی آزاد شدند، گفت: به نظر ما گروه مینسک ناموفق بود و کشورهایی مانند ایران با توجه به حسن نیت خود و روابطی که با هر دو کشور درگیر در مناقشه دارند، می توانند در این میانجی‌گری شرکت کنند و مانع از افروخته شدن آتشی مجدد شوند.  

رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام ابراز امیدواری کرد: مصوبات شورای امنیت درخصوص آزادی شهرهای اشغالی آذربایجان اجرایی شود و دو ملت آذربایجان و ارمنستان در کنار یکدیگر برادروار زندگی کنند.

رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام در پاسخ به سوالی درخصوص اظهارات اخیر جان کری وزیر خارجه آمریکا گفت: ایران در مورد قدرت دفاعی خود با هیچ کس مذاکره نمی‌کند.

ولایتی در مورد محدود کردن قدرت دفاعی ایران در منطقه و اینکه عده ای این سخنان را برجام۲ تلقی کرده اند افزود: به آقای کری ارتباطی ندارد که در مورد قدرت دفاعی ایران صحبت کند.  

وی با بیان اینکه امریکایی ها در طول انقلاب صحبت های زیادی از این دست کرده اند و هیچ اعتنایی به سخنان بی پایه آنها نباید کرد، گفت: قدرت دفاعی ملت ایران برای حفظ تمامیت ارضی، اقتدار، استقلال و دستاوردهای انقلابی است.

رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام تاکید کرد: ملت ایران بر اساس خودکفایی به این درجه از قدرت رسیده است و برای دفاع از خود از آقای کری و غیر کری اجازه نمی گیرد.

 منبع: مهر
مطالب مرتبط
اشتراک گذاری
اخبار خوزستان