کد خبر: 300762
تاریخ انتشار: دوشنبه ۱۶ فروردین ۱۳۹۵ - ۰۸:۲۲

امتیاز خبر: از تعداد رای دهندگان

مرتضی شمسی رییس مرکز پویانمایی صبا (از مجموعه‌های زیرمجموعه صدا و سیما که وظیفه تولید و تامین برنامه‌های انیمیشن‌ را برعهده دارد) که آمدنش مصادف با تغییراتی در این مرکز بود جدا شدن شبکه پویا از مرکز صبا را تصمیم درستی قلمداد کرد و به عصر اهواز گفت: در دوره ریاست جدید سازمان صدا و سیما سیاست هایی مطرح شد که عمل به آنها در درازمدت نایج مثبت فراوانی خواهد داشت.

وی افزود: یکی از رویکردهای حاکم بر مدیریت جدید سازمان، تخصصی شدن شبکه ها در حوزه‌های مربوطه بود و بر این اساس شبکه «پویا» با تحولاتی جدی روبه رو شد و دیگر تنها انیمیشن در دستور کارش نیست، ضمن اینکه در تعریف قدیم این شبکه برنامه سازی وجود نداشت ولی الان این ماموریت هم اضافه شده است.

تشریح دلایل جدایی پویا از صبا

شمسی با اشاره به اینکه شبکه پویا در ماموریت‌های جدیدش قرار است تولید محتوا هم داشته باشد، گفت: تبدیل یک شبکه تامینی به تولیدی باعث شد شرایط جداسازی شبکه «پویا» از مرکز پویانمایی صبا فراهم شود و این در حالی رخ داد که برای صبا هم تعاریف جدیدی ارائه شده بود. نگاه ریاست بر این بود که صبا کمپانی تولیدکننده است و باید این ماهیت را تقویت کند تا بعد از این برای همه شبکه های سازمان صدا و سیما محصول انیمیشن داشته باشد.

مدیر مرکز پویانمایی صبا با اشاره به اینکه ارتقای کیفیت در دستور کار این مرکز قرار داده شده است،بیان کرد: در دوره جدید یک آسیب شناسی هم انجام شد و به این نتیجه رسیدیم که صبا در همکاری با شبکه پویا اگر فقط برای خود کار بسازد و برای خودش پخش کند کیفیت آنطور که باید مهم تلقی نمی شود چراکه دیگر باید تنها به پر کردن آنتن توجه کند.

وی ادامه داد: این ایرادی بود که قبلا هم وجود داشت به همین دلیل طبق نظر محمد سرافراز رییس سازمان صدا و سیما اعلام شد جدایی شبکه پویا از مرکز پویانمایی صبا باعث می شود صبا به کیفیت بیش از پیش اهمیت دهد و این مرکز پویانمایی دیگر بهانه ای برای تولیدات با کیفیت پایین نداشته باشد.

مرتضی شمسی درباره بخش هایی از عملکرد این مرکز در سال ۹۴ گفت: به زودی و با برنامه ریزی، ۷ هزار دقیقه کارِ به پایان رسیده را ارائه خواهیم داد و کاری می کنیم که شبکه ها کمتر نیاز به انیمیشن خارجی داشته باشند. علاوه بر کارهای تک قسمتی، ما در قالب سریال آثاری چون سری جدید «مهارت های زندگی»، «تاریخ از این ور»، «سمعک»، «قهرمانان مدرسه»، «موزه خانه ما»، «گلستان سرزمین من»، «ماجرای حاکم و حاتم ۲» را نیز به تولید رساندیم که هر کدام در زمان مناسب روی آنتن می روند.

این مدیر تلویزیونی بیان کرد: همچنین مجموعه «فرهنگ و تمدن ایران» که تقریبا ۸ سال تولید آن به خاطر مسایل مالی طول کشید آماده پخش شد. این مجموعه نگاهی دارد به تاریخ تمدن ایران از زمان مادها تا قاجار و مسایل اجتماعی و سیاسی و جغرافیایی و فرهنگی را در قالب انیمیشن بازگو می کند. فاز اول آن به مدت ۷۵۰ دقیقه به پایان رسید.

تولید یک انیمیشن بر اساس هنر مینیاتور

وی ادامه داد: اولین تولید صنعتی ما به نام «هالا با ما» نیز به پخش رسید. همچنین «شاهنامه» کار دیگری بود که به سرانجام رسید و از اواسط بهار روی آنتن می رود. این مجموعه قصه های شاهنامه را به صورت موزیکال روایت می کند جزو اولین بِرندهای هنری انیمیشن خواهد بود. یکی از ویژگی های قابل توجه انیمیشن «شاهنامه» بهره گیری از هنر مینیاتور در صنعت پویانمایی است که تا به حال نمونه آن مشاهده نشده است. مختصات این هنر در انیمیشن رعایت شده و طراحی ها بر مبنای هنر مینیاتور ترسیم شده است. این هنر تجسمی تا کنون در زمینه های زیادی مورد استفاده قرار گرفته اما فکر می کنم اولین بار است که به صنعت انیمیشن وارد می شود.

مرتضی شمسی با ذکر این نکته که مرکز صبا سعی در برندسازی دارد، توضیح داد: از سال جدید کارهای برندی ما در حوزه تولید صنعتی ارائه می شود. آثار سال ۹۴ همه تکمیل کننده پروژه های پیش بود و هر آنچه در سال ۹۵ کلید می خورد جزو طرح های جدید است.

«یوز پارسی» انیمیشن می‌شود

وی ادامه داد: کمربندهای محتوایی را برای رده های سنی مختلف خردسال، کودک و نوجوان تعریف کردیم. به این معنی که مثلا خردسالی دوران شادی و ارباب بودن بچه است و نیازی به آموزش ندارد. بچه باید اگر در اتاقش بازیگوشی می کند به محض شنیدن صدای برنامه پای تلویزیون بنشیند. در حوزه کودک موضوع آموزش، فکر کردن به حل مساله و پیدا کردن راه های متنوع در اولویت ماست. انیمیشن های «هالا با ما» و «روباه و خروس» در این رده ارزیابی و تولید شده اند. یکی از طرح هایی که در این رده ساخته می‌شود انیمیشن ۱۰۰ قسمتی «یوز پارسی» است.

مدیر مرکز صبا در توضیح انیمیشن «یوز پارسی» عنوان کرد: یوز ایرانی قهرمان اصلی قصه مان است که در کنارش از حیوانات دیگر هم سخن به میان می آید. در این اثر تنوع جانوری و نگاه ویژه به مساله محیط زیست در اولویت ساخت است و سعی خواهد شد تنوع فضاهای اقلیمی در طراحی ها به شکلی جالب توجه ترسیم شود.

شمسی در پایان گفت: در بخش تولیدات سینمایی انیمیشن «شکرستان» و «سلیمان» را داریم که احتمالا به جشنواره فیلم فجر سال آینده می رسند. سینمایی «تاریخ از این ور» نیز دربرنامه ها قرار دارد که تاریخ را از زاویه ای طنز در قالب انیمیشن روایت می کند. در حوزه مطالعاتی هم چند کار در دست بررسی داریم ولی به تولید سال جاری نمی رسد.منبع: مهر
مطالب مرتبط
اشتراک گذاری
اخبار خوزستان