تالار عروسی لیانا اهواز
خرید آنلاین بلیط چارتری و سیستمی رزرو بلیط هواپیما با بهترین نرخ تهران اهواز

کد خبر: 30064
تاریخ انتشار: شنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۱:۳۴

امتیاز خبر: از تعداد رای دهندگان

به گزارش عصر اهواز، اهواز پس از مشهد دومین کلانشهر حاشیه نشین کشور است که بیش از ۳۰ درصد از جمعیت این شهر به حاشیه نشینی تعلق دارد.

باتوجه به اینکه معمولا شهرداری اهواز بار خدمت به این مناطق را بر دوش کشیده و همیشه دولتها از این موضوع سرباز زده اند، در یک حرکت مثبت برای خدمات رسانی به ساکنان این مناطق، نواحی ویژه ای در شهرداری اهواز تاسیس شده، اما مشکلات این گسترده بسیار زیاد است.

از این رو کارشناسان حاشیه نشینی را جلوه عینی نابرابری های اجتماعی و اقتصادی می دانند. تفاوت در آمدی و امکانات شغلی و استفاده از امکانات اولیه زندگی مهاجرین را به سمت حاشیه شهر می کشاند و متعاقب آن مشکلاتی را در فرایند شهرنشینی به وجود می آورد که یکی از عناصر منفی در شهرنشینی بوده و هزینه های زیادی را بر مسئولان شهری و دولتی تحمیل می کند و گاهاً مسئولان شهری در حل معضلات و ایجاد امکانات اولیه زندگی برای حاشیه نشینان باز می مانند.

اما، در برخورد با حاشیه نشینی مسئولین هرکدام نظری خاص دارند که این نظرات معمولاً در حد مصاحبه و نطق باقیمانده و همچنان حاشینه نشینی در اهواز رو به گسترش است.

در همین زمینه رحمانی‌فضلی وزیر کشور به خبرنگاران درباره موضوع حاشیه نشینی گفت: پیرو جلسه‌ای که با مقام معظم رهبری در زمینه اولویت‌بندی آسیب‌های اجتماعی داشتیم دومین مورد بعد از اعتیاد، موضوع حاشیه‌نشینی بیان شده و مطالعاتی در وزارت کشور برای همه مراکز استان‌ها و شهرهای درجه ۲ با هدف تعیین اولویت‌ انجام داده ایم تا بتوانیم براساس این اولویت دستگاه‌های اجرایی را که وظایفی در قبال این موضوع دارند، مسئول کنیم که پای کار بیایند.

وزیر کشور درباره وضعیت حاشیه نشینی در خوزستان گفت: طرح توسعه پایدار را از ۳سال قبل انجام دادیم و مراحل تصویب این طرح گذشته است؛ این طرح سال ۹۵ حدود ۱۰۰میلیارد تومان اعتبار در بودجه داشت و برای سال ۹۶ نیز اعتبار خوبی پیش‌بینی شده که اولویت نیز به مباحث حاشیه‌شهر داده شده و موضوع حاشیه نشینی در خوزستان به‌ویژه اهواز در دستور جلسه شورای اجتماعی قرار گرفته و به استاندار نیز اعلام شده که برنامه‌هایشان را ارائه دهند و در آنجا اگر تصویب شود، می‌توانیم دوباره منابعی را در اختیار بگذاریم و دستگاه‌ها را متولی انجام کار کنیم و امیدواریم با طرح توسعه پایدار و نیز پیگیری آن بتوان اقدامات موثری را انجام داد.

همچنین جواد کاظم نسب الباجی، نماینده مردم اهواز در مجلس ضمن آنکه حاشیه نشینی در اهواز را بیشتر به دلیل مشکلات ناشی از جنگ تحمیلی همچون مهاجرت روستاییان و شهروندان شهرهای همجوار به این کلانشهر می داند، گفت: تصاحب مزارع کشاورزان و زیرکشت بردن آنها از سوی صنایع کشاورزی عامل موثر دیگری است که در مهاجرت روستاییان و کشاورزان و افزایش حاشیه نشینی موثر بوده است و رفع مشکلات آنها مستلزم توجه جدی دولت و همکاری تمامی مسئولان استانی و کشوری است.

الباجی همچنین با بیان اینکه حتی ۵۰ درصد از برنامه های تدوین شده در جهت مدیریت حاشیه نشینی اهواز محقق نشده، گفت: خوزستان نباید با وجود ظرفیت های عظیم و منابع خدادادی نفت و گاز، صنعت و کشاورزی از محرومیت، شیوع امراض سرطانی، آلودگی هوا، حاشیه نشینی و مشکلات بهداشتی بی شمار رنج ببرد؛ هیچ وجدانی قبول نمی کند علیرغم تمامی این امکانات اهواز حتی یک نفر حاشیه نشین داشته باشد  و بی توجهی نسبت به این معضل می تواند برای امنیت استان و نظام دردسر ساز باشد.

خدادادی مدیرعامل جمعیت هلال احمر خوزستان با اشاره به آمار بالای حاشیه‌نشینان در خوزستان و تبعات اجتماعی و فرهنگی آن برای استان، در این رابطه می گوید: ۲۵ در صد جمعیت خوزستان حاشیه نشین هستند که از شرایط اولیه زندگی محروم اند وما اگر خواهان امنیت هستیم باید به مسائل معیشتی و تأمین نیازهای اولیه مردم جامعه و حذف محرومیت‌ها اهتمام داشته باشیم تا این غبار محرومیت از جامعه زدوده شود. وجود فقر معلولیت‌های زیادی را در جامعه به‌وجود آورده که با یک همت عالی می‌توان آن را کاهش داد.

باتوجه به اینکه جمعیت حاشیه نشین معمولا به دلیل توسعه نیافتگی این مناطق از کمبود امکانات بهداشتی، درمانی و اقتصادی در رنج هستند، و حتی در بسیاری مواقع از وجود ابتدایی ترین امکانات زندگی مثل: آب شرب سالم، گاز، برق ، آسفالت، فضای آموزشی و تفریحی و نیز مراکز درمانی مجهز محروم بوده و مشکلات زیادی را متحمل می شوند، همایون یوسفی نماینده مردم اهواز در مجلس شورای اسلامی با نگاهی دیگر گفت: جنگ تحمیلی هشت ساله، بیکاری به ویژه در شهرهای منطقه زاگرس و کمبود آب در مناطق روستایی باعث مهاجرت روزافزون به اهواز شده است.

یوسفی تصریح کرد: حاشیه نشینی هدفدار در اهواز به سرعت و هدفدار روبه گسترش است که این مساله باید علامت سوالی برای مسئولان امنیتی باشد و در این باره چندین بار با وزارت کشور صحبت کردم اما انتظار دارم که در این زمینه فرمانداری پیگیری و برنامه ریزی کند.

و اما در خبری که دیروز در رسانه های معتبر آمده بود، حکایت از اختصاص بودجه خوب برای مناطق حاشیه نشین کشور دارد.

در این زمینه محمدسعید ایزدی، دبیر ستاد ملی بازآفرینی شهری گفت: سازمان برنامه و بودجه از محل تملک دارایی‌های دولت، ۵۰۰ میلیارد تومان به رفع مشکلات حاشیه‌نشینی تخصیص داد.

این خبر باعث می شود مسئولین خوزستانی و مخصوصاً نمایندگان استان در مجلس شورای اسلامی و همچنین اعضای شوراهای اسلامی شهر و روستا برای سرریز نمودن قسمتی قابل توجهی از این بودجه تلاش کنند تا همه موارد عنوان شده در مورد حاشیه نشینی در استان خوزستان و مخصوصا کلانشهر اهواز کمتر شود.

در پایان باید گفت: ای همه کسانی که برای دریافت رای از این جمعیت آسیب دیده در حاشیه شهرها و مخصوصاً اهواز قبل از انتخابات مایع می گذارید و فریاد سر می دهید که این مناطق چنین و چنان است؛ این بودجه و این توان شما، یاعلی…


Asr Ahwaz News Agency

5.0 35
Google | Google+

مطالب مرتبط
اشتراک گذاری