کد خبر: 300351
تاریخ انتشار: پنج شنبه ۵ فروردین ۱۳۹۵ - ۲۱:۳۵

عصر اهواز - نماینده سازمان ملل در امور سوریه اعلام کرد با اشاره به پیشرفت‌های مذاکرات این کشور در ژنو، گفتگوی طرفین سوری را تنها راهکار برای این کشور خواند.
امتیاز خبر: از تعداد رای دهندگان

پایگاه خبری تحلیلی عصر اهواز ( AsrAhwaz.Ir ) :

به گزارش گروه بین‌الملل سایت خبری عصر اهواز به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از الجزیره مباشر، استفان دی میستورا در کنفرانسی خبری در ژنو گفت: نکته نخست در راهبرد ما در گفتگوهای سوری-سوری مرتبط به خواسته های سوری درباره کاهش یافتن اقدامات خشونت بار است. بنابراین اولویت ما حمایت از غیرنظامیان از طریق توافق ترک مخاصمه است. مسئله دیگر درباره راههای ارسال کمک های بشردوستانه است. ارسال این کمک ها و وضع ترک مخاصمه کافی و مطلوب نبوده است.

وی افزود: استقرار روند سیاسی معتبر در سوریه نیز نیازمند افقی درباره دوره انتقالی بر اساس قطعنامه ۲۲۵۴ شورای امنیت است. هدف این دور از گفتگوها این بوده است که گفتگوها ادامه یابد و زمینه برای گفتگوهای جدی و واقعی درباره انتقال سیاسی فراهم شود. تلاش های دیپلماسی در ژنو و در عرصه بین المللی توانست به توافق ترک مخاصمه برسد.

نماینده سازمان ملل در امور سوریه افزود: ارزیابی واقع گرایانه من از این دور از گفتگوها این است که دو طرف به صورت جدی رفتار کرده اند و در کنفرانس های خبری به صورت حرفه ای ظاهر شدند.

دی میستورا در ادامه گفت: هیئت اعزامی دولت سوریه در خلال این گفتگوها بر مسئله اصول گفتگوها تاکید داشت تا در نهایت بتوان وارد مسائل دیگر شد. گروه معارض نیز برگه پیشنهادی درباره روند سیاسی ارائه کرد. مسئله اصول در این گفتگوها مهم بوده که بخشی از قانون اساسی آینده است و همچنین باید درباره روند انتقالی نیز گفتگو کرد. من به عنوان میانجی این دور از گفتگوها پیشنهادی ارائه کردم.

وی بیان داشت: به صورت کلی می توان گفت که در خلال دو هفته گفتگو توانستیم  بدون خارج شدن هیچ هیئتی از ژنو، به گفتگوها  ادامه بدهیم و در نهایت یک برگه پیشنهادی ارائه کردم و هیچ یک از این دو هیئت با این پیشنهاد مخالفت نکردند. این وضع شاید به این معناست که باید در دوره آینده درباره روند سیاسی گفتگو کنیم.

نماینده سازمان ملل در امور سوریه اضافه کرد: تلاش ها برای برداشتن مناطق محاصره مسئله‌ای اساسی است و باید تلاش کرد توافق ترک مخاصمه در سوریه تثبیت و گسترده شود.

انتهای پیام/منبع: عصر اهواز
مطالب مرتبط
اشتراک گذاری
اخبار خوزستان
اخبار ایران و جهان