کد خبر: 300176
تاریخ انتشار: دوشنبه ۲ فروردین ۱۳۹۵ - ۲۱:۰۸

امتیاز خبر: از تعداد رای دهندگان

پایگاه خبری تحلیلی عصر اهواز ( AsrAhwaz.Ir ) :

اسماعیل جلیلی در گفتگو با عصر اهواز با اشاره به نامگذاری امسال از سوی مقام معظم رهبری به نام «اقتصاد مقاومتی؛ اقدام و عمل» اظهار کرد: سال ۱۳۹۵ اولین سال پس از رفع تحریم های ظالمانه کشورهای غربی علیه کشورمان به شمار می آید که فرصت مغتنمی برای اقتصاد کشور است تا از دوران رکورد و توقف و عدم توسعه اقتصادی به سمت رشد و شکوفایی اقتصاد ملی پس از برجام گام بردارد.

وی افزود: رویکرد اجرایی به اقتصاد مقاومتی در عمل به عنوان یکی از مولفه های اقتدار ملی، موجب کاهش آثار و تبعات منفی گمانه های اقتصادی داخلی و خارجی خواهد بود.

نماینده مردم مسجدسلیمان در مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: فرمایشات مقام معظم رهبری در طول سال های اخیر پس از ابلاغ سیاست های اقتصاد مقاومتی مبنی بر پرهیز از شعارگرایی و تلاش برای عملی شدن این سیاست بیانگر این واقعیت است که عدم توجه عملی به اجرای اقتصاد مقاومتی نیل به جایگاه بالا در منطقه و ایجاد پایداری در رشد اقتصادی را محقق نخواهد کرد.

عضو هیئت رئیسه کمیسیون ویژه تولید ملی و اجرای سیاست های اصل ۴۴ بیان کرد: برای نهادینه شدن اقتصاد مقاومتی در ساختار، مدیریت و روابط اقتصادی کشور ایجاد یک قرارگاه اقتصاد مقاومتی با فرماندهی واحد برای مدیریت بین بخشی و رفع موانع اجرای سیاست های اقتصادی از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

جلیلی توضیح داد: همانگونه که تاکید کردم اتخاذ سیاست های اقتصادی کشور در شرایط پساتحریم از اهمیت دوچندان برخوردار است و بر اساس سیاست های ابلاغی اقتصاد مقاومتی، تمرکز بر تولید محوری و حمایت از بخش های تولید داخلی هم برای تحرک بخشیدن به ظرفیت های تولیدی داخل و هم سهم بردن از بازارهای خارجی از اولویت بالایی برخوردار است.

عضو کمیته اقتصادی بین المجالس جهانی

عضو کمیته اقتصادی بین المجالس جهانی ادامه داد: همچنین تمرکز بر تولید، تضمین کننده ایجاد فرصت های شغلی برای نیروی کار جوان و مولد در کشور خواهد بود که یکی از رهیافت های اقتصاد مقاومتی بر مبنای به کارگیری و بهره مندی از ظرفیتهای سرمایه انسانی کشور به شمار می رود که به صورت مستقیم با موضوع اشتغال مرتبط است.

جلیلی افزود: کاهش وابستگی به درآمدهای نفتی و افزایش سهم درآمدهای مالیاتی از دیگر راهکارهای اقتصاد مقاومتی است که با توجه به آسیب پذیری اقتصاد کشور از این وابستگی، با اصلاح ساختار درآمدی دولت برای کاهش این وابستگی با مدیریت مناسب ذخایر نفتی و درآمدهای حاصل از واگذاری دارایی های سرمایه ای با افزایش سهم سالیانه صندوق توسعه ملی امکانپذیر خواهد بود.

عضو کمیسیون اقتصادی و توسعه پایدار مجالس آسیایی اظهار کرد: یکی دیگر از سیاست های اقتصاد مقاومتی، صرفه جویی در هزینه های عمومی کشور است که با حذف هزینه های زائد، دستگاه های غیر ضروری و فرآینده های موازی و همچنین کاهش هزینه های جاری دولت در نحوه اقدام در دستگاه اهی اجرایی و نهادها امکان تحقق آن وجود دارد.

عضو شورای عالی اداری کشور تاکید کرد: بنابراین اهتمام بخش های مختلف کشور به صورت عملی برای تحقق اقتصاد مقاومتی، ضرورتی اجتناب ناپذیر است. با دوری از شعارگرایی و برداشتن قدم های اصولی می توان امیدار بود سال ۱۳۹۵ سرآغاز اجرای شدن اقتصاد مقاومتی در کشورمان باشد.منبع: مهر
مطالب مرتبط
اشتراک گذاری
اخبار خوزستان
اخبار ایران و جهان