کد خبر: 299842
تاریخ انتشار: پنج شنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۴ - ۰۳:۳۸

امتیاز خبر: از تعداد رای دهندگان

پایگاه خبری تحلیلی عصر اهواز ( AsrAhwaz.Ir ) :

به گزارش عصر اهواز، این طلاب خارجی مقیم ایران، از کشورهای چین، الجزایر، مالزی، اندونزی و افغانستان هستند و امروز از یادمان های دفاع مقدس دیدن کردند.

طلاب خارجی با حضور در یادمان شهدای والفجر ۸ نسبت به مقام شهدا ادای احترام کردند. آنان همچنین در این بازدید با نحوه احداث پل عظیم بعثت و چگونگی عملیات وافجر ۸ آشنا شدند.

اروند رود از بزرگترین رودهای جهان است که از به هم پیوستن دجله و فرات در القرنه عراق و اتصال کارون در خرمشهر به آن تشکیل می شود. اروند به معنی تیز و تند رو و در دوره باستان به تمام طول رود دجله و اروند، رود امروزی گفته می شد.

یکی از اهداف رژیم بعثی عراق در هجوم سراسری به ایران، حاکمیت مطلق بر اروند و انتقال مرزهایش به ساحل شرقی این رودخانه بود. اروند در دوران دفاع مقدس، شاهد عملیات والفجر ۸، یکی از بزرگترین نبردهای دوران جنگ بود.

عملیات والفجر ۸ در سال ۶۴ با رمز «یا فاطمه الزهرا (س)» با عبور از اروند رود حد فاصل خسرو آباد تا راس البیشه آغاز شد و پس از ۷۸ روز جنگ تمام عیار شهر فاو به تصرف رزمندگان در آمد، عملیات دلیرانه ای که تمامی کارشناسان نظامی را متعجب کرد.

در شمال شرق اروند کنار، روبروی شهر فاو عراق، بنای یادبود شهدای والفجر ۸ قرار دارد که ۸ شهید گمنام در نوروز سال ۱۳۸۰ همزمان با ایام محرم حسینی در این محل و در ساحل رود خانه اروند رود به خاک سپرده شده اند.منبع: مهر
مطالب مرتبط
اشتراک گذاری
اخبار خوزستان