کد خبر: 299824
تاریخ انتشار: چهارشنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۴ - ۱۵:۳۲

امتیاز خبر: از تعداد رای دهندگان

پایگاه خبری تحلیلی عصر اهواز ( AsrAhwaz.Ir ) :

محمد تقی زاده افزود: ارائه تصویر برنامه ها و ماموریت های سال تحصیلی ۹۶-۹۵ یکی از دستورکارهای این جلسه شورای آموزش و پرورش است. در طول سال تحصیلی جاری به دستور استاندار و همت اعضای شورای آموزش و پرورش استان، برنامه توسعه تصویب و خوشبختانه موفقیت های خوبی نیز در زمینه های مختلف کسب کردیم.

وی عنوان کرد: اولویت ها و برنامه های سال آینده در ۱۷سرفصل تدوین و برای اعضای این شورا ارسال شده است. تمام ماموریت ها، اهداف و اولویت های مختلف آموزش و پرورش استان را در قالب ۱۷ سرفصل جمع بندی و خلاصه کرده ایم.

مدیرکل آموزش و پرورش خوزستان خبر داد:‌ بیشترین جذب نوآموز پیش دبستانی کشور را در خوزستان داشتیم. بیش از یک هزار و ۳۰۰ نوآموز را نیز برای اولین بار در عشایر جذب کردیم.

باید چشم انداز تعیین کرد

همچنین معاون سیاسی اجتماعی استاندار خوزستان در این نشست اظهار کرد:‌ اهداف کمی هم باید برای شاخص ها و هر کدام از حوزه های تعیین شده در اولویت های آموزش و پرورش مدنظر باشد.

فرج اله خبیر افزود: توسعه پیش دبستانی و انسداد مبادی بی سوادی باید با تعیین رقم و اعداد باشد و آن وقت می توان در صورت صلاحدید و نیاز امکانات مختلف را در حد لازم بسیج کرد.

وی عنوان کرد:‌ برای توسعه آموزش های فنی و علمی هم باید اهداف کمی را تعیین کرده باشیم تا چشم انداز کاری پیش روی خود را بدانیم.

انسداد مبادی بی سوادی

معاون آموزش ابتدایی آموزش و پرورش خوزستان نیز در این نشست بیان کرد: در سند تدوین شده برای آموزش و پرورش استان ویژه سال تحصیلی آینده، هفت مورد از اولویت ها متعلق به حوزه آموزش ابتدایی است. انسداد مبادی بی سوادی بنا به دلایل مختلفی از جمله وجود قانون و همچنین اسناد بالادستی، فرامین مقام معظم رهبری و سند چشم انداز ۲۰ ساله جزو اولویت ها قرار گرفته است.

اردشیر شجاعی افزود: چهار هزار و ۲۵۳ نفر دانش آموز از سوی وزارت آموزش و پرورش برای تحت پوشش قرار دادن و انسداد مبادی بی سوادی به ما معرفی کردند، سه هزار و ۴۰ نفر از این دانش آموزان شناسایی و یک هزار و ۱۱۳ نفر واجد شرایط نیز شناسایی نشدند.

وی با اشاره به اینکه توسعه کمی و کیفی دوره پیش دبستانی اولویت بعدی این معاونت است، گفت: در سه سال اخیر رشد ۱۰۰ درصدی پوشش مقطع پیش دبستانی را داشتیم. ۶۷ هزار و ۳۵۱ نوآموز را به مقطع پیش دبستانی وارد کردیم ولی این تعداد ۷۰ درصد تعداد واجدین شرایط نوآموزی است.

معاون آموزش ابتدایی آموزش و پرورش خوزستان تصریح کرد: تحت پوشش قرار دادن کودکان بازمانده از تحصیل اولویت بعدی این معاونت است. طبق آخرین آمار ۱۴ هزار و ۸۸ نفر از سوی وزارت آموزش و پرورش به استان معرفی شد و ۱۰ هزار و ۹۳۸ نفر از این آمار شناسایی شده و در برنامه ریزی های لازم قرار گرفته اند.

شجاعی بیان کرد: توسعه مهارت های علمی و حرفه ای منابع انسانی از دیگر اولویت های معاونت آموزش ابتدایی استان است. وقتی کمبود سه هزار و ۵۰۰ نیروی آموزگار در استان داشتیم اقدام به جذب نیروهای نهضتی و حق التدریسی کردیم که این نیروها فاقد مهارت های لازم بودند.

وی گفت: متاسفانه بالغ بر ۷۸ درصد از دانش آموزان ترک تحصیل کرده دختر هستند.

اجرای طرح شهاب

همچنین مدیرکل بنیاد نخبگان خوزستان نیز اظهار کرد: دو سال است که طرح شهاب در خوزستان اجرا می شود و با توجه به همکاری خوب آموزش و پرورش استان، روند خوبی نیز دارد. طرح شهاب در واقع مخفف شناسایی و هدایت استعدادهای برتر است.

علیرضا زراسوندی در ادامه بیان کرد: این طرح طی توافق بنیاد ملی نخبگان و وزارت آموزش و پرورش آن هم بر مبنای دیداری که با مقام معظم رهبری داشتند، در حال اجراست.

وی عنوان کرد: این طرح برای دانش آموزان پایه چهارم و پنجم ابتدایی در آموزش و پرورش ناحیه چهار و دو اهواز اجرا شده است. با اجرای این طرح برای جامعه هدف از پیش تعیین شده دانش آموزان را در هشت شاخص نخبگانی گروه بندی می کنیم.

مدیرکل بنیاد نخبگان خوزستان گفت: این بنیاد تاکنون یک میلیارد ریال برای اجرای این طرح به آموزش و پرورش استان پرداخت شده است ولی سایر استان ها از منابع داخلی نیز برای اجرای بهینه تر طرح شهاب بهره مند شدند.

زراسوندی در ادامه خواستار شد: تقاضا داریم که برای اجرای بهینه تر این طرح در استان خوزستان از منابع داخلی نیز اعتباری اختصاص داده شود. به هر حال این طرح در هدایت، طبقه بندی و شناسایی استعدادهای برتر در پایه های بعدی خیلی تأثیرگذار و مهم است.

شناسایی مشکلات دانش آموزان

مدیر آموزش و پرورش استثنایی خوزستان اظهار کرد: طرح سنجش سلامت قبلا برای پایه اول دوره ابتدایی بود ولی طی دو سال اخیر این طرح را به صورت آزمایشی برای نوآموزان پیش دبستانی اجرا می شود.

علی ممبینی اضافه کرد:‌ با اجرای این طرح برای نوآموزان، موفق به شناسایی مشکلات احتمالی آنها ۶ ماه زودتر از موعد شدیم. امسال ۶ هزار نوآموز را در ماه های دی و بهمن غربالگری و وجود مشکلاتی از قبیل شنوایی، بینایی و اختلال روانی را بررسی کردیم.

وی عنوان کرد:‌ در حال حاضر این تعداد نوآموز غربالگری شده در صورت داشتن مشکل تا مهر ماه سال آینده برای انجام طرح سنجش مهیا شده و مشکلات خود را برطرف خواهند کرد.

 در کنکور افت نکردیم

معاون آموزش متوسطه آموزش و پرورش خوزستان اظهار کرد: سیاست های این معاونت برای سال تحصیلی ۹۶-۹۵ در قالب اولویت های شناسنامه دار تعیین و در نظر گرفته شده است. کیفیت بخشی به آموزش ها و همچنین توسعه عدالت آموزشی دو سرفصل مهم و اساسی در حوزه این معاونت هستند.

جمشید کمایی ادامه داد: ارتقای میانگین درصد قبولی امتحانات نهایی و رتبه کنکور در استان با انجام فعالیت های مختلف از جمله تشکیل کلاس های تقویتی، بهبود ارتقای کیفیت مدیریت آموزشگاهی و استقرار نظام مدیریت و کارآمد و اثربخشی با تاکید بر برنامه های تعالی کیفیت مدیریت آموزشگاهی (۴۴۵ آموزشگاه تحت پوشش این اولویت هستند)، توسعه و تقویت آموزش های فنی و حرفه ای و کار و دانش با نگاه توسعه آموزش های کشاورزی، صنعت و آموزش همراه با تولید از جمله اولویت های این معاونت هستند.

وی عنوان کرد: توسعه مهارت های علمی و حرفه ای منابع انسانی و نظارت آموزشی با رویکرد بالینی و توانمندسازی کارکنان، افزایش پوشش تحصیلی و جذب دانش آموزان بازمانده از تحصیل، ایجاد فرصت های آموزشی برابر برای پوشش تحصیلی دانش آموزان دختر در مناطق لازم التوجه با توجه به شرایط خاص فرهنگی و اجتماعی برخی مناطق و همچنین‌ توسعه مشارکت جامعه در آموزش (خیران آموزشی و مدرسه دار) از دیگر اولویت های این معاونت هستند.

معاون آموزش متوسطه آموزش و پرورش خوزستان بیان کرد: توسعه تحقیق و پژوهش و همچنین کتابخوانی با تاکید بر پژوهش ۱۰۰ درصدی مناطق و توسعه کیفی پژوهش سراها و انجمن های علمی دانش اموزی، توسعه فن آوری اطلاعات و ارتباطات، بهسازی و توسعه فضاها و تجهیزات و همچنین استقرار پایه یازدهم نیز از سایر اولویت های این معاونت هستند.

کمایی خبر داد: در کنکور با برنامه ریزی های انجام شده از رتبه ۲۷ به رتبه ۲۱ رسیدیم. در امتحانات نهایی نیز اکثر استان ها دچار افت شده بودند ولی خوزستان جزو معدود استان هایی بود که افت نداشت.

وی با اشاره به اینکه پژوهش سرای دانش آموزی آموزش و پرورش ناحیه دو اهواز از نظر کیفی مقام دوم کشور را دارد، اضافه کرد: از ۴۳ رشته فنی و حرفه ای موجود در کشور تعداد ۲۸ رشته را داریم و سعی بر این است که رشته های فوق را توسعه بدهیم. همچنین در حال حاضر میزان پوشش تحصیلی در مقطع ابتدایی استان ۹۶.۴۶ درصد و در مقطع متوسطه نیز ۷۷.۵۶ درصد است.

معاون آموزش متوسطه آموزش و پرورش خوزستان گفت:  امسال برای اولین بار در خوزستان و به منظور توجه ویژه به بحث تربیت بدنی هنرستان تربیت بدنی دخترانه را در آموزش و پرورش ناحیه سه اهواز افتتاح کردیم. همچنین در مدارس شبانه روزی برنامه خوداتکایی را با مهارت آموزی انجام می دهیم.

مدارس به خیران واگذار شود

شهردار اهواز عنوان کرد: در آموزش و پرورش باید به سمت برون سپاری حرکت و مدارس را به خیران واگذار کنیم. قطعا اگر آموزش و پرورش از سمت بخش اجرا به سیاست گذاری حرکت کند آن وقت نتیجه مطلوب تری را کسب خواهد کرد.

سید خلف موسوی افزود: شهرداری اهواز این آمادگی را دارد که ۲۰ مدرسه را مدیریت کند و اگر این برون سپاری ها در آموزش و پرورش انجام ندهد ممکن است رتبه علمی این استان چندان ارتقا پیدا نکند.منبع: مهر
مطالب مرتبط
اشتراک گذاری
اخبار خوزستان
اخبار ایران و جهان