کد خبر: 299745
تاریخ انتشار: دوشنبه ۲۴ اسفند ۱۳۹۴ - ۱۴:۱۳

امتیاز خبر: از تعداد رای دهندگان

پایگاه خبری تحلیلی عصر اهواز ( AsrAhwaz.Ir ) :

به گزارش عصر اهواز، مسئول مشاوره آموزش وپرورش دزفول ظهر امروز دوشنبه در سیزدهمین و آخرین جلسه شورای آموزش وپرورش شهرستان دزفول که در محل فرمانداری این شهرستان برگزار شد، اظهار کرد: یک کار گروه تخصصی ۱۵ نفره در حوزه سلامت روان دانش آموزان را تشکیل داده ایم که در این مدت تاسیس کارگروه درحد توان و بضاعت های زمانی و مکانی اقدامات خوبی را در بحث دانش آموزان ابتلايي دزفول انجام داده ایم.

محمدرضا شیرین صحرایی افزود: به گونه ای که با استفاده از این ۱۵ عضو توانسته ایم سه کار گروه تخصصی در زمینه های ارتقای همکاران، سلامت روان دانش آموزان، کنکور و کمیته پیشرفت تحصیلی را تشکیل دهیم که در بحث کار گروه پیشرفت تحصیلی در سال جاری سه همایش کنکور برای دانش آموزان دختر و پسر به همراه والدین آنها برگزار کردیم.

وی برگزاری کارگاه های مهارت های زندگی برای والدین دانش آموزان را از دیگر اقدامات انجام شده توسط این کارگروه برشمرد و گفت: در طول سال تحصیلی جاری ۷۰۰ دانش آموز در هزار و ۱۰۶ نوبت به مرکز مشاوره آموزش و پرورش مراجعه کردند که بسیاری از موارد در حد سطحی بود به همین دلیل ما نیز تلاش کردیم با برگزاری کارگاه هایی برای والدین این دانش آموزان، آنها را نسبت به مشکلات موجود و چگونگی رفع آنها آموزش دادیم.

مسئول مرکز مشاور آموزش و پرورش دزفول تصریح کرد: در مهرماه نیز یک همایش بهداشت و سلامت به منظور ارتقای سطح فکری ویژه دانش آموزان و والدین آنها با حضور مشاوران شمال خوزستان برگزار کردیم.

شیرین صحرایی با بیان اینکه اختلالات گفتاری در دانش آموزان مقطع ابتدایی زیاد است، افزود: دراین راستا رابطین ابتدایی را ساماندهی کردیم و آموزش های لازم را به آنها ارائه دادیم تا دانش آموزان ابتدایی دارای اختلالات گفتاری را در مدارس شناسایی و به مرکز مشاوره آموزش و پرورش ارجاع دهند.

وی همچنین اضافه کرد: باتوجه به اینکه مقطع راهنمایی دوره تحول شخصیتی و هویتی دانش آموزان است همیاران مشاور را از بین دانش آموزان انتخاب کردیم و به آنها چگونگی راهنمایی و شیوه کمک به دانش آموزان را آموزش داديم.

مسئول مرکز مشاوره اداره آموزش وپرورش دزفول در ادامه بابیان اینکه در سال جاری با همکاری بهزیستی و بهداشت ۶ هزار و ۱۰۴ دانش آموز را غربالگري کرديم، یادآور شد: در بحث مشاور مدارس به خاطر محدودیت های زمانی که ازسوی وزارتخانه آموزش و پرورش در نظر گرفته شده دچار مشکل هستیم و نمی توانیم خدمات خوبی را که اساس کار مشاور است در این زمینه به دانش آموزان ارائه دهيم.

شیرین صحرایی با اشاره به نبود امتیاز اضافه کار برای مشاوران در مدارس افزود: مطابق با ابلاغیه وزارت آموزش و پرورش برای هر ۱۵ دانش آموز تنها یک ساعت وقت مشاوره تعیین شده و این اصلا مناسب نیست از سوی دیگر ما در بحث مشاوران آقا با کمبود مواجه هستیم در حالی که ۱۵ مشاور خانم مازاد داریم.

لزوم ایجاد تعامل بین دانش آموز و دبیر

پزشک و روانشناس شورای آموزش و پرورش دزفول نیز در این جلسه اظهار کرد: قسمت عمده ای از اضطراب دانش آموزان را باید در آموزشگاه و در قسمت مربیان و معلمان جستجو کرد.

رضا پاشا افزود: در تحقیقی که از هزار و ۸۰۰ دانش آموز اهوازی به عمل آوردیم مشخص شد که اضطراب اکثر این دانش آموزان بیش از نرم طبیعی است و بیشترین دلیل این استرس ها به آموزشگاه مربوط می شد.

وی لزوم ایجاد فضای پرسشگری و آزادی صحبت برای دانش آموزان ازسوی معلمان را خواستار شد و گفت: متاسفانه این فضا در آموزشگاه های ما وجود ندارد که در واقع دلیل اصلی عدم رغبت دانش آموزان برای هر روز حاضر شدن در مدرسه هم بخاطر نبود رابطه مناسب با معلم است.

این روانشناس خواستار شد: مشاوران در مدارس شهرستان باید ارتباط مستقیم دانش آموز و دبیر را ایجاد کنند و با تزریق انگیزه به دانش آموزان از اضطراب آنها بکاهند.

معاون آموزش ابتدایی اداره آموزش و پرورش دزفول نیز در این جلسه، بی سوادی و دانش آموزان بازمانده از تحصیل را یکی از معضلات اساسی کشور برشمرد و اظهار کرد: از سوی وزارتخانه به همه ابلاغ شده تا راهکارهاي جذب و نگهداشت دانش آموزان را ارائه کنیم تا اعتبارات لازم برای اجرای این راهکارها تخصیص داده شود که ما در این زمینه نیازمند همکاری و تعامل دستگاه های اجرایی هستیم.

سودابه دستی ترک افزود: در زمینه دانش آموزان بازمانده از تحصیل طی مدت گذشته ۸۵ نفر به آمار ۶۴۷ نفری بازماندگان از تحصیل مقطع ابتدایی شهرستان اضافه شده که ما باید در سال جدید در زمینه جذب و شناسایی این دانش آموزان به صورت جدی تر عمل کنیم.

جذب ۳۹ دانش آموز بازمانده از تحصیل

رئیس اداره آموزش وپرورش سردشت نیز اظهار کرد: در مناطق مختلف سردشت ۸۹ دانش آموز بازمانده از تحصیل شناسایی شده که از این تعداد ۳۹ دانش آموز جذب شده اند.

محمدمهدی کریمی بابیان اینکه ۹ نفر از این تعداد معلول و دو نفر دیگر نیز فوت کرده اند، افزود: ۱۷ نفر از این دانش آموزان بازمانده از تحصیل بدسرپرست و مابقی مهاجرت کرده اند هر چند ما اعتقاد داریم که در دیگر مناطق سردشت دانش آموزان بازمانده از تحصیل دیگری نیز وجود دارد که باید آنها را شناسایی کنیم.

کارشناس نهضت سوادآموزی آموزش و پرورش سردشت نیز گفت: در سال ۹۴ سهمیه سوادآموزی آموزش و پرورش سردشت دزفول از سوی استان هزار و ۵۶۲ نفر تعیین شده بود که از این میزان ۵۱۲ نفر مربوط به دوره انتقال، ۲۱۵ نفر مربوط به دوره تحکیم سواد آموزی و ۸۰۰ نفر نیز مربوط به دوره سواد آموزی بودند.

اردشیر آرپناهي افزود: دراین راستا ما توانستیم در دوره سواد آموزی ۶۸۰ دانش آموز، در دوره تحکیم ۱۸۹ دانش آموز و در دوره انتقال ۶۴۰ دانش آموز که بیشتر از سهمیه در نظر گرفته شده بود را تحت پوشش سواد آموزی خود ببریم.

وی با بیان اینکه به طور کلی هزار و ۵۰۹ نفر يعني ۹۷ درصد سهمیه ابلاغی را پوشش دادیم، عنوان کرد: شناسایی کم سوادان و بی سوادان ۱۰ تا ۲۰ ساله و سودآموزي والدین دانش آموزان از اهداف و برنامه های اساسی ما در سال ۹۵ خواهد بود.

لزوم تعامل دهياران شهرستان در شناسایی افراد بیسواد

رئیس نهضت سوادآموزی شهرستان دزفول نیز در این جلسه به تشریح اقدامات این نهضت در سال ۹۳ و ۹۴ پرداخت و اظهار کرد: در سال ۹۳ حدود ۹ جلسه با ۵۵ مصوبه برگزار کردیم که از این تعداد مصوبات ۳۴ مصوبه اجرایی و ۱۹ مصوبه اجرایی نشد.

علیرضا شیرین صحرایی لزوم همکاری دهياران شهرستان با نهضت سواد آموزی در بحث انسداد مبادی بی سوادی و باسواد کردن بزرگسالان را خواستار شد و افزود: اگر دهياران سطح آگاهی خود را نسبت به موضوع باسوادي بالا ببرند و به صورت مستقیم در این موضوع ورود کنند قطعا موفق خواهیم شد.

وی همچنین سهمیه حوزه سواد آموزی در سال ۹۴ را هزار و ۸۰۰ نفر برشمرد و اظهار کرد: به خاطر عدم همکاری مناسب برخی دستگاه ها تنها ۴۹ درصد این آمار را توانستیم تحت پوشش ببریم.

رئیس نهضت سواد آموزی دزفول بیشترین آمار کم سوادان و بی سودان را در حوزه واحدهای صنفی، کارگری و شهرداری دانست و گفت: در سال جاری و در مقطع ابتدایی توانستیم ۴۳۳ نفر، در مقطع متوسطه اول ۸۲ نفر و در مقطع متوسطه دوم ۱۵ نفر از والدین دانش آموزان را توانستیم آموزش دهیم و با سواد کنيم.

شیرین صحرایی بیشترین آمار بیسوادی والدین دانش آموزان را مربوط به مقطع متوسطه دوم برشمرد و افزود: در حالی که در این مقطع تنها ۱۵ والدین را تحت پوشش قرار داده بودیم که در این زمينه بايد با جدیت بیشتری عمل کنیم.

وی همچنین عنوان کرد: در موسسات غیر دولتی وابسته به آموزش و پرورش هزار و ۲۳۲ نفر و در موسسات غیر وابسته نیز ۱۳۸ نفر را توانستیم به عنوان سواد آموز و آموزش يار برای باسواد کردن افراد مذکور به کار بگیریم.

رئیس نهضت سواد آموزی دزفول گفت: شورای پشتیبانی سواد آموزی دزفول از اسفند سال ۹۳ که آغاز به کار کرد توانسته اقدامات بسیار خوبی را در بحث ریشه کنی بی سوادی انجام دهد.

لزوم حضور روانشناسان و اساتید کشوری

فرماندار و رئیس شورای آموزش و پرورش دزفول نیز در این جلسه اظهار کرد: در سال ۹۴ باوجود تمام محدودیت های اعتباری و مشکلات موجود موفقیت های زیادی را توانستیم در استان و کشور کسب کنیم.

حبیب الله آصفی افزود: در بحث انتخابات مجلس خبرگان و مجلس شورای اسلامی نیز خوشبختانه مردم شهرستان حماسه آفریدند.

وی ابراز امیدواری کرد که در سال ۹۵ با گشایش های اعتباری بتوان اقدامات بسیار بهتری را در سطح شهرستان و شورای آموزش و پرورش دزفول انجام داد.

فرماندار دزفول، موفقیت های شورای آموزش و پرورش شهرستان را نتیجه مباحث جدی و پیگیری های مستمر دانست و افزود: شورای آموزش و پرورش شهرستان در سال جاری باید به دنبال ایده های نو و دعوت از اساتید، مشاوران و پزشکان متخصص کشوری در جلسات  باشد تا با پربار کردن و بهره مندی از تجارب آنها بتوانیم تحولات زیادی را در آموزش وپرورش ایجاد کنیم.

    
مسابقات قرآنی مدارس استعدادهای درخشان

غلامرضا نصراله پور رئیس اداره آموزش وپرورش دزفول نیز در این نشست اظهار کرد: در حال حاضر اولویت حضور مشاوران در مدارس دزفول را به مقطع متوسطه اول اختصاص داده ایم چرا که دانش آموزان این مقطع در سن بلوغ و مرحله انتخاب رشته قرار دارند.

وی از برگزاری مسابقات قرآنی نخبگان مدارس استعدادهای درخشان شهرستان های مختلف استان خوزستان در شهرستان دزفول خبرداد و گفت: این مسابقات قرآنی در تاریخ ۱۷ و ۱۸ فروردین سال ۹۵ با حضور دانش آموزان دختر و پسر دوره هاي متوسطه اول و دوم مدارس استعدادهای درخشان استان برگزار خواهد شد که تقریبا تمامی اقدامات مورد نیاز برای میزبانی این مسابقات نیز انجام گرفته است.

رئیس اداره آموزش وپرورش دزفول همچنین عنوان کرد: هر ساله تلاش می کنیم تا کار غربالگري بسیاری از دانش آموزان ورودی اول را در طول سال تحصیلی انجام دهیم تا تمام این کار مختص به فصل تابستان نباشد که خوشبختانه امسال نیز با کسب مجوز از سوی استان توانستیم در ماه های دی و بهمن دو هزار دانش آموز را از بین ۶ هزار و ۴۰۰ دانش آموز ورودی اول برای سال تحصیلی آینده غربالگري کنیم.

نصراله پور در ادامه به بحث اسکان مسافران نوروزی در کمپ های آموزش و پرورش اشاره کرد و گفت: تاکنون ۵۵۴ کلاس درس در ۶۷ آموزشگاه دزفول را برای اسکان مسافران نوروزی شهرستان آماده سازی کرده و درجه آنها را ارتقا داده ایم.

وی تصریح کرد: مدیران مدارس شهرهای اقماری استان را نیز موظف به همکاری با شهرداری های این شهرها کردیم به گونه ای که اکنون در هر یک از شهرهای اقماری دزفول دو مدرسه پذیرای مسافران نوروزی خواهد بود تا از ظرفیت های گردشگری و خدماتی این شهرها نیز در ایام نوروز استفاده های لازم صورت بگیرد.

رئیس اداره آموزش و پرورش دزفول همچنین به تشریح اقدامات شورای آموزش و پرورش این اداره در سال جاری پرداخت و عنوان کرد: شورای آموزش و پرورش دزفول در ۱۲ جلسه خود در سال جاری ۱۲۰ مصوبه داشت که از این تعداد، ۹۱ مصوبه اجرا شد و ۲۶ مصوبه نیز در حال اجرایی شدن است، ضمن اینکه ۱۵ مصوبه نیز به دلایل مختلف اجرایی نشد.منبع: مهر
مطالب مرتبط
اشتراک گذاری
اخبار خوزستان
اخبار ایران و جهان