کد خبر: 299633
تاریخ انتشار: دوشنبه ۱۷ اسفند ۱۳۹۴ - ۰۹:۰۵

امتیاز خبر: از تعداد رای دهندگان

عصر اهواز – سیاست دولت است که در موقعیت های زمانی که احتمال مصرف بیشتر مرغ در سبد خانواره ها است قیمت مرغ را پرواز می دهند تا ذخیره سازی مرغ های منجمد خود را به قیمت مطلوب روانه بازار کنند ولی در لوای این سیاستی که سودش در جیب عده ای سرمایه دار میرود هزینه از کف مردمی میرود که در تامین مایحتاج خانوار خود صورتشان را با سیلی سرخ نگه داشته اند وگرنه قشر مرفه جامعه فشاری از سوی این افزایش قیمت ها را حس نخواهند کرد.

به گزارش عصر اهواز به نقل از اهوازنوین : در حالی که سازمان صنعت، معدن و تجارت‌ خوزستان از اوایل بهمن ماه از افزایش قیمت اقلام پر مصرف سبد خانوار در بازار اهواز خبر داده بود از ماه گذشته تا کنون همچنان شاهد طی روند صعودی افزایش نرخ برخی کالاهی مصرفی مردم هستیم.

انگار دیگه یه جورایی این عدم ثبات قیمت کالاهای مصرفی و خوراکی مردم به گونه ای باب شده که هرروز که به بازار سر میزنی باید آمادگی شنیدن این مساله را داشته باشی که فلان قلم کلا انقد ریال افزایش قیمت داشته وقتی هم علت را از فروشنده جویا بشی جز اینکه از سوی کارخانه گران شده پاسخ دیگری را در یافت نخواهی کرد.

میان این افزایش بی حساب و کتاب نرخ اقلام مصرفی مردم این بار قیمت مرغ به مرز ۷۵۰۰ تومان رسید و موج سواری قیمت مرغ در بازار گلایه مردم در حال خرید مرغ است.هرچند این نوسانات قیمت در بازار به گونه ای به امر عادی تبدیل شده ولی این بی ثباتی بازار بیانگر عدم نظارت و نبود برنامه شاخص اقتصادی دولت است.

دولت کمترین توجهی به معیشت مردم ندارد

مردم از گرانی های اقلام مصرفی خود گلایه دارند و معتقدند دولت هیچ توجهی به وضعیت معیشت ندارد و فقط به دنبال سیاسی کاری است در حالی که مردم قشر متوسط جامعه از گرانی های موجود در بازار بسیار رنج می برند .

از سویی دیگر تولید کننده ها نیز از گرانی های بی دلیل از واسطه ها و دلالان ناله می کنند و اینکه مجبورند به دلیل ممانعت از ضرر کالای تولیدی خود را به هرقیمتی به واسطه ها بفروشند تا سرمایه شان در تولید متوقف نشود.

تفاوت قیمت مرغ در استانها بیانگر عدم نظارت جدی جهاد کشاورزی است

Untitled

 

تفاوت نرخ قیمت روزانه مرغ در شهرهای دیگر کشور گویای حقیقت تلخ عدم نظارت جهاد کشاورزی و پشتیبانی دام و طیور استان جهت کنترل قیمت مرغ در استان است چه بسا که در برخی استانها قیمت مرغ از کیلویی ۶۰۰۰ تا ۶۳۰۰ تومان است و در استان خوزستان ۷۲۰۰ تا ۷۷۰۰ تومان می باشد .

این اختلاف قیمت مرغ در استانها را در حالی شاهد هستیم که مسئولین استانی در ابتدایی ترین پاسخ به سوالات خبرنگاران در خصوص افزایش قیمت مرغ افزایش قیمت کشوری را اعلام می کنند و از عدم کمبود هرگونه مرغ در انبار ها ابراز خوشحالی می کنند.

عمده گرانی قیمت مرغ از سوی دلالان است

علی بدری مرغداری سه هزار قطعه شهرستان رامشیر در گفتگو با اهوازنوین ازعلل گرانی مرغ با وجود اعلام توزیع فراوان مرغ توسط جهاد کشاورزی در آستانه نوروز و مشکلات پرورش دهندگان طیور و دام خبر می دهد و می گوید :در استان ما هیچ گونه کمبودی از نظر پرورش دام و طیور نداریم و کاملا خودکفا هستیم ولی متاسفانه سود اصلی در جیب دلالان میرود.

وی افزود : دلالان مرغ را کیلویی ۵۲۰۰ به صورت دوماه عرفی و نقدی کیلویی ۵۰۰۰ هزار تومان از ما میخرند ولی در بازار به هر قیمتی که دوست دارندبه فروش می رسانند در حال حاضر زحمت پرورش مرغ با تولیید کنندگان است و سودش را دلالان می برند.

این تولید کننده بومی استان ضمن ابراز گله از عدم پشتیبانی جهاد کشاورزی استان از تولید کنندگان گفت : جهاد کشاورزی مرغ ها را از ما نمیخرد و ما مجبوریم تولیدات خود را به دلالان بفروشیم زیرا نه جهاد میخرد نه پشتیبانی دام و طیور .

وی به بی توجهی مسئولین استانی جهت استفاده از ظرفیت موجود در استان در راستای اقتصاد مقاومتی و ارز آوری به کشور اشاره کرد و عنوان کرد :ما هیچ کمبود مرغی در استان نداریم و حتی میتوانیم مرغ هم می توانیم صادر هم کنیم، چندین مورد این آمادگی خود را در این زمینه به معاونت امور دام جهاد کشاورزی ،معاونت اقتصادی استانداری و قائم مقام دامپزشکی استان اعلام کردیم اما  هیچ توجهی به گسترش صادرات مرغ به عراق نشد.

بدری افزود : در حال حاضر ۸۰ درصد مرغ عراق از برزیل و ترکیه تامین می شود در حالی که بازار عراق بهترین فرصت برای صادرات مرغ از استان خوزستان به است در حال حاضر تنها ۲ درصد مرغ عراق از ایران خریداری میشود و ما در حال از دست دادن بهترین فرصت بهره برداری اقتصادی با کشور هم مرز خودمان هستیم.

با توجه به شرایط کنونی و گرانی بی دلیل مرغ در استان خوزستان با توجه به اعلام این خبر از سوی جهاد کشاورزی مبنی بر اینکه مردم نگران قیمت مرغ شب عید نباشند باید گفت این سیاست دولت است که در موقعیت های زمانی که احتمال مصرف بیشتر مرغ در سبد خانواره ها است قیمت مرغ را پرواز می دهند تا ذخیره سازی مرغ های منجمد خود را به قیمت مطلوب روانه بازار کنند ولی در لوای این سیاستی که سودش در جیب عده ای سرمایه دار میرود هزینه از کف مردمی میرود که در تامین مایحتاج خانوار خود صورتشان را با سیلی سرخ نگه داشته اند وگرنه قشر مرفه جامعه فشاری از سوی این افزایش قیمت ها را حس نخواهند کرد.منبع: عصر اهواز
مطالب مرتبط
اشتراک گذاری
اخبار خوزستان