کد خبر: 299623
تاریخ انتشار: دوشنبه ۱۷ اسفند ۱۳۹۴ - ۰۷:۲۴

عصر اهواز - نکته جالب توجه در تغییرات اتوبوسی انجام شده، عدم توجه به شایسته سالاری و نگاه غالب قومی در دیدگاه مدیرکلی است که هنوز در مقام سرپرستی بوده و حکم مدیر کلی نیز ندارد.
امتیاز خبر: از تعداد رای دهندگان

به گزارش عصر اهواز ، استاندار خوزستان قبل از انتخابات بخشنامه ای برای ادارات و دستگاههای اجرایی استان صادر کرد در این بخشنامه تاکید شده بود که مدیران دستگاههای اجرایی در جریان انتخابات از انجام هر گونه عزل و نصب در سازمان خود خودداری نمایند.

با نگاهی عمیق به این دستور استاندار ، به راحتی می توان به دلیل صدور چنین بخشنامه ای پی برد. اساس این دستور ریشه ا ی تاریخی دارد. معمولا در سنوات گذشته در استان خوزستان به کرات اتفاق افتاده بود که مدیران در خلا بینابین انتخاب نمایندگان جدید و قدیم و در فضایی عاری از فشارهای سیاسی ،در اقداماتی عجولانه، سعی در تعویض منصب ها می گردند . نتیجه این اقدامات همیشه نشان داده است که چنین اقداماتی عمدتا به نفع استان نبوده است. دلیل دیگری که ممکن است با توجه به اثرات منفی این اقدام منجر به صدور آن شده باشد، جلوگیری از ایجاد فضای متشنج در ادارات و ایجاد فضای همدلی بوده باشد .

به هر شکل که دستور استاندار را با توجه به شناختی که از استان و فضای آن دارند ،تحلیل و بررسی کنیم ،متوجه میشویم که منافع آن بسیار بیشتر از تبعات منفی آن است و لذا در صدور این بخشنامه به استاندار نمره قبولی می دهیم .

اما ضعف استانداری در پیگیری بخشنامه صادره کاملا مشهود است و استاندار مقتدایی متاسفانه در این بخش نمره قابل قبول کسب نکرده است .

شاید استانداری بهانه عدم نظارت عالیه به ویژه در این فقره را ،درگیری استان با دو انتخابات بزرگ عنوان کند. ولی این بهانه توجیه پذیر نیست، چراکه استان بزرگی مانند خوزستان وظایف بسیار متکثر و خطیری را بر عهده استانداری نهاده و باید نماینده دولت به همه ی آنها بر اساس اولویت ها توجه نماید .

مزید اطلاع استاندار مقتدایی، باید گفت که یکی از اداراتی که دانسته به این بخشنامه پشت پا زده و در فضای مهم سیاسی و انتخاباتی به دور از چشم همه به شکلی کاملا اتوبوسی و بی هیچ دلیل موجهی دست به این کار زده است ، مدیر کل فنی و حرفه ای استان خوزستان است .

این اداره کل از این حیث که اداره کل درجه دومی است شاید زیاد به چشم نیاید ،اما از این جهت که دارای نیروهای توانمند و متخصصی است که باید زیر بنای اشتغال استان یعنی آموزش مهارت را هدایت نمایند ،بسیار حائز اهمیت است. نقشی که این اداره کل می تواند در ایجاد بسترهای اشتغال و حفظ اشتغال موجود ایجاد کند، باور ناپذیر است. اما ظاهرا از اهمیت زیادی برخوردار نیست .

نکته جالب توجه در تغییرات اتوبوسی انجام شده، عدم توجه به شایسته سالاری و نگاه غالب قومی در دیدگاه مدیرکلی است که هنوز در مقام سرپرستی بوده و حکم مدیر کلی نیز ندارد.

معمول است که حتی مدیران با ابلاغ مدیریت مدتی بدون تغییرات عمده با نیروهای موجود کار کنند و پس از آن به ترمیم سازمان خود بپردازند. اگر غیر از این نگاه بر اداره تحت مدیریت مدیری حاکم بود باید به دنبال دلایل دیگری گشت.

بنابراین نمی توان، نگاه مدیر کل فنی و حرفه ای خوزستان را که پیش از این بزرگترین مسئولیتش تنها ریاست مرکز دشت آزادگان !بوده است ،موضوعی جز انگاره های قومی قلمداد کرد .

مدیری که به سادگی خود دولتی جدید برپا کرده و ضمن نادیده انگاشتن دستور استاندار (که بیشتر جنبه امنیتی داشته تا اجتماعی) ،اقدام به حذف و یا جابجایی نیروهای اعتدال گرا و اصلاح طلب نموده و به عوض آن به توصیه برخی از حامیان اصولگرای خود،از افراد غیر همدل با دولت و از بازماندگان سینه چاک اصولگرای تندروی رییس جمهور پیشین ،آنهم عمدتا از قومیتی خاص استفاده کرده است .

این در حالی است که بدون هیچ سبقه ی سیاسی شفاف از دامان اصولگرایی به اعتدالگرایی غش کرده است .که البته امروزه مد بازار مدیریت در استان و کشور شده است .

در پایان ضمن تسلیت به استاندار مقتدایی و دکتر ربیعی وزیر محترم کار ! باید به نمایندگان اصولگرای استان به واسطه ی حمایت از چنین مدیری تبریک گفت. مدیری که سر سلسله ی افکارش بیشتر از آنکه ریشه در سازمانش داشته باشد، تحت تاثیر بیرون از سازمان فنی و حرفه ای است.

راست میگفتند دوستانی که در زمان عزل و نصب مدیر کل قدیم و جدید گفتند صفر رفت و صفری جایگزین شد. یاد آن صفر سفر کرده از استان بخیر که حداقل هر اشکالی بر او وارد بود، نگاهش و کردارش صرفا قومی نبود.منبع: خورنا
مطالب مرتبط
اشتراک گذاری
انتشار یافته: ۴ | درصف انتظار: 0 | غیرقابل انتشار: 0
 1. ببخشید کدام مدیر در استان وجود دارد که نگاه قومی نداشته باشد نام ببرید بعد این بنده خدا رو محکوم کنید که نگاه قومی دارد ثانیا خیلی از مدیران حال حاضر حتی سمت قبلی آنها کمتر مدیری در دشت آزادگان میباشد که اکنون در سمتهای مدیریتی استان مشغولند پس خواهشا اول شما به عنوان یک سایت خبری نگاه قومی نداشته باشید تا بتوانید بهتر قضاوت کنید و مردم درباره ی شما بدرستی قضاوت کنند.با تشکر

  0

  0

 2. ببخشید کدوم انتصاب در کشور و به ویژه خوزستان با ملاک شایسته سالاری میباشد که این دومیش باشه لطفا منصفانه قضاوت کنید آقای عصر اهواز. با تشکر

  0

  0

 3. با سلام
  نمیدانم آن نویسنده چه خصومتی با جناب سواعدی مدیر کل محترم فنی و حرفه ای دارند . ولی معلوم است برای رضای خدا و مصلحت نظام و سازمان این جملات را عنوان نکرده اند .اولا اینکه جناب سواعدی از خود این سازمان برخاسته اند و کاملا با مجموعه سازمان علی الخصوص مجموعه فنی و حرفه ای استان آشنا هستند و نویسنده بدانند ایشان مدتی هم مسولیت مرکز خرمشهر و هم دشت آزادگان را توامان داشتند و این خود نمونه کامل شایسته سالاری است .ثانیا اگر نویسنده محترم بدون غرض نمی نویسد بگویند کجای آن تعداد نفراتی را که تغییر داده اند اشتباه بوده و یا جایگزینان آنها شایستگی لازم را ندارند. قیامتی وجود دارد و روز حساب و کتاب بترسیم از آن روز که می بایست برای تک تک این حروف و جملات جلو باریتعالی جوابگو باشیم.

  0

  0

 4. نویسنده محترم چند نفر تعویض شدند ؟ آیا در دوره تصدی مدیر کل قبلی فقط مدیر در ناملایمات مقصر بوده اند ؟یا عوامل دیگر هم دخیل بوده اند .بهر حال کلا تعداد تعویضی ها به چهار نفر آنهم نه از رده های بالا بلکه رده دوم و سوم بوده اند و این حق هر مدیری است که بنا به برنامه های خود یکسری تغییرات را انجام دهد و شاید هنوز این تغییرات کافی نباشد و نیاز به تغییرات عمده تری باشد

  0

  0


اخبار خوزستان
اخبار ایران و جهان