کد خبر: 298821
تاریخ انتشار: یکشنبه ۲ اسفند ۱۳۹۴ - ۱۸:۱۷

امتیاز خبر: از تعداد رای دهندگان

سرپرست مرکز آموزشی درمانی امام خمینی(ره) اهواز گفت: اورژانس بیمارستان امام خمینی(ره) اهواز به همراه اورژانس بیمارستان گلستان اهواز، از بزرگترین و پر مراجعه ترین اورژانس های کشور محسوب می شوند که در کنار هم طیفی از خدمات را به بیماران استان خوزستان و همچنین استان های همجوار ارائه می دهند.

 

دکتر کامبیز معصومی در گفت و گو با خبرنگار یک یک پنج در خوزستان اظهارکرد: خدماتی که در اورژانس دو بیمارستان ارائه می شود، با یکدیگر متفاوت است؛ کلیه خدمات به غیر از جراحی مغز و اعصاب، اطفال، روانپزشکی و نورولوژی در بیمارستان امام خمینی(ره) ارائه می شود.

 

وی افزود: اورژانس مرکز آموزشی درمانی امام خمینی(ره) اهواز دارای زیربنایی حدود یک هزار و 500 مترمربع است که خدماتی در رشته های تخصصی داخلی، جراحی، قلب و عروق، ارتوپدی، گوش، خلق و بینی، چشم، زنان و زایمان و مابقی رشته ها به بیماران ارائه می دهد. یکی از ویژگی های بسیار حائز اهمیت اورژانس این مرکز، استقرار 24 ساعته متخصصان و دستیاران طب اورژانس است.

 

سرپرست مرکز آموزشی درمانی امام خمینی(ره) اهواز عنوان کرد: طی سالیان اخیر، شاهد افزایش مراجعه بیماران به اورژانس های بیمارستان های کشور به خصوص اورژانس بیمارستان امام(ره) اهواز بودیم؛ افزایش تعداد بیماران، ارتقای خدمات تخصصی و فوق تخصصی و همچنین اجرای طرح تحول نظام سلامت در کشور، موجب شد اورژانس یک بازنگری در فعالیت های خود داشته باشد.

 

معصومی بیان کرد: بازنگری در فعالیت های اورژانس از چند جنبه شامل توسعه فضای فیزیکی، تجهیزات و توسعه نیروی انسانی و اصلاح فرایندهای مرتبط با این سه مورد حائز اهمیت است.

 

وی ادامه داد: با این تغییرات صورت گرفته، فضای فیزیکی موجود ذر اورژانس مرکز آموزشی درمانی امام خمینی(ره) اهواز کافی نیست و می طلبد چنانچه امکان پذیر باشد، فضای فیزیکی توسعه یابد. اما اگر امکان توسعه  وجود نداشته باشد ضروری است بازآرایی در فضای موجود صورت بگیرد که برنامه هایی در سطح کلان به منظور توسعه فضای اورژانس بیمارستان ها در دستور کار وزارت بهداشت و دانشگاه ها قرار گرفته است.

 

سرپرست مرکز آموزشی درمانی امام خمینی(ره) اهواز گفت: در حوزه تجهیزات بخش اورژانس نیز طی سال های اخیر تلاش هایی صورت گرفت و تجهیزات موردنیاز برای فرایندهای درمانی و آموزشی، تهیه شد و به روزرسانی تجهیزات نیز به صورت مداوم در حال انجام است. در اورژانس بیمارستان امام خمینی(ره) اهواز ارتقای کیفی نیز در کنار ارتقای کمی تجهیزات در حال تحقق است.

 

معضومی اظهارکرد: حوزه نیروی انسانی در بخش اورژانس نیز باید از لحاظ کمی و کیفی مورد بررسی قرار بگیرد؛ بر این اساس تعداد نیروی انسانی اورژانس بیمارستان ها باید ارتقا یابد و لازم است این نیروها توانمندی و تعهد لازم را برای فعالیت در اورژانس داشته باشند.

 

وی تصریح کرد: مدیریت فرایند به عنوان یک کار اجرایی از ریاست دانشگاه تا ریاست بخش اورژانس را شامل می شود؛ مدیریت فرایند کمک می کند که چگونه در شرایط مختلف میان سه مقوله فضا فیزیکی، تجهیزات و نیروی انسانی تعامل ایجاد شود. هدف از مدیریت فرایند این است که بهترین خدمات را در بهترین زمان و بهترین مکان به بیماران خود ارائه دهیم.

 

سرپرست مرکز آموزشی درمانی امام خمینی(ره) اهواز  افزود: در این زمینه نیز تعامل بسیار خوبی میان معاونت درمان، معاونت آموزشی دانشگاه و بیمارستان صورت گرفته است و این بستر در جهت بهبود شرایط در حال پیشرفت است. با توجه به اینکه اورژانس های بیمارستان های کشور به سمت تخصصی شدن پیش می روند؛ حضور متخصصان رشته های مختلف به صورت فعال در اورژانس و همچنین حضور متخصص طب اورژانس در این واحد یکی از ویژگی های اورژانس مرکز آموزشی درمانی امام خمینی(ره) اهواز است.

 

معصومی خاطرنشان کرد: رشته طب اورژانس تقریبا از سال 1380 به منظور آموزش و پرورش دستیاران متخصصان طب اورژانس در کشور راه اندازی شد. در استان خوزستان این رشته در سال 1380 وجود داشته ولی به صورت تخصصی اولین گروه تخصصی طب اورژانس در سال 1387 وارد استان خوزستان و در بخش اورژانس بیمارستان امام خمینی(ره) اهواز مستقر شد.

 

وی اظهارکرد: با توجه به حمایت هایی که از سوی دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز صورت گرفت، مقدمات تشکیل دپارتمان تخصصی طب اورژانس و تمام ملزومات موردنیاز برای فعالیت آن، در این مرکز فراهم شد. دانشگاه نیز موفق به پذیرش دستیار تخصصی در رشته تخصصی طب اورژانس شد و به تبع بیمارستان امام خمینی(ره)، بیمارستان گلستان اهواز نیز از این مزایا بهره مند شد به طوریکه اکنون بیمارستان های امام (ره) و گلستان در خوزستان، دو مرکز آکادمیک آموزش دستیار طب اورژانس هستند.

 

سرپرست مرکز آموزشی درمانی امام خمینی(ره) اهواز با بیان اینکه اورژانس های بیمارستانی را باید ادامه اورژانس های پیش بیمارستانی دانست، گفت: اورژانس های پیش بیمارستانی یکی از شاخه های تخصصی طب اورژانس است که هنوز در کشور ما نهادینه نشده است ولی بسیاری از فعالیت ها و فرایندهای اورژانس پیش بیمارستانی در همکاری و تعامل نزدیک با دپارتمان طب اورژانس صورت می گیرد.

 

معصومی عنوان کرد: اورژانس بیمارستان امام خمینی(ره) اهواز به طور متوسط در 24 ساعت، حدود 300 تا 400 بیمار مراجعه کننده دارد که دو سوم این بیماران سطح چهار یا پنج تریاژ هستند و یک سوم آن ها برای ادامه اقدامات درمانی پرونده سرپایی موقت تشکیل می دهند.

 

وی افزود: در بیمارستان امام خمینی(ره) علاوه بر بخش های تخصصی درمانی، بخش هایی از جمله سونوگرافی، سی تی اسکن و رادیولوژی نیز فعال هستند.

 

سرپرست مرکز آموزشی درمانی امام خمینی(ره) اهواز بیان کرد: تعداد تخت های اورژانس مرکز آموزشی درمانی امام خمینی(ره) حدود 70 تخت است؛ البته لازم به ذکر است که تخت های اورژانس های بیمارستانی در کل کشور مصوب نیست و جزو آمار رسمی تخت های بیمارستان ها محسوب نمی شود لذا همکاران ما در وزارت بهداشت برای مصوب کردن تخت های اورژانس های بیمارستانی در تلاشند. در حال حاضر بیمارستان امام خمینی(ره) اهواز حدود 690 تخت مصوب دارد ولی با حدود 900 تخت و بیش از توان خود در حال خدمات دهی است.

 

معصومی ادامه داد: اورژانس این بیمارستان با این ساز و کاری که در پیش گرفته و با جود بخش های تخصصی و فوق تخصصی درمانی، گاهی مواقع با بحران هایی مواجه می شود که بر اساس چهار اصلی که ذکر شد به ویژه اصل مدیریت فرایندها، سعی کردیم شرایط را تحت کنترل در آوردم. از جمله این بحران ها، می توان به مشکلات تنفسی بعد از اولین بارش باران اشاره کرد. یکی دیگر از این شرایط نیز مراجعه بالای بیمارانی با علائم آنفلوآنزا و شبه آنفلوآنزا بود که امسال شاهد آن بودیم.

 

وی خاطر نشان کرد: بنابراین در استان خوزستان به لحاظ شرایط خاص آب و هوایی و وقوع اینگونه بحران ها، می طلبد پشتیبانی خوبی برای بخش اورژانس داشته باشیم و شاید توسعه بخش هایی چون بخش ریوی بیمارستان به این کمک کند تا بتوانیم گردش کار مناسب و مورد رضایت بیماران را در بیمارستان امام خمینی(ره) اهواز داشته باشیم.

 

سرپرست مرکز آموزشی درمانی امام خمینی(ره) اهواز گفت: ضمن اینکه استان خوزستان به دلیل مجاورت با کشورهای همسایه، به عنوان یک استان استراتژیک مطرح است لذا ما باید همواره این آمادگی را داشته باشیم که با بحران های بیشتری مواجه شویم و بهترین خدمات را به بیماران ارائه دهیم.

 

حرف آخر؛

قطعا همت تمام مسئولان دانشگاه و استان این است که نه تنها اورژانس ها، بلکه کلیه بیمارستان ها در سطح بالای کیفیت خدمات قرار بگیرند. البته از مسئولان وزارت بهداشت نیز انتظار داریم این تعهد و دغدغه داشته باشند که به گونه ای به ما و همکارانمان در استان کمک کنند که در شرایط خاص بتوانیم خدمات بهتر، بیشتر و تخصصی تری در بخش اورژانس و کلیه بخش های بمارستان های استان ارائه دهیم. همچنین می طلبد نگاه ویژه ای به اورژانس های بیمارستان های این استان در مقایسه با سایر استان های کشور داشته باشند.مطالب مرتبط
اشتراک گذاری
اخبار خوزستان