به گزارش عصر اهواز به نقل از هورنیوز معصومه ابتکار در کانال تلگرامی خود نوشت: گرد و غبار از دو کانون خارجی و داخلی منشاء گرفته و آشفتگی وزش باد موجب فعال ساختن کانون گرد و غبار در جنوب شرقی استان خوزستان و نیز فعال شدن کانون‌های گرد و خاک در عراق شده است. کانون گرد و خاک جنوب شرقی خوزستان در محدوده شهرستان‌های هندیجان، رامشیر و ماهشهر واقع است.

http://hoornews.com/wp-content/uploads/2016/02/%D9%85%D8%B9%D8%B5%D9%88%D9%85%D9%87-%D8%A7%D8%A8%D8%AA%DA%A9%D8%A7%D8%B1.jpg

در این مناطق که پس از شناسایی، در برنامه نهایی مقابله با گرد و غبار گنجانده شده‌اند، کار تثبیت خاک و نهال‌کاری از چند ماه پیش توسط سازمان جنگل‌ها مراتع آغاز شده که دو ماه قبل در آخرین سفرم به خوزستان از آن بازدید کردم و تلاش می‌کنیم با تامین اعتبارات بیشتر، گسترش یابند.

در مورد کانون‌های خارجی، متاسفانه به خاطر شرایط ناامن و جنگ‌زده عراق، امکان اجرا وجود ندارد؛ چنانچه در سوریه و عربستان هم مشکل داریم.

البته با پیگیری‌های ایران، قطعنامه تنظیم برنامه جهانی مقابله با گرد و غبار در مجمع عمومی سازمان ملل به تصویب رسیده و حتماً از آن طریق موضوع منشاء خارجی را دنبال می‌کنیم.

لازم به توضیح است ابتکار در سه سال گذشته که چندین سفر به خوزستان را با تبلیغات و تشریفات بسیاری گذرانده، همین نظرات را اعلام نموده و تا به امروز این سفرها هیچگونه بازخوردی برای این استان نداشته است.

همچنین وی در اظهار نظری دیگر هم اعلام نمود: در آستانه یک رخداد مهم هستیم و افتخار می‌کنیم در ایران مردم سالاری دینی را سرلوحه قرار داده‌ایم. کسانی را انتخاب کنیم که با نگاهی علمی، کارشناسانه و نگرشی صحیح به توسعه پایدار و مسائل زیست محیطی اهمیت دهند و شجاعت کافی را برای مبارزه در این جبهه داشته باشند. کسانی که بدانند ایران در چه تنش‌های زیست محیطی قرار دارد. شرایط آب و هوایی ایران بهبود نخواهد یافت مگر با قوانینی مؤثر که نه تنها نگرانی‌های نسل حاضر بلکه نگرانی‌های نسل آینده را از بین ببرد. یعنی اینکه کلیه مسائل گرد و خاک کشور و مخصوصاَ استان خوزستان به مجلس مربوط می باشد و فقط ایشان باید اظهار نظر کند! و همچنان این غصه ادامه دارد…

به گزارش هورنیوز، و بر اساس گزارش سازمان هواشناسی، این پدیده تا دوشنبه شش استان از جمله تهران را درگیر خواهد کرد.