کد خبر: 298333
تاریخ انتشار: پنج شنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۴ - ۱۹:۰۷

امتیاز خبر: از تعداد رای دهندگان

پایگاه خبری تحلیلی عصر اهواز ( AsrAhwaz.Ir ) :

گروه بین الملل-پیمان یزدانی: حملات هوایی و توپخانه ای ارتش ترکیه به کردهای سوریه در حالی ادامه دارد که آمریکا و دیگر متحدان این کشور خواستار توقف آن شده اند.

ترکیه اعلام داشته است اجازه نخواهد داد تا شهر اعزاز در نزدیکی حلب به دست نیروهای حزب اتحاد دموکراتیک کردی سوریه بیافتد و از آنها خواسته است تا این منطقه را ترک کنند.

مسلم صالح از رهبران کردهای سوریه در واکنش به این درخواست ترکیه نیز آن را رد کرد.

حملات ترکیه به مواضع کردهای سوری که ترکیه آنها را گروهی تروریستی می داند در حالی صورت می گیرد که هزمان در گفتگوهای ژنو توافقاتی برای برقراری آتش بس در سوریه صورت گرفته است.

در پی تحولات این روزها خبرهای ضد و نقیضی از مقامات ترکیه در خصوص احتمال مداخله زمینی این کشور در سوریه منتشر می شوند امری که اگر اتفاق بیافتد می تواند تلاش ها برای حل مسالمت آمیز درگیری ها در سوریه را با شکست مواجه کند.

در همین راستا گفتگویی با «عثمان فاروق لوغ اوغلو» معاون حزب جمهوری خلق بزرگترین حزب مخالف ترکیه صورت گرفته است.

وی در خصوص تحولات اخیر در سوریه و مرزهای ترکیه با این کشور گفت: وضعیت در سوریه بدتر میشود که بهتر نمیشود و این در حالیست که  همزمان در ژنو تلاش هایی برای برقرای آتش بس و توقف جنگ و فراهم کردن زمنیه دسترسی کمک‌های بشردوستانه در جریان است.

لوغ اوغلو درباره احتمال مداخله زمینی ترکیه در سوریه و تبعات آن برای این کشور گفت: درگیری نظامیان ترک در سوریه مد نظر نیست.این امر برای سوریه یا ترکیه دستاورد مثبتی ندارد. وزیر دفاع ترکیه نیز روز سه شنبه در پارلمان گفت که ترکیه قصد مداخله‌ نظامی در سوریه را ندارد.

این مقام حزب جمهوری خلق درباره راهکار خروج از بحران سوریه را برای ترکیه و دیگر کشورها را اینگونه عنوان کرد: ترکیه تنها بازیگر این میدان نیست ،روسیه نیز باید مسوولانه رفتار کند و بمباران های هوایی خود به نمایندگی از بشار اسد را متوقف نماید.کردهای سوریه هم باید همینطور عملیات نظامی خود با هدف گسترش مناطق تحت کنترل خود را متوقف نمایند.

وی در ادامه افزود: راه خروج از این بحران برای سوریه و دیگران تمرکز بر به موفقیت رساندن کنفرانس ژنو۳ می باشد. تا وقتیکه صلح و ثبات به سوریه برنگردد تمام بازگیرهای منطقه ای و خارجی منطقه مشکلات و تنش‌هایی را خواهند داشت که پیامدهای آنها قابل پیش‌بینی نیست.منبع: مهر
مطالب مرتبط
اشتراک گذاری
اخبار خوزستان