کد خبر: 297989
تاریخ انتشار: چهارشنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۴ - ۰۱:۴۳

امتیاز خبر: از تعداد رای دهندگان

پایگاه خبری تحلیلی عصر اهواز ( AsrAhwaz.Ir ) :

به گزارش عصر اهواز، در مراسم اختتامیه دومین جشنواره تولید کتاب‌های صوتی برای کودکان، نوجوانان و نابینایان که عصر امروز ۲۷ بهمن ماه و به همت فرهنگسرای عطار برگزار شد از محمدرضا سرشار به عنوان یک قصه گویی پیشکسوت تجلیل به عمل آمد.

سرشار سخنان خود را این گونه آغاز کرد: خدا را شکر که خاطرات خوشی در گوشه‌ای از ذهن مردم سرزمینم کاشته‌ام. این توفیقی بدون استحقاق برای من بوده است همچنین از محمد میرکیانی نویسند «قصه ظهر جمعه» یاد می کنم که جشنواره‌های قصه گویی را بنیان گذاشت جشنواره هایی که از کانون پرورش فکری شروع شد و در شهرداری تداوم پیدا کرد و به احیای یک سنت اجدادی انجامید.

این نویسنده کتاب کودک و نوجوان با اشاره به اینکه باید قدر هنر قصه‌گویی را بدانیم گفت: افراد مسن وقتی توانایی دوران جوانی خود را از دست می‌دهند، گاه احساس بی‌هدف بودن می‌کنند و همین حس باعث می‌شود آن احترامی که شایسته‌‌شان است را در خانواده پیدا نکنند. قصه‌گویی سنتی است که موجب می‌شود پدر و مادربزرگ‌ها احساس مفید بودن و کارآمد بودن داشته باشند.

سال ۹۴؛ نقطه عطف سازمان فرهنگی هنری شهرداری در کتابخوانی

حجت‌الاسلام ناصری پورمعاون فرهنگی سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران نیز سال ۹۴ را نقطه عطفی برای این سازمان در حوزه کتاب و کتابخوانی دانست و افزود: در این سال برای نخستین بار مدیریت کتابخانه های شهر تهران به صورت یکپارچه درآورد. همچنین عنوان «مدیریت امور کتابخانه ها» به «مدیریت امور کتابخانه‌ها و ترویج فرهنگ کتابخوانی» تغییر یافت و همه اینها اتفاقات خوشایندی بود که در سال ۹۴ در زمینه گسترش فرهنگ کتاب و کتابخوانی رخ داد.

معاون فرهنگی سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران با اشاره به اینکه سال ۹۵ بودجه خوبی در اختیار کتابخانه‌ها قرار می‌گیرد، گفت: ما باید یک جریان حداکثری در حوزه کتابخوانی راه بیاندازیم ما دو کانون «کتابداران و قلم اولی‌ها» را تشکیل داده ایم و از تمام کسانی که طی دو سه سال اخیر کتاب نوشته اندبرای حضور در این کانون دعوت کردیم.

حجت الاسلام ناصری‌پور از راه‌اندازی کتابخانه دیجتالی خبر داد و افزود: ما بدنبال راهکارهای موثر، ساده و کم هزینه در زمینه گسترش فرهنگ کتابخوانی هستیم و یکی از این راه‌ها تشکیل یک کتابخانه دیجیتال با استفاده از ۵ هزار و ۲۰۰ فایل صوتی است که به دومین جشنواره تولید کتابهای صوتی برای کودکان و نوجوانان ارسال شده است.

صادق کرمیان مدیر فرهنگی هنری منطقه ۱۰ و رئیس فرهنگسرای عطار نیز با اشاره به اینکه قصه کودکی از لالایی‌های مادرانه و رضایت‌های شبانه پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها آغاز می‌شود، گفت: امروز سطح زندگی تغییر کرده و پدران و مادران درگیر مسائل روزمره و زندگی شهری شده‌اند. ما باید با شرایط زندگی امروز همراه شویم و تهدیدها را به فرصت تبدیل کنیم. یکی از راه‌هایی که به ما امکان همراه شدن با زندگی امروز از یک سو و حفظ و نگهداری قصه‌ها و افسانه‌ها را از سوی دیگر می‌دهد برگزاری جشنواره‌هایی مشابه جشنواره تولید کتاب صوتی است.

پس از آن مجید طراحی مدیر امور کتابخانه‌های سازمان فرهنگی هنری شهرداری پیام محمود صلاحی رئیس این سازما را قرائت کرد.

در این پیام آمده بود: علاقه و عادت به مطالعه از کودکی در افراد نهادینه می‌شود. به گفته مقام معظم رهبری ما باید کودکان را به کتابخوانی عادت دهیم و در ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی بکوشیم. یکی از بهترین راهها برای رسیدن به این منظور فراهم کردن امکان دسترسی بچه‌ها و بزرگترها به کتابهای پرمحتوا، جذاب و آموزنده است.

در پیام رئیس سازمان فرهنگی هنری شهرداری آمده بود: توجه به کودکان با ویژگی های خاص و نیازهای ویژه از جمله کودکان کم بینا و نابینا مهم است. دومین جشنواره تولید کتاب‌های صوتی با هدف کمک به فراهم کردن امکان دسترسی این کودکان به کتاب، ترویج حس همدلی و مهربانی و بهره گرفتن از ظرفیت های فضای مجازی شکل گرفته است. امید که این جشنواره نقش مهمی در گسترش فرهنگی کتابخوانی داشته باشد.

کارنامه یک جشنواره

حسن آذری دبیر جشنواره تولید کتابهای صوتی نیز با بیان اینکه این جشنواره کار خود را از اسفند ۹۳ آغاز کرد گفت: گسترش فرهنگ مطالعه، معرفی کتاب‌های مناسب برای کودک و نوجوان، ترویج فرهنگ مهربانی و همدلی و تولید کتاب برای نابینایان از جمله اهداف این جشنواره بود.

وی در ادامه به بخش‌های مختلف جشنواره اشاره و بیان کرد: ما در بخش تولید کتاب صوتی ۶۰۰ عنوان کتاب را به مخاطبان خود معرفی کردیم. در دومین بخش هم که افسانه‌ها تعلق داشت از مخاطبان خود خواستیم که با لهجه و زبان خود افسانه‌ها و متل‌هایشان را گردآوری و فایل های صوتی به دبیرخانه ارسال کنند. در مجموع ۵ هزار و ۲۰۰ فایل بدست ما رسید و مورد داوری قرار گرفت. از بین این آثار ۵۰ اثر انتخاب شد و به داوران بخش نهایی ارسال شد.

آذری به ویژگی‌های شرکت‌کنندگان در دومین جشنواره تولید کتابهای صوتی اشاره کرد و افزود: ۶ هزار و ۱۰۵ نفر در این جشنواره ثبت نام کردند که تنها ۲ هزار و ۸۵۰ نفر تعداد ۵ هزار و ۲۲ فایل به دبیرخانه ارسال کردند. کوچکترین شرکت کننده ۵ ساله و مسن ترین شرکت کننده ۷۱ ساله بود.

در انتهای برنامه میکائیل شهرستانی کارگردان و بازیگر تئاتر به خواندن بیانیه هیئت داوران پرداخت و گفت: کتابخوانی در نشاط فرهنگی جامعه نقش بنیادین دارد و هیچ خمیری نرم تر از حروف نیست تا بشر با آن هر شکلی را که می خواهد بسازد و پیام خود را منتقل کند. مطالعه باید در ما نهادینه شود و چون خوردن و خوابیدن به یک نیاز ضروری و به برنامه ثابت زندگی م تبدیل شود.

این کارگردان تئاتر همچنین بیان کرد: عادت به مطالعه باید از کودکی در افراد مختلف نهادینه شود و یکی از عواملی که موجب گسترش کتابخوانی می‌شود فراهم آوردن امکان دسترسی آسان به کتاب است.  در این زمینه نباید از خوانندگانی که ویژگی ها و نیازهای خاص دارند هم غافل شویم.

شهرستانی با اشاره به اینکه یکی از اهداف دومین جشنواره تولید کتاب‌های صوتی توجه به مخاطبان با نیازهای ویژه است گفت: تعداد فایل‌های ارسال به جشنواره بسیار بالا بود و این تعداد زیاد گرچه فرایند داوری را طولانی کرد اما این امید پررنگ تر شد که گامهای تازه ای در گسترش کتابخوانی در حال برداشتن است. کتاب صوتی تنها به کار نابینایان نمی آید امروز همه افراد  می توانند از این کتابها استفاده کنند و پیشنهاد هیئت داوران این است که در دوره های بعدی با استفاده از مشورت متخصصان در حوزه تولید کتاب صوتی نگاه تخصصی تری به این حوزه بشود.

در مراسم اختتامیه دومین جشنواره تولید کتابهای صوتی قائم مقام سازمان زیباسازی شهرداری تهران نیز حضور داشت همچنین نوربرت کوبرقصه گوی بین‌المللی که مدیر یک موسسه قصه گویی در جنوب آلمان است نیز به قصه گویی برای مخاطبان پرداخت که با استقبال حاضران همراه شد.منبع: مهر
برچسب ها:
مطالب مرتبط
اشتراک گذاری
اخبار خوزستان