کانال تلگرام عصر اهواز

کد خبر: 297940
تاریخ انتشار: سه شنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۴ - ۲۳:۱۵

امتیاز خبر: از تعداد رای دهندگان

پایگاه خبری تحلیلی عصر اهواز ( AsrAhwaz.Ir ) :

به گزارش عصر اهواز، علیرضا زراسوندی پیش از ظهر امروز سه شنبه در جشنواره تعاونی ها، دانشگاه ها و کارآفرینان برتر استان خوزستان که در دانشگاه آزاد اسلامي واحد دزفول برگزار شد، اظهار کرد: اعتقاد تمام دنیا بر این است که محور کارآفرینی، فن آفرینی و در نهایت اقتصاد دانش بنيان، دانش و نیروی انسانی است.

وی افزود: کارآفرینی زمانی پایدار و تاثیر گذار خواهد بود که نخبگان ما ليدرهاي تورهای کارآفرینی باشند.

رئیس بنیاد نخبگان استان خوزستان به مطالعات موسسه های بین المللی در مورد ایران اشاره کرد و گفت: این موسسه های بین المللی ایران را کشوری با ظرفیت و پتانسیل فراوان می دانند که در سال های گذشته با تکیه به دانش بومی به پیشرفت خوبی در حوزه های مختلف علمی و فناوری دست یافته است.

زراسوندي با بیان اینکه اکنون دانشگاه های ما روی پای خودشان ایستاده اند، تصریح کرد: بسیاری از فناوری ها مثل زيست فناوری که یک فناوری ثروت آفرین است در زمان تحریم ها درکشور ما رشد کرده است و حتی در این زمان ما پیشرفت های چشمگیری در هشت حوزه علمی و فناوری بدست آورده ایم و درا ین زمینه ها جزو ۱۰ کشور برتر دنیا لقب گرفته ايم.

وابستگی به نفت کاهش یابد

وی با بیان اینکه موسسه های بین المللی در مطالعات خود وابستگی اقتصاد ایران به نفت را ۲۳ درصد می دانند، افزود: در این مطالعات وابستگی کشورهای همسایه مثل عربستان به نفت را ۴۰ درصد، امارات ۳۰ درصد، کویت ۵۰ درصد و قطر را نیز ۴۰ درصد دانسته اند و ذات و اصالت کشورهایی مثل قطر و امارات را همین وابستگی به نفت برشمرده اند.

رئیس بنیاد نخبگان استان خوزستان اضافه کرد: این موسسه های بین المللی مدعی شده اند که ایران با برخورداری از منابع عظیم زیرزمینی، محصولات کشاورزی، صنعت خودروسازی و خرده فروشی مثل زعفران و پسته می تواند وابستگی اقتصادی خود به نفت را به کمتر از ۱۰ درصد برساند.

ایران یک کشور شهر نشین

زراسوندي با اشاره به دیگر آیتم مطالعات موسسه های بین المللی مبنی بر معرفی ایران به عنوان یک کشور شهرنشین و در حال پیشرفت اظهار کرد: در این مطالعات آمده که ۴۵ درصد خانواده های ایرانی درآمد سالانه بالای ۲۰ هزار دلار دارند که این میزان برابر با درآمد خانواده های چینی و هندی با آن اقتصاد مثبت موجود در این کشورها است.

وی موفقیت ایران در زمینه تکنولوژی های نرم همچون آی تی را از دیگر موارد مطالعه این موسسه ها برشمرد و افزود: بنابراین کارآفرینان ما باید به ظرفیت عظیم کشور در بخش آی تی توجه کنند.

رئیس بنیاد نخبگان خوزستان با تاکید براینکه اقتصاد دانش بنیان باید جایگزین اقتصاد نفتی شود، گفت: وجود اقتصاد دانش بنیان یک ضرورت است که خوشبختانه کشور ما در این زمینه وارد عمل شده به گونه ای که از مباحث اصلی زیرساخت های اقتصاد دانش بنیانی، آئین نامه ها هستند و به جرات می توان گفت مترقی ترین اسناد بالادستی در مورد علم و فناوری در منطقه از آن ایران است.

به گزارش مهر، در جشنواره تعاونی ها، دانشگاه ها و کارآفرینان برتر استان خوزستان از هفت کارآفرین برتر خوزستان و سه ایده پرداز توسط مسئولان حاضر در مراسم، تقدیر به عمل آمد.منبع: مهر
مطالب مرتبط
اشتراک گذاری

کانال تلگرام عصر اهواز

اخبار خوزستان