کد خبر: 297557
تاریخ انتشار: سه شنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۴ - ۱۰:۵۶

امتیاز خبر: از تعداد رای دهندگان

پایگاه خبری تحلیلی عصر اهواز ( AsrAhwaz.Ir ) :

به گزارش عصر اهواز به نقل از روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی، این همایش به همت اداره ورزش و جوانان مشهد و با همراهی  اداره کل حفاظت محیط زیست استان و وزارت ورزش و جوانان و با حضور جمعیت مطلوبی از علاقمندان و طبیعت دوستان ورزشکار و سازمانهای مردم نهاد روز گذشته  درفرهنگسرای مصلی نژاد برگزار شد.

مدیر کل دفتر توسعه پایدار و محیط زیست وزارت ورزش و جوانان با بیان اینکه محیط زیست ما احتیاج به کمک دارد، گفت: در زمان آغاز به کار دفتر حفاظت از محیط زیست هیچ فردی از وظایف ما آگاه نبود اما در مدت زمان کمتر از ۹ ماه ۵۱ فدراسیون و ۳۱ استان هرکدام دارای نمادی مشخص شده و از محیط زیست استان خود حمایت می‌کنند.

رضا شجیع ادامه داد: برخی از نماد‌های فدراسیون‌های ورزشی مورد توجه فدراسیون‌های جهانی قرار گرفته و از آن‌ها در سطح بین المللی استفاده شده است، همچنین در برنامه‌های خود به دنبال بوم پرچم هستیم و در مسابقات در مناطق و سازمان‌های مختلف بوم پرچم‌های مخصوصی به اهتزاز در خواهد آمد.

دبیر شورای راهبردی و توسعه پایدار وزارت ورزش و جوانان خبر داد: اولویت دوره تربیت مدرس و مربی سبز استانی در خراسان رضوی با حضور ۵۰ نفر اوایل سال آینده برگزار خواهد شد و به حاضرین مدرک تربیت مدرسی اهدا خواهد شد که مورد تایید وزارت ورزش و جوانان و سازمان محیط زیست است.

وی خاطرنشان کرد: به زودی طرح سیمرغ یعنی صعود به ۳۰ قله با نماد ۳۰ پرنده رو به انقراض در کشور اجرا خواهد شد که خراسان رضوی سهم قابل توجهی در این برنامه خواهد داشت، همچنین در راستای دیگر برنامه‌های دفتر محیط زیست وزارت به زودی طی بخشنامه‌ای مصرف ظروف یکبار مصرف در وزارت و رزش و جوانان و ادارات کل استانی ممنوع خواهد شد.

شجیع با بیان اینکه زمانی که زنگ ورزش تعطیل شود زنگ خطر کشور به صدا در خواهد آمد، گفت: خراسان رضوی بهترین برنامه‌های ورزشی مرتبط با محیط زیست را در ۹ ماه اخیر برگزار کرده و توانسته پیشتاز باشد.

مدیر کل آموزش و مشارکت مردمی حفاظت محیط زیست کشور نیز در ادامه طی سخنانی اظهار داشت :پیام «ضامن آهو» احترام به زندگی همه جانوران ومحیط زیست است و باورم این است که با انتخاب این نماد برای ورزش استان خراسان رضوی، ورزشکاران خراسانی پیام رسان مهم این سیره خواهند بود.

محمد درویش افزود:در منطقه «دشت شیر احمد سبزوار» قبلا ۲۲۰۰گونه آهو وجود داشت که این رقم امروز به۴۰۰راس رسیده است این امر نشان می دهد که برای ترویج و حفظ «آهو» در خراسان رضوی فعالیت های بیشتری باید انجام شود که یکی از آنها امضای تفاهم نامه معرفی نماد آهوبرای ورزش استان است که اثر بسیار مهمی خواهد داشت.

مدیر کل حفاظت محیط زیست استان نیز به عنوان یکی ازسخنرانان این همایش با ابراز خوشحالی از حمایت عملی جامعه ورزش استان از یک گونه مهم محیط زیست استان، گفت:وقتی ملی پوشان کشورمان برای معرفی وحفاظت از یک گونه جانوری، نماد «یوزپلنگ» را روی لباس های ورزشی حک کردند، در واقع به حیات این گونه مهم در کشور کمک شایانی کردند وامیدواریم با  انتخاب این نماد در استان «ضامن آهو» این جریان در استان وحتی کشور قوت بیشتری پیدا کند.

حمید صالحی درخاتمه سخنان خود پیشنهاد داد تا مسئولان کشور نماد «یوزپلنگ ایرانی» را به عنوان طرح یکی از اسکناس های رایج کشور نیز در نظر بگیرند.

مدیر کل ورزش وجوانان استان نیز درادامه حفظ گونه های حیات وحش را یکی از چالش های زندگی بشر دانست وگفت:ورزشکاران به عنوان سفیران سلامت جامعه در جهت تحقق همین هدف گام برمی دارند.

کوروش صبوریان افزود: مایه خوشحالی است که استان خراسان رضوی در این عرصه نیز مثل بسیاری از عرصه ها، پیشتاز باشد.

 وی خاطرنشان کرد:استان خراسان رضوی، مفتخر است که دومین استان کشور در زمینه راه اندازی دفترحفاظت از محیط زیست در اداره کل ورزش وجوانان است وانتخاب این نماد نیز که تلفیقی از ۳شاخص مهم است، در همین زمینه انجام شد.

طی این همایش همچنین «آهو» به عنوان نماد ورزش استان معرفی شد و در پیوندی هوشمندانه از مذهب، ورزش ومحیط زیست، از تندیس این حیوان وهمچنین پیراهن های ورزشی منقوش به طرح «آهو» وتمبر آن رونمایی شد.

امضای تفاهم نامه اداره کل ورزش و جوانان و حفاظت محیط زیست استان نیز از دیگر برنامه های جنبی این همایش بود.

 منبع: مهر
برچسب ها:
مطالب مرتبط
اشتراک گذاری
اخبار خوزستان