کانال تلگرام عصر اهواز

کد خبر: 297402
تاریخ انتشار: سه شنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۴ - ۰۹:۱۳

امتیاز خبر: از تعداد رای دهندگان

پایگاه خبری تحلیلی عصر اهواز ( AsrAhwaz.Ir ) :

به گزارش عصر اهواز، عبدالحسن مقتدایی شامگاه دوشنبه در جلسه شورای آموزش و پرورش خوزستان اظهار کرد: به شرایط کشور و استان واقف هستم ولی تناقض فراوانی بین امکانات استان و محرومیت های موجود دیده می شود. در شهرستان ها نیز به لحاظ فرهنگی مشاهده می شود که اولویت خانواده ها،  تحصیل است ولی در شهر دیگر اولویت مسئله دیگری است.

وی افزود: در استان خوزستان چند شهر داریم که شاید خروجی های مجموعه آن دکتر، مهندس و معلم باشد ولی در مقابل برخی هم راننده تریلر هست.

استاندار خوزستان تصریح کرد: با وجود اینکه در نقاط مختلف استان نعمت هایی مانند آب، صنعت، نفت و کشاورزی وجود دارد ولی تعارضاتی هم وجود دارد که یک خانواده کشاورز در منطقه ای مثل تشان چنان تلاش می کند که فرزندانش همه رتبه بالای دانشگاه، متخصص و یا مهندس مطرح باشند ولی در منطقه ای دیگر هم درس برای آنها اصلا اهمیتی ندارد.

مقتدایی بیان کرد: قبول دارم که مسائل اقتصادی و فرهنگی یک مسائلی را به افراد دیکته می کند. به عنوان مثال در برخی مناطق استان، مردم به خاطر موقوفه بودن اراضی اصلا تعلق خاطری برای زمین و خانه ندارند و به سمت کامیونداری می روند.

جرقه تحصیل در برخی مناطق

وی ادامه داد: بنابراین مهم حس تعهد و احساس مسئولیتی است که باید در خانواده ها ایجاد شود و باید معلوم شود که چرا اولویت ها با وجود یکسان بودن فرهنگ، آداب، رسوم و زبان در شهرهای استان متفاوت است. شاید دلیلش این است که در برخی شهرها جرقه رقابت تحصیلی و پیشرفت به خوبی روشن و در برخی دیگر روشن نشده است.

استاندار خوزستان تأکید کرد: استانی داریم که باید از ظرفیت های فرهنگی آن استفاده کرد و مهم جرقه ای است که باید آن را برای رسیدن به پیشرفت و توسعه ایجاد کرد.

مقتدایی عنوان کرد: باور و اعتماد به نفس باید در جامعه ایجاد شود تا در نهایت باعث تحول شود. باید از محرک هایی که می توان عامل مثبت شوند، بیشتر استفاده کرده و نباید همه چیز را به دولت ارتباط داد.

وی یادآور شد: در حال حاضر سیاست نظام، افزایش جمعیت است و اگر برنامه ریزی درستی نداشته باشیم باید به جای مراکز تحصیل، مراکز نگهداری افراد متخلف و به جای کارخانه نیز مراکز نگهداری افراد معتاد خواهیم داشت.

استاندار خوزستان خواستار شد: باید از ظرفیت مؤسسات آزاد استفاده کرد و تشکل مردم نهاد را تشکیل داده و انجمن خیران آموزشی را بیشتر توسعه دهیم.

مقتدایی اضافه کرد: برای موفقیت در حوزه آموزش و پروش باید به آموزش های آزاد بیشتر توجه کرده و همکاری انجمن های اولیای مربیان و مجموعه خیران آموزشی را طلب کنیم.

وی اظهار کرد: باید کاری کنیم که یک تحول اساسی در آموزش و پرورش استان صورت بگیرد و در کنار آن اگر وضعیت اعتبارات مالی کشور خوب شد، حتما هزینه های لازم را پرداخت می کنیم.

مدارس بودن متقاضی

استاندار خوزستان تصریح کرد: متاسفانه شرایط ساخت و ساز فضاهای آموزشی و یا توزیع امکانات در برخی از شهرستان ها و مناطق به گونه ای است که اکنون برخی از مدارس اصلا متقاضی ندارند.

مقتدایی با اشاره به لزوم اصلاح توزیع امکانات در استان گفت: یکی از اولویت های سال آینده خوزستان، توجه به آموزش و پرورش است و به طور حتم درصد قابل توجهی از اعتبارات را به آموزش و پرورش اختصاص می دهیم ولی باید تلفیقی از امکانات ملی و استانی را هم داشته باشیم.

استاندار خوزستان بیان کرد: اداره یک میلیون دانش آموز آن هم با فرهنگ های متفاوت و مشکلات اقتصادی در این استان کار آسانی نیست. با وجود اینکه سایر استان ها از لحاظ ارتقای تحصیلی همه تنزل کرده و یا درجا زده اند ولی رتبه علمی خوزستان از ۳۱ به ۳۰ ارتقا پیدا کرده است.

مقتدایی عنوان کرد: سازمان برنامه ریزی حدود ۶۰۰ شاخص را برای محرومیت های استان و جبران عقب افتادگی های مدنظر، تعیین کرده است. همچنین ردیفی تحت عنوان طرح توسعه پایدار داریم که بر اساس آن با وجود بستن بودجه و بی پولی دو هزار میلیارد تومان را به استان و به ویژه ۱۷ منطقه محروم خوزستان اختصاص دادند.

وی تأکید کرد: اولویت اول خوزستان، قطعا آموزش و پرورش است. انشاالله تا پایان اسفند جلسه بعدی شورای آموزش و پرورش استان را داشته باشیم تا اولویت بندی ها را انجام داده و با یک برنامه منسجم پیش برویم.منبع: مهر
مطالب مرتبط
اشتراک گذاری

کانال تلگرام عصر اهواز

اخبار خوزستان