کد خبر: 297136
تاریخ انتشار: دوشنبه ۲۶ بهمن ۱۳۹۴ - ۲۱:۲۵

امتیاز خبر: از تعداد رای دهندگان

پایگاه خبری تحلیلی عصر اهواز ( AsrAhwaz.Ir ) :

رامین سیاردشتی بازیگر تئاتر که این روزها در نمایش «داستان های میان رودان» روی صحنه است درباره حضور در این اثر به عصر اهواز گفت: «داستان‌های میان رودان» به کارگردانی علی شمس متنی پارودی است که نگاهی طنز و پارودیک به دوران بین النهرین دارد. دلمشغولی های علی شمس نسبت به حوزه زبان و فرهنگ باستان باعث شده در بسیاری از آثارش به سمت اتفاقاتی برود که در تاریخ کهن رخ داده است و تلاش کند به واسطه تسلط نسبی و مطالعاتی که در این زمینه دارد، این موارد را به مخاطب انتقال دهد.

وی ادامه داد: کارگردان در این نمایش با بخشی از تاریخ شوخی کرده که به نظرم در تئاتر بی سابقه بوده است. در این نمایش در کنار شوخی با تاریخ بین النهرین عناصر و مفاهیمی چون قدرت طلبی و استحاله یک فرهنگ و تمدن به دست یک فرهنگ و تمدن دیگر را موشکافانه مورد توجه قرار داده است. من در این نمایش دو نقش شَمَشی عدد کلدانی و حمورابی را ایفا می کنم.

سیاردشتی درباره ویژگی های کاراکترهایی که ایفا می کند، توضیح داد: شَمَشی عدد کلدانی فرمانروای کلدان است که توسط شخصی به نام طاعون سلطنتش سرنگون می شود. به این معنی که طاعون، شمشی عدد را به مواد مخدر و مشروبات الکلی آلوده می کند و این قضیه به کل کشور تسری پیدا کرده و به این ترتیب همه سربازان نیز معتاد شده و پادشاهی کلدانی سرنگون می شود.

بازیگر نمایش «در انتظار گودو» یادآور شد: نقش دیگری که در نمایش برعهده دارم حمورابی بابلی است. این شخصیت تنها کاراکتری است که در این نمایش ما به ازای واقعی دارد چون بقیه شخصیت ها اسامی ابداعی و تخیلی هستند که توسط نویسنده خلق شده اند. البته به حمورابی هم نگاهی طنزآمیز وجود دارد و با عنوان «آبی» که انتهای نامش قرا دارد شوخی شده است. لباس و ریش حمورابی در این نمایش آبی است و برادرانش حمو قرمز و حمو زرد هستند. آنچه که درباره حمورابی در تاریخ می دانیم این است که او تلاش های بسیاری برای تدوین حقوق بشر انجام داده است اما در این نمایش حمورابی قوانین ناکارآمد و مضحکی را خلق می کند و از ترس یک موجود بیگانه دست به خودکشی می زند.

وی افزود: در این نمایش کارگردان نگاهی طنزآمیز به تاریخ باستان داشته است اما این نوع نگاه احتیاج به ظرفیتی در بین مخاطبان نیز دارد. ممکن است از این نگاه طنزآمیز سوءبرداشت شود که ما می خواهیم با تاریخ و تمدن ایران شوخی کنیم و آن را به سخره بگیریم در حالیکه تمدن بین النهرین قدیمی تر از تمدن ایران باستان است و مفاهیمی بنیادینی که در این نمایش مطرح می شود مسایلی است که در هر جامعه ای می توان یافت. این نمایش در نوع خودش رویکرد جدیدی دارد.

سیاردشتی درباره استفاده از شعبده بازی در این نمایش تصریح کرد: از آنجا که نگاه جمعی ما به گذشته های دور همیشه با سحر و جادو تلفیق شده است در این نمایش نیز این مقوله دستمایه کار کارگردان قرار گرفته است. این مساله پتانسیل بسیار خوبی برای کارگردان به وجود آورده که اتفاقات دوران باستان را با شعبده و جادو بیامیزد. در این نمایش دو خواب‌گزار حضور دارند که کلا استقرارشان روی صحنه به شکل شعبده است.

وی متذکر شد: البته برای انجام این شعبده ها در نمایش، بهروز کریمی که از شعبده بازان شناخته شده کشور است در کنار ما حضور داشت و با راهنمایی های او بازیگران توانستند به درستی این صحنه ها را ایفا کنند که البته برای رسیدن به مهارت لازم تمرین های زیادی داشتیم.

بازیگر نمایش «دن کیشوت» در پایان درباره علاقه اش به بازی در نقش های فرمالیستی یادآور شد: در حوزه بازیگری وقتی نگاه تخصصی به کار وجود داشته باشد ناخودآگاه سبک و شیوه ای که به علاقه و سلایق بازیگر نزدیک است، در وجودش شکل می گیرد. من نیز چون فعالیت جدی ام در عرصه بازیگری را با گروه «دن کیشوت» و اصغر دشتی آغاز کرده ام نگاهم به بازیگری بیشتر منطبق بر مهارت های جسمانی و ژستوالیته است و تا امروز هم بیشتر فعالیت هایم برپایه کارهای فرمالیستی بوده است. البته مطمئنا بازیگر باید بتواند در هر سبک و شیوه ای تجربه کسب کند و من هم از این قاعده مستثنی نبوده ام.

نمایش «داستان های میان رودان» با بازی داریوش موفق، رامین سیار دشتی، آرش فلاحت پیشه، اصغر پیران، سام کبودوند، فرزین محدث، آرش بزرگ زاده، هاشم آذرهوا، حمید دربانی، علی برقی تا ۲۵ اسفند ماه هر شب ساعت ۱۹:۳۰ روی صحنه است.منبع: مهر
مطالب مرتبط
اشتراک گذاری
اخبار خوزستان
اخبار ایران و جهان