کد خبر: 296851
تاریخ انتشار: دوشنبه ۲۶ بهمن ۱۳۹۴ - ۱۸:۵۶

امتیاز خبر: از تعداد رای دهندگان

پایگاه خبری تحلیلی عصر اهواز ( AsrAhwaz.Ir ) :

به گزارش عصر اهواز، دکتر علی ربیعی امروز در همایش پزشک خانواده که امروزدرمحل هتل المپیک تهران برگزارشد خطاب به حاضران گفت : دلیل گردهمایی اعضای خانواده بزرگ تلاشگران برای سلامت ایران تقدیر از کسانی است  که  برای کم کردن از رنج ایرانیان  تلاش می کنند . 

وی افزود : جهت گیری و برنامه ریزی این خانواده با زندگی ملموس و روزمره مردم سروکاردارد ؛ خانواده ای بر اساس آموزه های  با آرمان های امام(ره) که کم کردن ازرنج و درد مردم و رسیدگی به فقرا و سازگاری و تلاشگری جدی سرلوحه اهداف ایشان است . 

وزیرتعاون،کارورفاه اجتماعی ادامه داد : دهه فجر را هم گذراندیم اما یادمان باشد این دهه یاد آوراین است که ما به فجرهای دیگری هم نیازداریم وامروزبه فجرامید نیازداریم درجامعه ای که در آن امید به دلایل مختلف در نسل ها کم شده و ضرب المثل ها فردا را بهتراز امروز نمی دانند اما باید بدانیم فرداها بهتر از امروزخواهد بود . 

 ربیعی تاکید کرد : باید درفجرامید مشارکت کنیم چرا که  ما به فجرپیشرفت نیازداریم مانیازمنداین هستیم که پیشرفت کنیم و بیش از این جایگاه و منزلت جهانی داشته باشیم و مردم ما در رفاه بیشتری زندگی کنند.

وی درادامه  سه پارادایم را دربرنامه سلامت کشور تشریح کرد و گفت : من معتقدم  پارادایم اول دهه ۶۰ بوده است که نمادهای آن را دراین جا مشاهده می کنیم . پاردایمی که در آن بهداشت  و راه اندازی مراکزبهداشت ها از روستاها شروع شد . پارادایم دوم دهه ۸۰ و پزشک خانواده است که  آن دو پارادایم مهم را در دوره های تاریخی سیرتطورسلامت درایران پشت سر گذاشتیم و پارادایم سوم دهه ۹۰ پاردایم طرح تحول سلامت بود . هرسه این پارادایم ها هم پیوستگی عمیق دارند .

 وزیرتعاون،کارورفاه اجتماعی اظهارکرد : بی‌گمان بزرگ‌ترین طرح اجتماعی دولت یازدهم، طرح تحول جامع نظام سلامت بوده است. شخص آقای دکتر روحانی و دولت به درستی تشخیص دادند که بايد اقدامی جدی در راستای بهبود وضعیت نظام بهداشت و درمان کشور صورت گیرد. این طرح با همت شخص رئیس‌جمهور، وزارت بهداشت، وزارت رفاه، بیمه‌ها، بیمارستان‌های دانشگاهی و مجموعه‌های دیگری که دست‌اندرکار بوده‌اند اجرا شده است. 

ربیعی افزود : این طرح با همه پیچیدگی‌ها، بار مالی، دشواری‌های انجام هر طرح اجتماعی، و تدارکات گسترده‌ای که باید برای آن انجام می‌شد، اجرایی شده ومجموعه وزارت تعاون،کاررورفاه اجتماعی هم سهم به‌سزایی در اجرایی‌شدن این برنامه داشته است . 

 وی گفت : ما از اول اردیبشهت  اجرای برنامه پوشش بیمه سلامت همگانی را شروع کردیم. این برنامه ۱۵ روز قبل از شروع طرح تحول نظام سلامت آغاز شد و به عنوان هدف اول این طرح پوشش بیمه‌ای افراد فاقد هر گونه بیمه را هدف خود قرار داد. هدفی که اگر محقق نمی‌شد عملا شیرینی طرح تحول نظام سلامت در کاهش هزینه‌های بیمارستانی حس نمی‌شد. زیرا اکثر افراد نیازمند توانستند با پوشش بیمه سلامت از خدمات طرح تحول سلامت بهره ببرند و باید از این طرح درس هایی بگیریم و از آن به عنوان یک الگوی موفقیت که با عقلانیت و جهت گیری هدفمند دنبال شد استفاده کنیم . 

وزیرتعاون،کارورفاه اجتماعی افزود : ما در این طرح بیش از ده میلیون نفر را بیمه کردیم. ده میلیون نفری که اکثر قریب به اتفاق آن‌ها افراد نیازمند حاشیه شهرهای بزرگ بودند که طی سالیان متمادی دیده نشده بودند. افرادی که بیش از ۹۱ درصد آنها فاقد درآمد مناسب بودند. اکثر آنها فاقد مسکن و شغل مناسب بودند.

ربیعی بیان کرد : ما در این طرح ریشه کن کردن یک فقر، یعنی «فقر سلامت» را هدف خود قرار دادیم تا در کنارسایر برنامه‌های رفاه اجتماعی همانند فقرغذایی «برنامه امنیت غذایی ، فقرمسکن تامین مسکن نیازمندان، رفع فقر آموزش را در دست اجرا داریم و از سال ۱۳۹۵ طرح بیمه های اجتماعی فراگیر اجرایی می شود. 

وی تاکید کرد : ما نباید مبارزه با فقر را فراموش کنیم و اجرای طرح تحول سلامت برای بنده یاد آوراین نکته است  که می توانیم با سخت کوشی وعقلانیت راه های سخت را به درستی طی کنیم . 

 ربیعی افزود : می‌توانیم فارغ از تعصبات رایج سازمانی در یک طرح بزرگ همکاری کرده و برای موفقیت ملی، خیلی از الزامات اولیه سازمانی را هم فدا نمود تا خیر بزرگتر و عمومی‌تری برای رفاه مردم نیازمند شکل گیرد.ماباید یادبگیریم فارغ از ایستادن در مرزهای سازمانی و بازگشت به مرکز سازمان همه باهم بتوانیم کارکنیم . 

وی اعلام کرد : برخی تحولات ، بیمار، یعنی نظام سلامت را از حالت پایداری خارج کرده بود. طرح تحول سلامت نقطه آغازی برای پایدارسازی وضعیت بود. اما امروز جامعه و نظام سلامت برای اعمال اساسی‌تری آماده شده است. ما باید کارهایی برای رفع تهدیدها از طرح تحول جامع نظام سلامت انجام دهیم. یعنی برای بیماری که به وضعیت پایداری رسیده است، باید کاری کرد که رو به پایداری مداوم برود. 

وی ادامه داد :  بدون استفاده از راهکار پزشک خانواده و نظام ارجاع امکان تداوم طرح تحول نظام سلامت و برنامه پوشش بیمه سلامت همگانی ممکن نیست و از شما همکاران ارجمند در سازمان‌های بیمه‌گر و وزارت بهداشت و دانشگاه‌ها می‌خواهم به این مقوله جدی‌تر از گذشته فکر کنید راه‌حلی ارائه دهید.خواسته‌های‌تان را گام به گام و مبتنی بر اقتضائات اجرایی و منابع مالی پایدار تعریف کنید.

 منبع: مهر
برچسب ها:
مطالب مرتبط
اشتراک گذاری
اخبار خوزستان