کد خبر: 296781
تاریخ انتشار: دوشنبه ۲۶ بهمن ۱۳۹۴ - ۱۸:۲۲

امتیاز خبر: از تعداد رای دهندگان

پایگاه خبری تحلیلی عصر اهواز ( AsrAhwaz.Ir ) :

به گزارش عصر اهواز علی تیموری اظهار کرد: امسال فقط ۲۱ استان میزبان پرنده های بومی داخلی در دو ماه و پرنده های مهاجر صرفا ۳ ماه، بودند و کنوانسیون حمایت از پرونده های مهاجر تاکید دارد مردم بومی می توانند با روش های کم خطر از آن ها استفاده کنند و مردم نیز می توانند در حفاظت از آن ها نقش داشته باشند.

وی افزود: با بیش از ۵۰۰ سال سابقه، از روش های شکار و صید استفاده می شود و از حدود ۲ دهه گذشته، روش های پر خطر نیز اضافه شده است و با توجه به ظرفیت و پتانسیل سازمان، نقش جوامع محلی نیز بسیار مهم است.

تیموری با اشاره به اعلام آمادگی شهرداری به منظور ورود به حوزه حفاظت از این پرنده ها، گفت: شهرداری اختیار و طبق قانون اجازه ندارد [به این حوزه ورود کند]؛ بلکه مجموعه شهرداری استان های شمالی وقتی از این مسئله اطلاع دارند که مجوزی برای صید پرنده وجود ندارد، باید با بازار فروش آن برخورد کنند.

وی در عین حال تصریح کرد: نیروی انتظامی منطقه و همگان باید با یک جرم آشکار برخورد کنند. ما برای پرنده های مهاجر مجوز شکار در استان های شمالی صادر می کنیم ولی بخشی از این عرضه ناشی از صید غیر قانونی است.

همچنین علیرضا هاشمی، کارشناس ارشد محیط زیست با بیان اینکه طی ده ها سال سازمان محیط زیست حوزه صید مناطق شمالی را رها کرده بود، این بحث را پی گرفت: این مسئله باعث شد روش مجاز صید که سنتی و بومی است، به چندین روش غیر مجاز تبدیل شود که به صورت واضح و آشکار در قوانین به صورت ادوات شکار از آن نام برده شده است.

وی با ابراز خرسندی از فعالیت کنونی سازمان محیط زیست در این حوزه، افزود: هم اینک انتظار می رود سایر دستگاه ها نیز کمک کنند. برای برخورد با تخلفی گسترده سازمان محیط زیست نیروی کافی ندارد و به نظر می رسد نیروی انتظامی، فرمانداری و… باید همکاری کنند.منبع: مهر
برچسب ها:
مطالب مرتبط
اشتراک گذاری
اخبار خوزستان
اخبار ایران و جهان