کد خبر: 296686
تاریخ انتشار: دوشنبه ۲۶ بهمن ۱۳۹۴ - ۱۷:۳۵

امتیاز خبر: از تعداد رای دهندگان

پایگاه خبری تحلیلی عصر اهواز ( AsrAhwaz.Ir ) :

عصر اهواز-گروه استان ها: تب برفکی یک بیماری عفونی و دارای واگیری بالا در دام‌ها  است که نشخوارکنندگان اهلی مانند گاو،گاومیش،گوسفند و بز ونیز نشخوارکنندگان وحشی ازجمله آهو،گوزن و گراز را مبتلا می‌کند.

بیماری تب برفکی که به گفته کارشناسان دامی سه ماه از جولان آن در کشور می‌گذرد قریب به یک هفته است که به میان دام‌های خراسان رضوی نفوذ کرده و تاکنون موجب تلفات بسیاری از گوسفندان شده است.

این بیماری به‌عنوان مهمترین بیماری واگیر دام‌ها محسوب شده  و باعث مرگ‌و میر در دام‌های جوان و نابالغ و بروز خسارات اقتصادی سنگین به دامداری‌ها می‌ شود.

۳۰۰۰ دام سبک آلوده شدند

رئیس اداره بهداشت و مدیریت بیماری‌های دامی اداره کل دامپزشکی استان خراسان رضوی با تائید شیوع این بیماری اظهار کرد: به‌رغم  تمهیدات بهداشتی و قرنطینه‌ای دامپزشکی اما موج گسترده ویروس تب برفکی از غرب و مرکز کشور به برخی از شهرستان‌های این استان نیز رسیده است.

دکتر محسن عابد زاده در گفت‌وگو با مهر اظهار داشت: متأسفانه این بیماری در استان تاکنون  بالغ‌بر سه هزار دام را آلوده کرده است و دراین‌بین دام‌های جوان و نابالغ بیش از سایر دام‌ها در معرض خطر مرگ قرار دارند.

وی بابیان اینکه در همین رابطه نسبت به برگزاری جلسه فوق‌العاده کمیته فنی با محوریت تب برفکی در این اداره کل اقدام شده است ادامه داد: تاکنون ۱۰ کانون بیماری در شهرستان‌های جغتای، زاوه، تربت‌حیدریه، رشت خوار و مشهد شناسایی‌شده و عملیات قرنطینه دامپزشکی در این واحدها در حال اجراست.

وی با اشاره به اهمیت اقدامات پیشگیرانه از سوی دامداران و خواستار قطع رفت‌وآمدهای غیرضروری دامداران و خودروهای مرتبط به واحدهای پرورشی یکدیگر شد.

عابدزاده تاکید کرد: تمامی دامپزشکان و واکسیناتورهای مراکز مایه کوبی اقدامات بهداشتی و دستورالعمل های مراقبت بیماری را باید به دقت رعایت کنند.

وی با اشاره به اینکه این بیماری از سال‌ها پیش در کشور وجود داشته و بیماری بومی محسوب می شود  ادامه داد: در حال حاضر استان‌هایی همچون آذربایجان شرقی و غربی، لرستان، فارس و قم به‌شدت درگیر این بیماری هستند.

رئیس اداره بهداشت و مدیریت بیماری‌های دامی با تأکید بر رعایت مسائل بهداشتی از سوی دامداران برای جلوگیری از مبتلا شدن دام‌ها به بیماری تب برفکی افزود: در شرایط فعلی دامداران از خریدوفروش دام جدید خودداری کرده، از ورود و خروج افراد متفرقه به دامداری‌ها جلوگیری کرده، پیش از ورود وسایل نقلیه آن‌ها را سم‌پاشی کنند تا در کنار تزریق واکسن به دام‌ها بتوانیم تا حد زیادی از این بیماری جلوگیری کنیم.

وی با اشاره به اینکه سال گذشته این بیماری وارد استان شد و خسارت زیادی را به گاوداری‌ها وارد کرد ادامه داد: سال گذشته تولید شیر و گوشت تا حد زیادی در استان کاهش پیدا کرد و خسارت زیادی به دامداران وارد شد.

وی بابیان اینکه این بیماری در حال حاضر جان دام‌های جوان را نشانه گرفته اشت خاطرنشان کرد: بیشتر نگرانی‌ها در خصوص گسترش این بیماری به دامداری های صنعتی است که در این شرایط خسارات زیادی را در تولید گوشت و شیر وارد خواهد کرد.

عابدزاده تأکید کرد: این بیماری، بیماری مشترک بین انسان و دام نیست و با خوردن گوشت آلوده نیز این بیماری به انسان منتقل نمی‌شود و از این بابت مردم نگران نباشند.

تردد دام ها بدون مجوز ممنوع است

رئیس اداره قرنطینه و امنیت زیستی اداره کل دامپزشکی استان خراسان رضوی نیز با اشاره به وضعیت کنونی بیان کرد: تردد هرگونه خودروی حمل دام تا اطلاع ثانوی در سطح استان ممنوع و تنها با اخذ مجوز بهداشتی دامپزشکی برای اعزام به کشتارگاه امکان پذیر است.

دکتر مسعود ابراهیمی اظهار داشت: هرگونه تردد غیرمجاز دام حکم دام  قاچاق را خواهد داشت و توسط نیروهای انتظامی و قضایی توقیف خواهد شد.

دامداران با دامپزشکی در تماس باشند

ابراهیمی، مرگ و میر و تلفات بره ها و گوساله ها، قطع ناگهانی اشتهای دام به سبب ایجاد تاول های دهانی و عدم تمایل دام به خوردن خوراک، وقوع لنگش، کاهش تولید شیر و یا قطع ناگهانی آن و سقط جنین در دا‌م ها را از جمله علایم بیماری تب برفکی دانست و خاطرنشان کرد: دامداران در صورت مشاهده هرگونه علائم بالینی مخاطی واگیردار در گله یا سایر نشانی ها مراتب را در اسرع‌وقت به اطلاع نزدیک‌ترین شبکه دامپزشکی رسانده و یا با سامانه پیام کوتاه روابط عمومی اداره کل به شماره ۳۰۰۰۰۱۵۱۲ ارتباط برقرار نمایند.

وی یادآور شد: این بیماری، خاص دام های زوج سم می باشد و قابل انتقال به انسان نمی باشد و مهمترین موضوع آن خسارات اقتصادی است.

تب برفکی به انسان منتقل نمی‌شود

در همین حال رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های وزارت بهداشت در پاسخ به برخی از نگرانی های موجود در این راستا در گفت و گو با رسانه ها اعلام  کرد: تب برفکی یک بیماری حیوانی است و قابلیت انتقال آن به انسان بسیار کم و در حد صفر است.

محمدمهدی گویا افزود: تب برفکی در اصل یک بیماری مخصوص دام است و در موارد نادر انتقال ویروس این بیماری به انسان برای افرادی اتفاق می‌افتد که در تماس شغلی با حیوانات هستند

 وی افزود: حتی در همین انسان‌ها هم تظاهرات بالینی خیلی خفیف بوده و عموماً پس از انتقال تب برفکی به این افراد پس از مدتی بهبودی خود به خود انجام می‌شود و به درمان خاصی نیاز ندارد.

گویا ضایعات تب برفکی را محدود به ضایعات مختصر پوستی اعلام کرد و اظهار داشت: این بیماری اهمیت دامپزشکی و اقتصادی دارد و قابلیت سرایت آن در بین انسان‌ها نیز بسیار ناچیز و موارد ابتلای انسانی در دنیا نیز بسیار محدود گزارش شده است.

وی خاطرنشان کرد: ادعای وجود تاول‌های چرکی در پوست بر اثر ابتلا به تب برفکی بی‌اساس بوده و مبنای علمی ندارد.

 

 منبع: مهر
مطالب مرتبط
اشتراک گذاری
اخبار خوزستان