کد خبر: 296598
تاریخ انتشار: دوشنبه ۲۶ بهمن ۱۳۹۴ - ۱۷:۱۰

امتیاز خبر: از تعداد رای دهندگان

عبدالحسن مقتدایی دوشنبه در نشست مشترک با اعضای هیات تجاری 25 نفره عمانی که به دعوت اتاق بازرگانی اهواز به خوزستان سفر کرده اند، با بیان اینکه هرگونه سرمایه گذاری مستمر مستلزم چند گام مهم است، اظهار کرد: خوشبختانه دورنمایی که از سرمایه گذاری خارجی وجود دارد موفق است.
وی در این نشست که در سرسرای جلسات استانداری خوزستان در اهواز برگزار شد، با بیان اینکه نیاز، کشش دو طرف برای تجارت خارجی را به دنبال دارد، افزود: اگر شناخت نیازها و ظرفیت های دو طرف مراودات، کامل و در قالب تعامل باشد، روابط موفق خواهد بود.
مقتدایی سرمایه گذاری را آخرین مرحله از تعامل بین دو کشور دانست و گفت: اگر نیازها و ظرفیت های متقابل شناخته شود بطور قطع سرمایه گذاری اتفاق خواهد افتاد.
استاندار خوزستان روابط کشور عمان با ایران و همچنین روابط دو ملت را مثبت ارزیابی کرد و یادآور شد: این روابط مثبت در منطقه و جهان بر کسی پوشیده نیست و هر دو کشور یار و دوست هم در دوران سختی بودند.
وی با بیان اینکه انتظار حل مشکلات در این نشست ها و افزایش تردد بین دو کشور می رود، خاطرنشان کرد: این جلسات هر چه بیشتر شود مشکلات بیشتری حل می شود.
مقتدایی با اشاره به اینکه شناخت نیازها در تسهیل روابط موثر است، اظهار کرد: برای نمونه در بحث صادرات دام زنده با توجه به ظرفیت های کشور ما و نیاز کشور عمان این مراودات در حال انجام است که در گام های بعد می توان ذبح دام و فراوری آن را اینجا انجام داد و به کشور عمان صادر کرد.
استاندار خوزستان بیان کرد: این مورد در خصوص صنعت و نفت و گاز و سیمان نیز صدق می کند که با توجه به تاثیر مثبت سرمایه گذاری در این بخش ها می توان هزینه را از این طریق کاهش داد.
وی گفت: اگر این مراحل مهم در روابط تجاری طی شود، مبادلات بازرگانی در تمام بخش های یک طرفه و دوطرفه و سرمایه گذاری ها محقق می شود.
وی با اشاره به روابط تجاری اخیر با کشور روسیه نیز اظهارکرد: در ارتباط با کشور روسیه هم نیاز بازار روسیه و هم وجود امکانات در ایران موجب شد که هر دو کشور برای فراهم آوردن تسهیلات گام برداشته و موانع گمرکی و بازرگانی را مرتفع کنند.
استاندار خوزستان گفت: مزیت رابطه با کشور عمان با ایران این است که این کشور دوست و برادر صمیمی ایران، هر دو کشور حافظان تنگه هرمز و خلیج فارس هستند.
مقتدایی ابراز امیدواری کرد: با شرایطی که در پی توافقات بین المللی در منطقه فراهم شده، بهترین بهره مندان این شرایط ، کشور ایران و کشورهای دوست آن باشند چرا که کشورهای دوست ما بر سایر کشورها مقدم هستند.
وی یادآور شد: بدون شک حضور نماینده وزارت امور خارجه در خوزستان در چنین جلساتی برای هماهنگی بیشتر و داشتن جلسات مشترک کاملا تاثیرگذار است.
هیات ٢٥ نفره عمانی از یکشنبه شب وارد اهواز شد و در نخستین برنامه خود نشستی با شهردار اهواز داشت و نشست با استاندار و نشست با تجار ایرانی از دیگر برنامه این هیات در روز دوشنبه است.
پارسال 194 میلیون دلار صادرات از ایران به کشور عمان انجام شد و میزان صادرات از ابتدای امسال تاکنون نسبت به مدت مشابه پارسال 12 درصد افزایش دارد.

http://khuznameh.ir/files/9209/16e1326cc4d13ab.jpgمطالب مرتبط
اشتراک گذاری
اخبار خوزستان
اخبار ایران و جهان