کد خبر: 296510
تاریخ انتشار: دوشنبه ۲۶ بهمن ۱۳۹۴ - ۱۶:۴۸

امتیاز خبر: از تعداد رای دهندگان

پایگاه خبری تحلیلی عصر اهواز ( AsrAhwaz.Ir ) :

به گزارش عصر اهواز، پانزدهمین دوره جایزه ادبی شهید غنی‌پور عصر امروز با حضور محمد ناصری دبیر این جایزه و سرداوران این جایزه برگزار شد.

در این نشست محمد ناصری در سخنانی عنوان کرد: روال ما در این جایزه دادن فراخوان برای جمع‌آوری کتاب نیست هرچند که ممکن است از سال آینده فراخوان جایزه را نیز منتشر کنیم. امسال و برای داوری جایزه ادبی شهید غنی‌پور در بخش کودک ۵۰۰ کتاب شناسایی شد که در نهایت و پس از غربال‌گری ۱۵۲ عنوان کتاب مورد بررسی و ۱۵ کتاب به دور نهایی رسید و ۴ کتاب به عنوان نامزد این جایزه معرفی شد. در بخش نوجوان نیز ۱۲۷۰ عنوان کتاب شناسایی و از میان آنها ۵۱ کتاب مورد بررسی قرار گرفت که ۱۱ عنوان از آنها به دور نهایی و سه اثر نیز به عنوان کاندیدا از میانشان انتخاب شد. در بخش انقلاب و دفاع مقدس نیز ۹۸ رمان را انتخاب کردیم که در نهایت ۶۰ اثر شامل ۳۷ رمان با موضوع دفاع مقدس و ۲۷ رمان با موضوع انقلاب بررسی و ۲۱ اثر به دور دوم و در نهایت ۴ نامزد معرفی شد. در بخش رمان آزاد نیز ۱۳۸۰ رمان شناسایی و از میان آنها ۱۳۷ اثر مورد بررسی قرار گرفت و ۳۵ عنوان از آنها به مرحله پایانی رسید و ۵ نامزد از میان آنها انتخاب شد.

وی در ادامه به مرامنامه این جشنواره اشاره کرد و گفت: بارها در طول سال‌های قبل این صحبت مطرح شده بود که جایزه صاحب یک مرامنامه  باشد. البته این مرامنامه وجود داشت اما نانوشته بود. ما احساس کردیم که جایزه قرار نیست قائم به افراد فعلی شود و به همین خاطر با نوشتن مرامنامه مکتوب این امکان فراهم شد که در آینده اگر خواستیم از داوران دیگری غیر از اعضای شورای نویسندگان مسجد جواد الائمه نیز استفاده کنیم، همه بدانند که روال کار ما چیست.

ناصری در ادامه از تدوین کتاب دوازدهم حبیب غنی‌پور با سردبیری محمد قربانی و محمد شجاعی خبر داد و گفت: مرامنامه جایزه بر اساس یادداشت‌ها و دست‌نوشته‌ها و مصاحبه‌های مرحوم امیر‌حسین فردی به عنوان موسس جایزه نوشته شد و مقدمه آن نیز به قلم او و البته با ویرایش تازه قرار گرفت. این مرامنامه البته فعلا منتشر نمی‌شود تا همه دوستان دیگر عضو شورای نویسندگان که در جلسه تدوین آن حضور نداشتند نیز از متن آن مطلع شوند. با این همه در این مرامنامه درج شده که جشنواره همیشه با این نام برگزار می‌شود و مجری آن نیز همیشه شورای نویسندگان مسجد جواد الائمه(ع) است  که هیچ وابستگی فکری و اجرایی به هیچ سازمان و یا نهادی ندارند. همچنین آثار منتختب ما همیشه کتابی است که مروج باور اعتقادی شهدا باشد و بدون توجه به نام ناشر و نویسنده و خط فکری او انتخاب می‌شود. از سوی دیگر تاکید داریم که جشنواره ما یک اتفاق ادبی است و لذا کیفیت آثار نیز برای ما مهم است.

دبیر جایزه ادبی شهید غنی‌پور تاکید کرد: جشنواره ما امسال در هر بخش یک برگزیده یا شایسته تقدیر خواهد داشت. این جشنواره یک حرکت معنوی است و وجوه مالی ندارد. ما نشان حبیب و تندیس جشنواره را تنها به برگزیدگان اهدا می‌کنیم منتهی اگر نهاد  و یا سازمانی دوست داشت از برگزیدگان ما تجلیل کند، از طرف ما منعی ندارد. امسال و تا این لحظه نیز تنها بنیاد ادبیات داستانی اعلام کرده به برگزیدگان ما دو میلیون و به شایستگان تقدیر نیز یک میلیون تومان جایزه اهدا خواهد کرد.

ناصری در ادامه با اشاره به کتاب حبیب غنی‌پور تاکید کرد: آقای گلعلی بابایی نیز کتابی را در شرح زندگی شهید غنی‌پور تالیف کرده‌اند که در ۱۰ فصل نوشته شده و بالغ بر ۴۰۰ صفحه حجم دارد و می‌شود گفت جامع‌ترین اثر درباره زندگی وی است که در زمانی مشخص رونمایی می‌شود.

وی تاکید کرد: ما تا زمانی که خودمان توان داشته باشیم و اعضا شورا تمایل داشته باشند داوری را در جمع خودمان انجام خواهیم دارد و قرار نیست با انتشار این مرامنامه حتما داوران تازه‌ای را وارد کنیم.

احتمال تجمیع بخش رمان آزاد و انقلاب و دفاع مقدس

همچنین در این نشست خبری ابراهیم زاهدی مطلق سرداور بخش رمان آزاد نیز در سخنانی تاکید کرد: برای ما در داوری‌ها اسم نویسنده و ناشر اصلا مهم نیست. تلاش ما این بود که کتاب‌هایی که در جاهای دیگر دیده نمی‌شوند را در این داوری‌ها ببینیم و تلاش کردیم آثاری را برگزیده اعلام کنیم که مسائل مبتلی به جامعه را دیده و آنچیزی را بیان می‌کنند که خوب بوده مسئولان بدانند.

وی همچنین با اشاره به وضعیت داوری آثار ادبی در حوزه دفاع مقدس گفت: این مساله در حال بررسی است که آثار ادبیات داستانی دفاع مقدس و آثار با موضوع آزاد را با هم تلفیق کنیم و شک ندارم که اگر این اتفاق بیافتد بسیاری از رمان‌های با موضوع آزاد حرفی برای گفتن در مقابل آثار جنگی ما ندارند.

داوری ما از کف خیابان شروع می‌شود

حبیب یوسف زاده از دیگر سرداوران این جایزه نیز در سخنانی اظهار داشت: تفاوت داوری ما با سایر جشنواره‌ها در این است که ما از کف خیابان داوری‌مان را شروع می‌کنیم. هر سال در ایام نمایشگاه کتاب خود من کوله پشتم می‌اندازم و برای داوری جایزه کتاب تهیه می‌کنم وتا کنون نیز نشده که اثر شاخصی از چرخه داوری ما بیرون مانده باشد.

همکاری با کتابخانه جنگ

محمد علی قربانی از دیگر داوران این جایزه نیز با اشاره به همکاری خوب کتابخانه جنگ حوزه هنری با این جایزه به منظور تامین منابع گفت: ما در داوری به آثاری رسیدم که در این کتابخانه هم نبود و از طرف ما به آنجا اهدا شد.

جند هشدار درباره کتاب کودک

در این نشست خبری همچنین ناصر نادری سرداور بخش کودک جایزه نیز در سخنانی اظهار کرد: نشر کتاب در ایران به خاطر انگیزه‌های اقتصادی که به دنبال دارد همیشه موضوعی پررنگ بوده است هر چند که در دهه اخیر به خاطر تلاطم‌های موجود در نشر کشور رویکرد این مساله کم رمق‌تر شده است. با این همه باید اذعان داشت که در ادبیات کودک امسال کماکان شاهد غلبه ترجمه بر تالیف هستیم. همچنین باید تاکید داشت که فضای تصویرگری  کتاب کودک در این سالها موفقتر از خلق متن بوده و جدای از آن هنوز می‌شود ردپای برخی از چهره‌های سرشناس را در جریان تولید ادبی کودک دید هرچند که حضور جوانان نیز در این جریان مغتنم است. آسیب جدی اما از نظر ما این است که نویسندگان کودک بیشتر در حال نوشتن تجربه زیسته خود برای مخاطبانشان هستند تا اینکه بخواهند برای نیاز کودک بنویسند و در نهایت نیز باید نگرانی خودمان را از رونق نگاه‌های محفلی و سلیقه‌ای در این ادبیات ابراز کنیم.

یادآوری می‌شود پانزدهمین دوره جایزه ادبی شهید غنی‌پور، هفدهم اسفند ماه در مسجد جواد الائمه(ع) برگزیدگان خود را معرفی خواهد کرد.   منبع: مهر
برچسب ها:
مطالب مرتبط
اشتراک گذاری
اخبار خوزستان
اخبار ایران و جهان