کد خبر: 296460
تاریخ انتشار: دوشنبه ۲۶ بهمن ۱۳۹۴ - ۱۶:۳۷

عصر اهواز -
امتیاز خبر: از تعداد رای دهندگان

پایگاه خبری تحلیلی عصر اهواز ( AsrAhwaz.Ir ) :

 به گزارش عصر اهواز به نقل از خبرگزاری «افق»، دولت افغانستان به مناسبت سالروز خروج ارتش شوروی سابق از خاک افغانستان با برپایی مراسمی این روز را گرامی داشت.  این مراسم پیش از ظهر امروز در کاخ ریاست جمهوری افغانستان برگزارشد.  در این مراسم رهبران جهادی، «اشرف غنی» رییس جمهور، «عبدالله عبدالله» رئیس اجرایی دولت وحدت ملی افغانستان و مقامات بلند پایه دولتی شرکت داشتند.

اشرف غنی در سخنرانی خود گفت:  پس از پیروزی جهاد باید ما یکپارچه می‌ بودیم و مدارس و مساجد را می‌ ساختیم و دانشگاهها را به شکوفایی می‌ رساندیم.

اشرف غنی مهم ترین دست آورد جهاد را آزادی مردم افغانستان عنوان کرد و گفت: اکنون افغانستان به عنوان یک کشور مسئولیت پذیر در سطح کشورهای جهان قرار گرفته است.

اشرف غنی در بخش دیگری از سخنان خویش گفت: ما در مرحله‌ای حساس قرار داریم که باید سرنوشت نسل‌های آینده‌ خود را بسازیم و زمانی به این هدف  دست  خواهیم یافت که  با اتحاد و یکپارچگی صداهایی که جنگ را فریاد می‌کنند خاموش سازیم. وی نیز یاد آور شد که اکنون افغانستان با قوت تمام بر علیه تروریسم مبارزه می کند.

اشرف غنی در ادامه سخانان خود افزود: مردم افغانستان راه‌ دشوار را طی کرده و باید به امنیت و وحدت برسد و رسیدن به آن دشوارتر از شکست دادن ارتش شوروی نیست.

غنی از «حکمتیار» رهبر حزب اسلامی و سایر گروههای مخالف دولت خواست که به کاروان صلح افغانستان بپیوندند و در نوسازی افغانستان سهم داشته باشند.

نیروهای ارتش شوروی سال ۱۳۵۸ با حمایت حکومت کمونیستی شوروی سابق وارد افغانستان شدند و پس از ۹ سال حضور در افغانستان و جنگ علیه مجاهدین در سال ۱۳۶۷ آخرین سربازان ارتش شوروی سابق از افغانستان خارج شدند. این روز در تقویم رسمی افغانستان تعطیل رسمی است و مجاهدین افغان این روز را گرامی می دارند.منبع: عصر اهواز
مطالب مرتبط
اشتراک گذاری
اخبار خوزستان
اخبار ایران و جهان