کد خبر: 296267
تاریخ انتشار: دوشنبه ۲۶ بهمن ۱۳۹۴ - ۱۱:۰۳

امتیاز خبر: از تعداد رای دهندگان

پایگاه خبری تحلیلی عصر اهواز ( AsrAhwaz.Ir ) :

به گزارش گروه رسانه های عصر اهواز ، متن یادداشت داوود پرچمی جامعه شناس – استادیار دانشگاه شهید بهشتی به شرح ذیل است:

معمولا همه ساله در کلاس درس مبانی جامعه شناسی در بحث گروههای اجتماعی و یا نهادهای اجتماعی و در درس جامعه شناسی سیاسی در مباحث رابطه نهاد دین و سیاست با این سئوال از سوی دانشجویان مواجه میشوم که استاد چرا باید یک نفر ولی فقیه در راس حکومت ما باشد؟  مگر کشورهای دیگر که در راس حکومت خود چنین موقعیتی را ندارند با چه مشکلی مواجه میشوند؟ ایا وجود رئیس جمهور کفایت نمی کند؟ سئوالاتی از این دست که قاعدتا پاسخ هایی استدلالی طلب می کنند. برای پاسخگویی لاجرم از هدف اقامه حکومت و وجوب آن در اسلام آغاز می کنم. از آنجا که فلسفه حکومت در اسلام فراهم کردن شرایط شکوفایی استعدادهای انسانها برای به سعادت رسیدن است و سعادت نزد هر آیینی تعریفی خاص خود را دارد و در اسلام به سعادت رسیدن به معنی تحقق درجه ای از اسماء و صفات الهی در انسان یا تقرب یافتن به خداوند است. حکومت برای آن است که قواعد، هنجارها و ارزشها یا شریعت اسلامی را بگونه ای در ساختارهای اجتماعی سامان دهد که افراد در حیات روزمره در ایفای نقش های معمول اجتماعی خود در روابط چهارگانه با خود، با دیگران، با محیط و با خداوند امکان تجربه تحقق صفات و اسماء الهی را متناسب با ظرفیتهای وجودی خود بیابند. جامعه ای که ساختارهای اجتماعی آن مانع عمل به معروف نیست و منکر و موجبات و مروج منکر را فرصت نمی دهد. جامعه ای برمبنای جهانبینی اسلامی، که در آن امکان به کمال رسیدن انسانها با تولید و مصرف مستمر و متعادل انواع سرمایه های اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی و سیاسی فراهم است.

برای این منظور در سطح خرد تعیین صفات ایجابی و سلبی انسان کامل اسلام (خلیفه الله) در نقشهای اجتماعی و چگونگی تحقق آنها و در سطح کلان تعیین ویژگیهای ایجابی و سلبی نهادهای اجتماعی (جامعه آرمانی اسلامی) و تنظیم روابط آنها امری لازم است. برای این منظور لازم است که اداره حکومت بعهده کسانی باشد که در این زمینه از دانش، معرفت و تخصص، تقوا و پرهیزگاری و توانایی لازم برخوردارباشند. اسلام شناسی که هم خصوصیات جامعه ارمانی اسلامی را می شناسد، هم انسان کامل اسلام را و هم قواعد به کمال رسیدن انسان در حیات اجتماعییش را. اگر فلسفه حکومت اسلامی رساندن انسانها به سعادت از دیدگاه اسلام است پس لازم است اداره حکومت بدست امام باشد که دارای چنین ویژگیهایی است. امام عالمترین، عادلترین و تواناترین فرد در جامعه است که صلاحیت هدایت جامعه را بسوی تقرب الهی دارد. در زمان غیبت امام معصوم علیه السلام لازم است فردی که نسبت به دیگران بیشترین شباهت را به امام دارد اداره حکومت را عهده دار شود، این فرد عالم دینی است که عادل است و برای اداره جامعه مناسبترین فرد می باشد. در نظام جمهوری اسلامی این فرد که از بین فقهای واجد شرایط بوسیله خود مردم و یا مجلس خبرگان رهبری انتخاب می شود فقیه دارای ولایت است که به آن ولی فقیه می گوئیم.

اهمیت این رکن از ارکان نظام جمهوری اسلامی که ضامن اسلامیت و مانع از بیراهه رفتن آن می باشد، در حدی است که انتخاب آن بعهده مجلس خبرگان رهبری متشکل از 88 نفر مجتهد نهاده شده است. اعضای آن افرادی مشهور به دیانت و وثوق و شایستگى اخلاقى، مجتهد در حد قدرت استنباط بعضى مسائل فقهى، توانا در تشخیص ولى‏فقیه واجد شرایط رهبرى، برخوردار از بینش سیاسى و اجتماعى و آشنا با مسائل روز، معتقد به نظام جمهورى اسلامى ایران و فاقد سوابق سوء سیاسى و اجتماعى هستند. اهمیت مجلس خبرگان رهبری در آن است که در مواقع ضروری که رهبر جامعه به هر دلیلی نتواند وظایف خود را انجام دهد فرد جایگزین دیگری را انتخاب و با این انتخاب خود، او را صاحب ولایت شرعی و قانونی می نمایند.

اصل‏ 109 قانون اساسی شرایط و صفات‏ رهبر را  صلاحیت‏ علمی‏ لازم‏ برای‏ افتاء در ابواب‏ مختلف‏ فقه‏، عدالت‏ و تقوای‏ لازم‏ برای‏ رهبری‏ امت‏ اسلام‏، بینش‏ صحیح‏ سیاسی‏ و اجتماعی‏، تدبیر، شجاعت‏، مدیریت‏ و قدرت‏ کافی‏ برای‏ رهبری و اصل 110 وظایف و اختیارات رهبری را تعیین‏ سیاستها کلی‏ نظام‏ جمهوری‏ اسلامی‏ ایران‏ پس‏ از مشورت‏ با مجمع تشخیص‏ مصلحت‏ نظام‏، نظارت‏ بر حسن‏ اجرای‏ سیاستهای‏ کلی‏ نظام‏، فرمان‏ همه‏ پرسی‏، فرماندهی‏ کل‏ نیروهای‏ مسلح‏، اعلام‏ جنگ‏ و صلح‏ و بسیج‏ نیروها‏، نصب‏ و عزل‏ و قبول‏ استعفای فقهای‏ شورای‏ نگهبان‏، عالیترین‏ مقام‏ قوه‏ قضائیه‏، رئیس‏ سازمان‏ صدا و سیمای‏ جمهوری‏ اسلامی‏ ایران، فرمانده کل ارتش و فرمانده‏ کل‏ سپاه‏ پاسداران‏ انقلاب‏ اسلامی، فرماندهان‏ عالی‏ نیروهای‏ نظامی‏ و انتظامی،  حل‏ اختلاف‏ و تنظیم‏ روابط قوای‏ سه‏ گانه‏، حل‏ معضلات‏ نظام‏ که‏ از طرق‏ عادی‏ قابل‏ حل‏ نیست از طریق‏ مجمع تشخیص‏ مصلحت‏ نظام‏، تنفیذ حکم‏ ریاست‏ جمهوری‏ پس‏ از انتخاب‏ مردم‏،  عزل‏ رئیس‏ جمهور با در نظر گرفتن‏ مصالح‏ کشور پس‏ از حکم‏ دیوان‏ عالی‏ کشور به‏ تخلف‏ وی‏ از وظایف‏ قانونی‏، یا رای‏ مجلس‏ شورای‏ اسلامی‏ به‏ عدم‏ کفایت‏ وی‏ و عفو یا تخفیف‏ مجازات‏ محکومین‏ در حدود موازین‏ اسلامی‏ با پیشنهاد رئیس‏ قوه‏ قضائیه برشمرده اند.

شرط توانایی تشخیص ولى‏فقیه واجد شرایط رهبرى برای اعضای مجلس خبرگان با توجه به اهمیت شرایط و وظایف رهبری در نظام جمهوری اسلامی که هدایت حرکت نظام در عرصه های مختلف را از اختیارات و شئونات رهبری قرار داده، اهمیت مجلس خبرگان رهبری و دقت و توجه در انتخاب اعضای آن را بسیار مهم می نماید. مجلس خبرگان مجلسی است که هم ضامن اسلامیت نظام است زیرا در مواقع لازم دست به انتخاب رهبر جدید برای هدایت و اداره جامعه می زند و هم ضامن جمهوریت نظام است زیرا خود با رای مردم انتخاب و در چارچوب قانون اساسی  بر عملکرد رهبری نظارت دارد.

انتخاب نمایندگان واجد شرایط توسط مردم موجب شد مجالس خبرگان پیشین پس از رحلت بنیان گذار جمهوری اسلامی ایران حضرت امام خمینی(ره) انتخاب شایسته ترین فرد برای رهبری نظام را در کار نامه خود داشته باشند. در حال حاضر نیز وجود مبارک ایشان عهده دار زعامت مسلمین و رهبری جمهوری اسلامی است و امید است ایشان تا تسلیم پرچم این نظام مقدس به حضرت صاحب الامر (عج) و در رکاب آن حضرت به حیات پر خیر و برکت خود ادامه دهند. ایشان همچون امام بزرگوار ما با رهبری های حکیمانه خود نشان دادند که وجود ولی فقیه در جایگاه هدایت و رهبری نظام مانع از آسیب رسیدن به مملکت است و در طول این سالیان کشتی پر تلاطم انقلاب اسلامی و کشور را به سلامت به ساحل مقصد رسانیده¬ و انشاء الله به این حرکت ادامه خواهند داد.

همزمانی برگزاری انتخابات مجلس خبرگان رهبری و شورای اسلامی نباید از هوشیاری مردم بویژه در استانهای پر جمعیت درباره اهمیت و حساسیت انتخابات مجلس خبرگان بکاهد و آن را تحت الشعاع انتخابات مجلس شورا قرار دهد. انتخابات پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری که در 7 اسفند 1394 برگزار می گردد از ویژگیهایی برخورداراست که حساسیت آن را نسبت به دوره¬های قبل بیشتر می نماید. در ایامی بسر می بریم که مردم شریف ایران سی و هشتمین سالگرد پیروزی خود بر نظام ستم شاهی و اربابان مستکبرش را جشن گرفته و علیرغم برخی مشکلات داخلی که بواسطه ناکارآمدی دستگاههای اجرایی ایجاد شده، با حضور میلیونی خود در سراسر کشور بر ادامه راه انقلاب اسلامی بر اساس اصول طراحی شده توسط معمار کبیر آن حضرت امام خمینی (ره)و رهبری های حکیمانه رهبر معظم انقلاب تاکید کرده و شکست ناپذیری آن را به رخ دشمنان خارجی و داخلی کشیده اند. با تفضل خداوند متعال و ایثار و فداکاری شهیدان سر افراز این مرز و بوم و پای مردی و همت بلند مردم شریف ایران اسلامی تحت زعامت ولی فقیه خود ایران را قدرتمند ترین و تاثیرگذار ترین کشور منطقه و از بازیگران موثر عرصه جهانی کرده است. پیشرفتهای چشمگیر این نظام و موفقیتهای بیشمار آن در عرصه های مختلف، موجب دلگرمی سایر مسلمانان و مستضعفان جهان و ناامیدی و کینه ورزی عمیق تر دشمنان آن شده است. دوستان و دشمنان این انقلاب الهی بزرگ خوب می دانند که این سرافرازی ناشی از وجود و پذیرش اصل اعتلا بخش ولایت فقیه و پشتیبانی مردم از آن که مانع آسیب رسیدن به مملکت است می باشد. شکستهای پیاپی اردوگاه استکبار جهانی در سالیان پس از انقلاب آنها را به فراست تدابیر ناپیدای موثرتر واداشته و نفوذ در بدنه و رئوس هرم تصمیم گیری نظام را هدف خود قرار داده اند تا از این طریق بتوانند به خواستهای شوم خود رسیده و ناکامی های خود در برابر ایران اسلامی انقلابی در منطقه را التیام بخشند.

جای تاسف است که معاون سابق وزیر امورخارجه امریکا بگوید نتایج انتخابات گذشته ایران شرایط پای میز مذاکره آمدن این کشور را فراهم کرده است و نه تحریمها و هیچ مسئولی در کشور پاسخی به این شبهه افکنی ها ندهد.  هرچند که این یاوه گویی¬ها  احتمالا برای تضعیف کشور و ایجاد اختلاف بین صفوف مستحکم مردم ایران صورت می گیرد اما در واقع بیانگر آن است که آنها تمایل دارند افرادی متمایل به غرب را در مصادر تصمیم سازی، تصمیم گیری و اداره کشور وارد نمایند. فرایندی که رهبر معظم انقلاب از آن به نام نفوذ ذکر می کنند. پیچیده تر شدن روشهای تقابل استکبار جهانی و طمع آنان به نفوذ غرب گرایان در مراکز حساس کشور و احتمال فتنه انگیزی های بیشتر و بزرگ تر، عمیق سازی شکاف فرهنگی و اجتماعی بین دو جریان غرب گرا و انقلابی، ناامید سازی مردم و غیر قابل تحقق جلوه دادن اصول و آرمانهای انقلاب اسلامی از یکسو و وجود سوء مدیریتهای داخلی بویژه در عرصه اقتصاد و فرهنگ که موجب پیدایش مشکلات اقتصادی و فرهنگی در عرصه های مختلف شده، انتخابات این دوره مجلسین خبرگان رهبری و شورای اسلامی را حساس تر نموده است.
امروز برخی افراد از تضعیف ابعاد اسلامیت و جمهوریت نظام صحبت می¬کنند.

این درحالی است که آمار ها بیانگر حضور پر شور مردم در عرصه های مختلف مشارکت سیاسی است. انتخاباتهای با مشارکت بالای مکرر، 22 بهمن های مکرر و حماسه آفرینی¬هایی همانند 9 دی گویای آن است که مردم با همه ناملایماتی که بواسطه برخی سوء مدیریتها، دنیا طلبی و رفاه زدگی، باند بازی¬ها و سهم خواهی¬های سیاسی برخی مسئولین تحمل می¬کنند، مقتدرانه از نظام سیاسی خود حمایت می¬نمایند و این تبلورِ رشد و پاسداشت جمهوریت نظام است. در کشوری که انتخابات و رای مردم درآن حق الناس تلقی میشود و اجزای مسئول در نظام طبق قانون و فتوای شرعی رهبر معظم انقلاب تمامی تلاش خود را برای حراست از انتخاب مردم در مراحل مختلف به عمل میآورند جمهوریت و اسلامیت به معنای تام آن وجود دارد. اگر ضعفی هم مشاهده میشود ناشی از عملکرد کسانی است که در سالهای متمادی در هرم قدرت بوده و با وجودی که مردم در انتخاباتهای مکرر عدم اقبالشان از این افراد را نشان داده اند کناره گیری نمی کنند. اگر اسلامیت در نظام ضعیف شده باشد مهمترین بخش آن مربوط به نافرمانی و تفسیر به رای توصیه های مقام معظم رهبری در مبارزه با فقر و فساد و تبعیض در زمان زمامداری کسانی است که بذرهای فساد در کشور را با توجیه هزینه توسعه کاشته و منتشر کرده اند و طی سالیان مسئولیت¬های متعدد خود حداقل از دست اندازی مفسدان به ثروتهای کلان جلو گیری نکرده و امروز بجای پاسخگویی به مردم خود را درموضع اپوزیسیون و طلبکار نظام قرار داده اند.

متاسفانه امروز شاهدیم که برخی افراد اگاهانه و یا ناآگاهانه و یا با مصرف تبلیغات انتخاباتی با تمسک به نام امام خمینی (ره) سعی در وارونه جلوه دادن اصول غیر قابل انکار انقلاب داشته و  با القاء ناکامی و امکان ناپذیری اصول انقلاب وارد مرحله خمینی زدایی و اصول انقلاب شده اند. کسانی که معتقدند دیگر دوران انقلابی بودن به پایان رسیده و باید وارد مرحله اداره کشور براساس تجویزات نظام بین المللی تحت سیطره استکبار جهانی شویم.  با تقلیل استکبار ستیزی به مبارزه با امریکا سعی در بزک چهره زشت شیطان بزرگ که تبلور استکبار جهانی است داشته و آن را به عنوان یک کشوری که می توان با تعامل با او کنار آمد معرفی می کنند. با تقلیل مرزهای سیاسی انقلاب اسلامی به مرزهای جغرافیایی از اصل حمایت از مستضعفان دست کشیده و نابخردانه از منافع ملی محصور در مرزهای جغرافیایی دم میزنند. علیرغم تاکید بنیان گذار فقید انقلاب اسلامی، بجای پشتیبان ولایت فقیه بودن برای جلو گیری از آسیب به ممکلت دچار تناقض گویی شده و با آدرس غلط برای کسب رای بریدگان از مردم و انقلاب از انتخاب رهبر آینده صحبت می کنند و این در حالی است که رهبر اعلم، اعدل و اقوا و قانونی نظام و جامعه با صلابت و اقتدار کامل بی هیچ شائبه ای هدایت جامعه را بعهده دارند.

"کار خبرگان بسیار مهم است. باید آدمهاى امین و درست و حسابى انتخاب بشوند و منتظر بنشینند" که در مواقع لازم با سرعت عمل برمبنای اصول اسلام و انقلاب تصمیمات لازم را اتخاذ نمایند. از این رو  بر همه مردم بویژه مردم مراکز استانها که تعداد نمایندگان بیشتری دارند لازم است با تحقیق و تفحص و کسب اطلاع از افراد مورد اعتماد خود که شرایط لازم برای مشورت در این زمینه را دارند و یا با اعتماد به فهرستی که گروههای متدین و انقلابی و خوش سابقه منتشر می¬کنند افرادی را انتخاب کنند که در بزنگاههای تاریخی انقلاب رضای خداوند متعال را حاصل، دوستان ولایتمدار و پیروان انقلاب را شاد و دشمنان را ناامید نمایند.

از این رو بر همگان واجب است در عین حفظ وحدت کلمه بر مبنای اصول اسلام و انقلاب و با پیروی از حضرت امام خمینی (ره)و مقام معظم رهبری در انتخابات مجلس خبرگان رهبری کسانی را به مجلس بفرستیم که دارای اصالت اعتقادی  و عملی در اسلام و انقلاب باشند، به انتخاب این گونه افراد کمک کنیم و این گونه افراد را برای نمایندگی مردم در مجلسین انتخاب نمایم.

والسلام

جامعه شناس – استادیار دانشگاه شهید بهشتی

انتهای پیام/منبع: تسنیم
مطالب مرتبط
اشتراک گذاری
اخبار خوزستان