کد خبر: 295574
تاریخ انتشار: شنبه ۲۴ بهمن ۱۳۹۴ - ۱۴:۵۲

امتیاز خبر: از تعداد رای دهندگان

پایگاه خبری تحلیلی عصر اهواز ( AsrAhwaz.Ir ) :

مسعود اسداللهی در گفتگو با عصر اهواز، با اشاره به آخرین وضعیت میدانی درگیری‌ها در کشور سوریه اظهار داشت: در حال حاضر و از مهرماه امسال که عملیات «نصر» شروع شد، معادله قدرت در سوریه به شکل محسوسی تغییر کرده و بهبود یافته است.

وی توضیح داد: در نیمه اول سال ۹۴ اوضاع میدانی در سوریه به نفع تکفیری‌ها بود و آنها در حال پیشروی بودند؛ به گونه‌ای که شهرهای ادلب، جسرالشغور و تدمر سقوط کردند، اما از مهرماه تا الان کاملا مسیر برعکس شده است.

این کارشناس مسائل غرب آسیا خاطرنشان کرد: تغییر اوضاع به دلیل اجرای قوی عملیات نصر ۱ و ۲ بوده و در خلال این عملیات‌ها نه تنها مناطق بسیاری آزاد شده است، بلکه این مناطق آنقدر راهبردی بوده است که کل برنامه‌ای را که تکفیری‌ها و حامیان آنها برای حلب و مناطق شمالی آن در نظر داشته‌اند، از جمله ایجاد منطقه پرواز ممنوع یا تشکیل دولت شمالی سوریه، خنثی شده است.

اسداللهی ادامه داد: در نتیجه این پیروزی‌ها و تغییر اوضاع، ارتش سوریه آنقدر روحیه گرفته است که هم‌اکنون در مناطق لاذقیه و درعا بدون حضور مستشاری ما عملیات انجام می‌دهد؛ اینها در مجموع نشان‌دهنده تغییر معادله قدرت در مناطق درگیری در سوریه است.

وی با اشاره به وضعیت آینده مناطق درگیر در سوریه، تصریح کرد: اگر ترکیه و عربستان سعودی سر عقل بیایند و دست از ماجراجویی و کمک به تکفیری‌ها بردارند و مرزهای خود را ببندند، قطعا نظام حاکم در سوریه می‌تواند در مدت کوتاهی گروه‌های تکفیری را از بین ببرد.

این استاد دانشگاه تاکید کرد: در صورتی که مرزها باز بماند و از این مرزها هم گروه‌های تکفیری رفت و آمد کنند و هم سلاح و تجهیزات منتقل شود، قطعا روند مبارزه با گروه‌های تروریستی طولانی خواهد شد.منبع: مهر
مطالب مرتبط
اشتراک گذاری
اخبار خوزستان