تالار عروسی لیانا اهواز
خرید آنلاین بلیط چارتری و سیستمی رزرو بلیط هواپیما با بهترین نرخ تهران اهواز

کد خبر: 22112
تاریخ انتشار: جمعه ۱۹ خرداد ۱۳۹۶ - ۰۱:۴۳

عصر اهواز - بیش از 70 درصد بودجه کشور از منابع استان خوزستان تامین می شود اما متاسفانه سالها است که مورد بی مهری دولت ها قرار گرفته است تا آنجا که زیرساخت ها فرسوده شدند و استان و شهرهای آن دچار مشکلات و معضلاتی شديدى روبرو شد که سال گذشته اوج آن بود و همه شاهد این فجایع بودیم.
امتیاز خبر: از تعداد رای دهندگان

به گزارش عصر اهواز ، مهران یاوری را بسیاری از فعالان سیاسی و اجتماعی اعم از اصلاح طلب ، اصولگرا و مستقلین به رک گویی و حقیقت طلبی می شناسند. هر چند او همواره با جریان اصلاحات همگام و همراه بوده اما در میان مستقلان و اصولگرایان به واسطه انصاف در نظر شهرت دارد.

همچنین یاوری از جمله کسانی است که در میان عشایر عرب و بختیاری و لر در سراسر استان های کشورمان نقشی بسیار فعال دارد و بویژه جایگاه وی در میان عشایر عرب و بختیاری خوزستان جایگاهی ستودنی و ارزشمند است که نشان از سابقه ی روشن و تلاشگر او دارد.

در انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری اسلامی ایران که سال جاری برگزار گردید، یاوری همراه و یار و یاور ستاد حسن روحانی بود، بسیار پرکار و پرانرژی بصورت شبانه روزی تلاش کرد و پیام های بسیاری داد.

از آنجا که در بحث انتخابات های ریاست جمهوری کمتر فعالی را دیده ایم که اینگونه مانند وی به میدان رقابت آمده و تمام قد از یک کاندیدا حمایت کند ، بر آن شدیم برای گفتگویی کوتاه بحضور یاوری برسیم تا از نظرات و مواضع او که همیشه به رک گویی ، شفافیت و قاطعیت معروف است بهره مند شویم.

مهران یاوری بر این باور است که باید حقیقت را گفت و مصلحت را مد نظر قرار نداد.

حال این گفتگو بر همین اساس تنظیم گردیده است و انتظارات و درخواست وی از دکتر حسن روحانی رئیس جمهور منتخب مردم ایران نیز در این مصاحبه آمده است.

عصر اهواز: ضمن عرض سلام و خدا قوت خدمت شما ، جناب آقای یاوری! ۲۹ اردیبهشت ۹۶ ، روز انتخابات را چگونه ارزیابی می کنید؟

مهران یاوری: با درود به روان پاک بنیان گذار جمهوری اسلامی ایران حضرت امام خمینی (ره) و ادامه دهنده حقیقی راه ولایت و انقلاب رهبر فرزانه انقلاب اسلامی ایران حضرت آیت الله خامنه‌ای(مد ظله العالی) و عرض سلام به مردم شریف ایران اسلامی و مردم بزرگوار استان خوزستان

آنچه در روز انتخابات ریاست جمهوری رقم خورد به معنای واقعی کلمه و به حق و انصاف یک حماسه بود.

حماسه ای که هوشیارى و میزان مشارکت بالاى مردم برای همیشه بر زبان‌ها جاری و روان خواهد بود. بندرت می توان کسی را سراغ گرفت فضاى انتخابات را گرم کند بخصوص در این ۴ دهه جمهوری اسلامی، که دور دوم ریاست جمهوریش با چنین استقبال و شور و شوق و هیجانی رقم بخورد.

البته ناگفته نماند واقعاً مردم ما هوشیارانه راى دادند با وجود اینکه حجم تخریب دولت روحانی بسیار سنگین و با برنامه بود و بصورت همه جانبه دولت را مورد حجمه قرار داده بودند ، اما مردم بزرگ ایران اسلامی با انتخاب دوباره حسن روحانى برگ زرین دیگرى در تاریخ  به ثبت رساندند و رای به تدبیر ، اعتدال ، عقلانیت ، توسعه سیاسی و اقتصادی و از همه اینها مهمتر اجرا مر قانون دادند و قطع به یقین دکتر روحانی فردى حقوقدان ، دانا و دیپلمات است و بدون شک قدر آرای این مردم هوشیار و صبور را خواهد دانست.

عصر اهواز: خوزستان چه جایگاهی در این روز بزرگ داشت؟

مهران یاوری: بخش بسیار مهمی از این حماسه بزرگ در خوزستان نیز رقم خورد.

خوزستان همپای تهران بود، به مراتب و با فاصله بسیار زیادی از استان های دیگر پیشگام رای به روحانی بود. مردم از ساعات اولیه روز تا آخرین لحظات باقی مانده ساعت ۱۲ شب در صف های طولانی بی تابانه  منتظر دادن رای اعتماد خود به دکتر روحانی بودند.

حماسه روحانی در خوزستان حدوداً ۷۵ درصدی بود. با وجودى که مردم خوزستان گلایه هایى از دولت تدبیر و امید داشتند آنچه واقعا انتظارش می رفت بوقوع پیوست.

درایت و توانایی مثال زدنی دکتر غلامرضا شریعتی استاندار محبوب خوزستان بود که باتلاشها و زحمات مشقت بار و شبانه روزى که بعد از انتصابش در تصدى استاندارى خوزستان درکلیه امور داشتند باحضور سبزشان درکلیه مشکلات و محافل و اقدامات لازم در بعضى موارد امید را به خانه‌هاى  مردم خوزستان برگرداند و عملاً نام روحانی را بر خوزستانی ها بیش از پیش درخشان کرد.

عصر اهواز: خوزستان منابع بسیاری داراست اما مشکلاتی هم گریبانش را گرفته است پیام شما به روحانی چیست؟

مهران یاوری: بیش از ۷۰ درصد بودجه کشور از منابع این استان تامین می شود اما متاسفانه سال هاست مورد بی مهری دولت ها قرار گرفته است تا آنجا که زیرساخت ها فرسوده شدند و استان و شهرها دچار مشکلات و معضلاتی شدیدى روبرو شد که سال گذشته همه شاهد بودیم و جناب دکتر روحانی نیز به خوزستان تشریف آورد.

منابع نفتی و گازی خوزستان، منابع آبی و برقی و معادن و صنابع فولاد سای خوزستان و کارخانه های سیمان سازی ٠٠٠٠این استان درآمدی قابل توجه دارد که اگر عوارض این منابع به شهرهای خوزستان تعلق گیرد وضعیت خوزستان تغییرچشمگیرى  می کند.
همچنین باید اعلام کنم که صنعت مغفول مانده گردشگری در خوزستان باید راه اندازی شود چرا که خوزستان مهد مراکز تفریحی و نیز گردشگری و بزگترین و قدیمی ترین فرهنگ و تمدن دینی و غیر دینی جهان است.
از کول فرح گرفته تا شوش و قصر شاپور و کاخ آپادانا مربوط به دوران هخامنشیان و غار پبده مربوط به دوران پیش از تاریخ و شوش دانیال مربوط به پیشینه دینی همه و همه در خوزستان جمع شده اند که می توانند درآمدی همپای نفت و حتی بیشتر داشته باشند.
امیدوارم جناب دکتر روحانی در این مورد نگاهی ویژه به خوزستان کند و زیرساخت های منابع گردشگری را در خوزستان احیا نماید.

عصر اهواز: چند درصد رای مردم خوزستان به روحانی تعلق داشت ؟

مهران یاوری: آنچه من به عنوان یک فعال اجتماعی خوزستان از جناب دکتر روحانی انتظار دارم، به عنوان کسی که افتخار دارد در استانی زندگی می کند که چهارمین درصد بالای رای به روحانی از آن آنان است این است که جناب دکتر روحانی: امیدوارم دولتی همراه با نشاط و پویایی داشته باشید. و درهای بسته مدام بر شما و مردم کشور باز شود.
مردم خوزستان به شما سلامی گرم می رسانند. همانند هوای گرمش، همانگونه که می دانید با همه جفاهایی که به این مرز و بوم شده است، مردم قدر زحمات حضرتعالی را با جان و دل فهمیده اند و ندای لبیک به شما دادند. آرای این مردم دست رد بر سینه انحصار طلبان است و امید داریم حضرتعالی چون سال گذشته نگاه توام با مهر و عطوفت خود را به مردم این آب و خاک ادامه داده و نیز در کابینه خود وزرایی از نخبگان این استان انتخاب کنید. پر مسلم است که قدر زحمات شما را این مردم می دانند و امیدوار به لطف مستدام حضرتعالی هستند.

عصر اهواز:و در مورد مشکلات زیربنایی استان خوزستان؟

مهران یاوری: مشکلات زیربنایى بحران ریزگردها و آسیب دیدگی منابع برقی و آب وجاده ها ، کارآفرینى و اشتغال و مسکن براى جوانان خوزستان توسعه و رشد اقتصادى که ریاست محترم جمهوری خود شاهد و ناظر بى برقى وبى آبى بوده اند و جهت رفع مشکل به این استان تشریف آورده اند و دستورات و بودجه های لازم را مبذول داشته اند امید است در ادامه راه خود در ۴ سال آینده به وضعیت اساسی ریزگردها و رشد و توسعه استان  توجه داشته و بودجه و امکانات بیشترى براى این استان مظلوم تخصیص دهند تا استاندار سختکوش که زحمات و پیگیریهاى شبانه روزی ایشان جداً قابل تقدیر ، قدردانی و تشکر است اختیارات ایشان بیش از این باشد تا اقدام به تهیه و تعمیر زیرساخت های خوزستان نمایند که این بام وطن بسی از بی مهری گذشتگان در عذاب است.

عصر اهواز: و چرا روحانی را انتخاب کردید؟

مهران یاوری: روحانی در زمانه ای وارد مقام ریاست جمهوری شد که وضعیت اقتصادی و سیاسی کشور به نوعی عجیب گره خورده بود. از نظر سیاست جهانی ما در گوشه ی رینگ قرار گرفته بودیم و به بن بستی سخت برخورد کرده بودیم. عدم توانایی دیپلمات های دولت قبل از روحانی و ناتوانی در گفتمانی صحیح ما را به انزوای جهانی کشانده بود و خدا می داند اگر تلاش و کوشش شبانه روزی دکتر ظریف و تیم او نبود چه ای بسا ما هنوز در این دره صعب و سخت بن بست بین المللی گرفتار بود.
اما وضعیت اقتصادی نیز کمتر از وضعیت سیاسی نبود. تحریم های مختالف کمر دولت و متعاقبا مردم را شکسته بود. پیش پا افتاده ترین داروها که هنوز ساخت آن در ایران وجود نداشت باعث شده بود که وضعیت دارویی و بیمارستان های ما دچار مشکل شوند. صنعت هواپیمایی ما بدون شک آخرین نفس هایش را می کشید و توقف و ها و تاخیرها و فرودهای اضطراری و گاها سقوط ها مردم را از مسافرت هوایی باز داشتند.
و دولت روحانی چه پیامدهایی به همراه داشت؟
بحمدالله از پیامدهای دولت تدبیر و امید اول باید به خروج از بن بست ها و تحریم های جهانی نام برد. نه تنها این تحریم و بن بست ها شکسته شد بلکه زمینه و بستر روابط جهانی که دیریست به انتظار نشسته بودند ناگهان رونق گرفت و همچنانکه همه می دانیم کشورهای اروپایی چند روز پس از توافق نامه برجام با کشور ما به معاملات بسیار پرداختند و حتی شرکت های جند ملیتی چون بوئینگ هم از قافله عقب نماند و قرادردادی بزرگ برای فروش هواپیماهای مسافربری با ایران منعقد کرد.
درکل بامیدحضرت حق وهمت جناب دکتر روحانى دراین چهارسال فرصت زمانى که دردولت دوازدهم ایشان داردقطعاً بامعرفى کابینه اى منسجم وقوى وافرادى تخصصى داناوپرتلاش وخردمندتمام قفل مشکلات اقتصادى وسیاسى وسیاست  خارجه بازمیشودودوباره علاقه وامیدوتلاش براى توسعه وپیشرفت رابه کانون گرم خانوادها باتدبیربازمیگرداند.

عصر اهواز: جناب یاوری تشکر ویژه داریم از وقتی که گذاشتید.


Asr Ahwaz News Agency

5.0 35
Google | Google+

منبع: عصر اهواز
مطالب مرتبط
اشتراک گذاری

اخبار خوزستان