تالار عروسی لیانا اهواز
خرید آنلاین بلیط چارتری و سیستمی رزرو بلیط هواپیما با بهترین نرخ تهران اهواز

کد خبر: 19263
تاریخ انتشار: شنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۶ - ۱۲:۴۵

امتیاز خبر: از تعداد رای دهندگان


اهواز – مدیر شرکت خطوط لوله و مخابرات خوزستان گفت: ظرفیت حمل نفت خام و فرآورده های نفتی در خطوط لوله و مخابرات خوزستان بالغ بر یک میلیون بشکه در روز است.

به گزارش عصر اهواز، حمیدرضا کیهان پور صبح امروز در حاشیه بازدید از منطقه نظامیه خطوط لوله و مخابرات خوزستان در جمع خبرنگاران اظهار کرد: روزانه بالغ بر ۴۵۰ هزار بشکه نفت خام در خطوط لوله ما جابه جا توسط توربو پمپ های مرکز انتقال نفت شهید چمارن و شهید زنگنه جابه جا می شود.

وی با بیان اینکه این نفت خام مجموعه ای از نفت خام تولیدی مناطق نفت خیز جنوب و مناطق نفت خیز مرکزی است، افزود: از ۱۰۰ درصد نفت خامی که از خطوط لوله خوزستان به پالایشگاه های کرمانشاه، اراک، تهران و تبریز به عنوان منتقل می شود،۲۰ درصد نفت خام تولیدی مناطق مرکزی و ۸۰ درصد نفت خام تولیدی مناطق نفت خیز جنوب است.

مدیر شرکت خطوط لوله و مخابرات خوزستان با اشاره به فرآورده های نفتی شامل نفت گاز، نفت کوره نفت سفید، بنزین هستند، تصریح کرد: به تازگی وظیفه انتقال نفتا و میعانات نفتی به ما واگذار شده است که میعانات گازی از حوزه پارس جنوبی و از طریق تلمبه خانه ماهشهر به عنوان خوراک به پالایشگاه آبادان منتقل و در آنجا با نفت خام ترکیب می شود.

کیهان پور گفت: نفتای تولیدی پالایشگاه آبادان را هم به شکل محموله طبق برنامه ریزی های صورت گرفته به عنوان خوراک به پتروشیمی اراک و تبریز در سال ۹۵ منتقل می شد.

وی در پاسخ به سئوال خبرنگاری در خصوص بحث حریم خطوط لوله و تعرض معارضان محلی به آنها یادآور شد: یکی از بزرگترین معضلات ما گستردگی جغرافیایی خطوط لوله درسراسر ایران است که معمولا کشاورزان، روستاییان، آب های سطحی و زیرزمینی و کارخانجات در حریم ما قرار می گیرند.

مدیر شرکت خطوط لوله و مخابرات خوزستان با اشاره به زیرزمینی کردن خطوط لوله و مخابرا ادامه داد: در سال های گذشته تلاش کردیم که خطوط لوله از رو زمینی به زیرزمینی تبدیل شود که این کار در حدفاصل آبادان و ماهشهر انجام شده است.

کیهان پور گفت: در حال حاضر در خوزستان خطوط لوله انتقال نفت خام به صورت روزمینی نداریم و همه زیر زمینی شده اند.

وی با بیان اینکه هیچ مزاحمتی برای همسایگان محلی خود نداریم، اضافه کرد: همسایگان ما به خاطر کارشان حریم خطوط لوله را به خوبی رعایت نمی کنند و این مسئله هم در قوانین به وضوح تعریف نشده است و وقتی کار هم به محتکم قضایی کشیده می شود حق بیشتری را به همسایگان می دهند.

مدیر شرکت خطوط لوله و مخابرات خوزستان در پاسخ به پرسش بخش دیگری در خصوص استفاده از توانمند داخلی و بومی در این مجموعه گفت: زیرساخت مجموعه خطوط لوله به شکلی است که حداکثر استفاده را از توانمندی داخلی می برد و تلاش کرده ایم که از توان پیمانکاران بومی خوزستان و قطعات ساخت داخل استفاده کنیم به طوری که بیش از ۸۵ درصد قطعات در خطوط لوله داخلی است.

کیهان پور بیان کرد: در زمینه تعمیرات اساسی از توان داخلی و پیمانکاران بومی و از همکاران منطقه و پیمانکاران بومی و شرکت‌های داخلی استفاده  و تلاش می کنیم به‎طور کامل از قطعات داخلی استفاده شود.

وی در پاسخ به پرسش بخش مهر در خصوص رعایت مسائل زیست محیطی و مسئولیت های اجتماعی، گفت: تلاش ما بر این بوده که محیط زیست نزدیک خطوط لوله و تأسیسات را مراقبت کنیم و گازهای آلاینده ای که از توربوپمپ های ما بیرون می آید به طور کامل کنترل می شود.

مدیر شرکت خطوط لوله و مخابرات خوزستان با اشاره به شرایط اقلیمی خوزستان و نوع خاک منطقه و تاثیر آن بر خطوط لوله انتقال نفت بیان کرد: با توجه به اینکه خاک خوزستان خورنده و آب آن هم سرشار از املاح معدنی و شوره زار است تدابیر و تمهیدات لازم برای حفاظت از خطوط لوله در برابر خوردگی و فرسودگی به طور کامل و بادقت تمام اجرا می شود.

کیهان پور در خصوص ظرفیت اسمی حمل نفت خام و فرآورده های نفتی در خطوط لوله و مخابرات خوزستان توضیح داد: ظرفیت حمل نفت خام و فرآورده های نفتی در خطوط لوله مخابرات خوزستان بالغ بر یک میلیون بشکه در روز است که در حال حاضر از ظرفیت اسمی استفاده نمی شود.

وی در پاسخ به دیگر پرسش بخش مهر در خصوص انتقال نفت خام عراق و امکان صادرات گازوئیل به عراق که چندی پیش توسط استاندار خوزستان مطرح شد، گفت: صحبت ها و پیشنهاداتی مطرح و ارتباطاتی در این خصوص با دولت عراق برقرار شده و در برنامه های کاری دو کشور هم وجود دارد، اما اینکه کار به کجا رسیده به نظرو تصمیم مسئولان ایران و عراق بستگی دارد.


Asr Ahwaz News Agency

5.0 35
Google | Google+

منبع: خبـرگزاری مـهر
مطالب مرتبط
اشتراک گذاری