تالار عروسی لیانا اهواز
خرید آنلاین بلیط چارتری و سیستمی رزرو بلیط هواپیما با بهترین نرخ تهران اهواز

کد خبر: 19054
تاریخ انتشار: چهارشنبه ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۶ - ۰۸:۴۷

امتیاز خبر: از تعداد رای دهندگان


اهواز – دو انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای اسلامی شهر و روستا در حالی قرار است در خوزستان برگزار شود، که حدود ۷۶ هزار نفر برای اولین بار طعم شیرین رای دادن را می چشند.

خبرگزاری مهر – گروه استان ها: دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری و پنجمین دوره انتخابات شوراهای شهر و روستا روز جمعه همزمان با سراسر کشور در استان خوزستان برگزار می شود این در حالی است که در روزهای اخیر شور انتخاباتی در استان به اوج خود رسیده به گونه ای که همه مردم خوزستان به نوعی درگیر این موضوع مهم سیاسی شده اند.

براساس تشکیل هیئت‌های اجرایی در سطح خوزستان سه هزار و ۵۷۵ شعبه اخذ رای شهری و روستایی برای دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری و پنجمین دوره شورای اسلامی شهر و روستا وجود دارد. براساس آمار سرشماری سال ۹۵ در خوزستان برای دوازدهمین دوره ریاست جمهوری و پنجمین دوره شورای اسلامی شهر و روستا تعداد حدود ۷۶ هزار رأی اولی وجود دارد.

۳۵۷۵ شعبه اخذ رای

براساس اعلام هیئت‌های اجرایی، در سطح خوزستان یک هزار و ۸۹۲ شعبه اخذ رأی شهری وجود دارد. در حوزه روستایی نیز یک هزار و ۸۶۵ شعبه  اخذ رأی برای دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری و پنجمین دوره شورای اسلامی شهر و روستا وجود دارد. از این تعداد شعب دو هزار و ۸۲۵ شعبه اخذ رأی در سطح استان به صورت ثابت و ۹۳۲ شعبه اخذ رأی به صورت سیار فعالیت خود را انجام می دهند.

برای هر شعبه اخذ رای یک نفر کارشناس فناوری اطلاعات پیش‌بینی شده تا بتواند با همکاری سایر اعضا زمینه تمهیدات و امکانات لازم برای مجموعه را فراهم و برای تسهیل کار کمک کند.

۱۱ هزار نیروی انتظامی برای خوزستان

در روز ۲۹ اردیبهشت، بیش از ۱۱ هزار نیروی انتظامی به منظور حفاظت از صندوق‌های رای به صورت مستقیم در تمام شعب اخذ رای شهری و روستایی سطح استان مستقر خواهند شد. تمام تمهیدات لازم برای تامین امنیت انتخابات ۲۹ اردیبهشت در خوزستان اتخاذ شده و امید است در سایه امنیت ایجاد شده با حضور پرشکوه مردم، برگ زرین دیگری بر تاریخ انقلاب اسلامی افزوده شود. در اصل آنچه مهم و امنیت آفرین است،حضور مردم در چنین عرصه هایی است. حضور مردم در صحنه حرف اول را در امنیت خواهد زد .

به صورت مستقیم بیش از ۱۱ هزار نیروی انتظامی به منظور حفاظت از صندوق‌های رای در تمام شعب اخذ رای شهری و روستایی سطح استان  مستقر خواهند شد. علاوه بر این، پشتیبانی امنیتی فضای شهرها و روستاها نیز در روز انتخابات با پوشش نیروهای انتظامی انجام خواهد شد. تمام تمهیدات لازم برای پشتیبانی از عوامل انتظامی مستقر در شعب اخذ رای نیز تدارک دیده شده است.

تعداد نهایی داوطلبان شوراهای شهر و روستا در خوزستان به ترتیب بیش از سه هزار نفر در شهرها و بیش از ۱۱ هزار نفر در روستاها است. ۱۶ هزار و ۹۱۳ نفر در خوزستان برای انتخابات شوراهای شهر و روستا ثبت نام کردند که از این تعداد چهار هزار و ۵۵ نفر داوطلب انتخابات شوراهای شهر و ۱۲ هزار و ۸۵۸ نفر داوطلب انتخابات شوراهای روستا بودند. پنجمین دوره انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا در ۷۶ شهر و دو هزار و ۲۵۰ روستا برگزار می‌شود.

انتخابات الکترونیکی در ۴ شهر

برای چهار شهر، پنجمین دوره انتخابات شورای اسلامی شهر و روستان به صورت الکترونیکی برگزار می‌شود. این نوع از انتخابات برای نخستین‌بار انجام می‌شود و امکانات لازم در شهرهای خرمهشر، ماهشهر، امیدیه و بهبهان فراهم شد.

اقدامات آموزشی در حوزه انتخابات الکترونیک در این شهرستان آغاز و وسایل مورد نیاز در مناطق پر تردد شهرها تعبیه شده تا ضمن آشنایی مردم با اینگونه رأی‌گیری، بتوان پنجمین انتخابات شورای اسلامی شهر و روستا را به نحو احسن برگزار کنیم؛ دست اندرکاران این نوع انتخابات در دوره‌های آموزشی فرا خوانده شدند.

‌براساس مصوبه بیست و هفتمین شورای عالی فضای مجازی کلیه نامزدهای انتخاباتی و ستادهای انتخاباتی پنجمین دوره شوراهای اسلامی شهر و روستا باید کلیه فعالیت‌های تبلیغاتی خود را از طریق بستر یکپارچه تبلیغات انتخابات کشور (بیتاک) ثبت کنند؛ در غیر این صورت تخلف انتخاباتی شناخته شده و مطابق قانون با این موارد برخورد می‌شود.
 


Asr Ahwaz News Agency

5.0 35
Google | Google+

منبع: خبـرگزاری مـهر
مطالب مرتبط
اشتراک گذاری