تالار عروسی لیانا اهواز
خرید آنلاین بلیط چارتری و سیستمی رزرو بلیط هواپیما با بهترین نرخ تهران اهواز

کد خبر: 18949
تاریخ انتشار: یکشنبه ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۶ - ۲۲:۰۶

در برخی موارد ممکن است پزشکی در این زمینه ها به علما رجوع کرده باشد، آن هم به صورت جهت دار و بدون پژوهش پاسخ گرفته باشد و یا راه را به گونه ای رفته باشد که خروجی و نیاز روز به خوبی دیده نشده باشد.
امتیاز خبر: از تعداد رای دهندگان

در برخی موارد ممکن است پزشکی در این زمینه ها به علما رجوع کرده باشد، آن هم به صورت جهت دار و بدون پژوهش پاسخ گرفته باشد و یا راه را به گونه ای رفته باشد که خروجی و نیاز روز به خوبی دیده نشده باشد.

عصراهواز – دکتر اسماعیل ایدنی رئیس دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز در جلسه مرکز توسعه پژوهش های بین رشته ای معارف اسلامی منطقه ۴ کشور که شنبه ۲۳ اردیبهشت ماه ۱۳۹۶ در دفتر ریاست دانشگاه برگزار شد، گفت: پژوهش های بین رشته ای موضوعی است که به آن علاقه دارم و خلا آن به شدت در دانشگاه ها احساس می شود و ما از بعد از انقلاب اسلامی تا کنون خیلی دیر به فکر انجام این کار افتادیم.

ایدنی با اشاره به برخی مسائلی که نیاز به پژوهش دینی و پزشکی دارند، اظهار کرد: با توجه به مشکلاتی که به طور مصداقی در برخی مسائل مانند پیوند اعضا، ضرورت ایجاب می کند که پاسخ به این نیازها جز دغدغه های ما باشد.

وی ادامه داد: زیرا هر روزه سوالات زیادی برای مخاطبین ما و همچنین دانش آموختگان، مدیران و … به وجود می آید، اما پاسخ های دسته بندی شده ای وجود ندارد و هر شخصی از منظر خود به آنها پاسخ می دهد که در برخی موارد ابهامات را بیشتر می کنند.

ایدنی افزود: ما در زمینه دانش بین رشته ای، بین معارف اسلامی و علوم پزشکی و حتی سایر علوم دستاوردهای زیادی نداریم و در تمام مدتی که فرصت زیادی داشتیم ارتباطی بین دانشگاه ها و حوزه علمیه برقرار نشده است. به همین دلیل در زمینه علوم انسانی و علوم پزشکی دچار مشکل هستیم.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز در ادامه گفت: در حوزه های علوم پزشکی حیطه های زیادی مانند اخلاق پزشکی، اخلاق حرفه ای و مسائلی مانند مرگ مغزی، پیوند اعضا، پزشکی بازساختی، سلول های بنیادی و مداخلات پزشکی در درمان ناباروری مسائل زیادی هستند که کار پژوهشی برای آنها انجام نشده است.

وی با اشاره به دغدغه برخی پزشکان افزود: در برخی موارد ممکن است پزشکی در این زمینه ها به علما رجوع کرده باشد، آن هم به صورت جهت دار و بدون پژوهش پاسخ گرفته باشد و یا راه را به گونه ای رفته باشد که خروجی و نیاز روز به خوبی دیده نشده باشد.

ایدنی با اشاره به هدف پژوهش های بین رشته ای گفت: اهداف این اقدامات عالی هستند و نباید آنها را تقلیل بدهیم تا بسترساز برای راه افتادن گروه معارف در دانشگاه  فراهم شود.

وی در ادامه با نقدی بر آیین نامه تدوین شده در این خصوص افزود: در این آیین نامه لازم است دو طیف پژوهشگران دینی و پژوهشگران علوم پزشکی کار کنند که باید وزن بین این دو گروه رعایت شود. زیرا قرار است دانش و پژوهش بین رشته ای تولید کنیم و این یعنی لازم است  پژوهشگران علوم پزشکی که دغدغه دین دارند و انسان هایی که در حوزه معارف کار می کنند به خوبی دیده شوند.

ایدنی در پایان افزود: زیرا اختلاف روش شناسی یکی از مسائلی است که این دو گروه باید با یکدیگر پیوند بزنند و این کار خوبی است به شرط آنکه از نظر روش شناسی و تیمی که در این شورا هستند، توانمند باشند. بنابراین فکر می کنم یک بازبینی در این شورا لازم است.


Asr Ahwaz News Agency

5.0 35
Google | Google+

مطالب مرتبط
اشتراک گذاری