کد خبر: 178
تاریخ انتشار: جمعه ۲۳ بهمن ۱۳۹۴ - ۱۵:۴۴

آیت الله محمد حسین احمدی شاهرودی در محضر پدرش و نیز آیت الله العظمی سید ابوالقاسم خویی و آیت الله شهید محمد باقر صدر در نجف اشرف تحصیل کرد.وپس از انقلاب اسلامی ایران او و چند نفر از دیگر روحانیون نجف دستگیر وپس از دوره زندان در عراق توسط حزب بعث از آن کشور اخراج شدند. او در ۱۳۵۸ به ایران آمد.
امتیاز خبر: از تعداد رای دهندگان

عصر اهوازآیت‌الله محمد حسین احمدی شاهرودی نماینده مردم استان خوزستان در دوره چهارم مجلس خبرگان رهبری جمهوری اسلامی ایران می باشند. ایشان در حال حاضر معاون دیوان عالی کشور، دبیر هیئت مرکزی گزینش قوه قضائیه و عضویت هیئت اجرایی مشاوران حقوقی، وکلا و کارشناسان قوه قضائیه است

 

محمد حسین احمدی شاهرودی

همانگونه که مخاطبان فهیم و گرانمایه مطلع هستند ، اسفند ماه سال جاری انتخابات مجالس خبرگان رهبری و شورای اسلامی برگزار میگردد . به موازات نزدیکی ایام برگزاری این رویدادهای مهم سیاسی و اجتماعی کشور ، عصر اهواز در نظر دارد پیرامون مبحث انتخابات مجلس خبرگان رهبری ، نسبت به معرفی علمای برجسته استان خوزستان اقدام نماید .

آیت‌الله محمد حسین احمدی شاهرودی

آیت‌الله محمد حسین احمدی شاهرودی

آیت‌الله محمد حسین احمدی شاهرودی نماینده مردم استان خوزستان در دوره چهارم مجلس خبرگان رهبری جمهوری اسلامی ایران می باشند. ایشان در حال حاضر معاون دیوان عالی کشور ، دبیر هیئت مرکزی گزینش قوه قضائیه و عضویت هیئت اجرایی مشاوران حقوقی، وکلا و کارشناسان قوه قضائیه است.

آیت‌الله احمدی شاهرودی فرزند حضرت آیت‌الله شهید شیخ علی اصغر احمدی شاهرودی در سال ۱۳۳۷ در شهر مقدس نجف اشرف چشم به جهان گشود.

پدر ایشان از بزرگان و آیات عظام حوزه های علمیه نجف اشرف و قم بود که در سال ۱۳۶۸ و در سن ۶۹ سالگی در جریان انتفاضه خونین شیعیان عراق توسط مزدوران بعثی صدام در جوار بارگاه ملکوتی حضرت امیرالمومنین(ع) در نجف اشرف دستگیر و سپس به فیض رفیع شهادت نایل گردید.

آیت‌الله احمدی شاهرودی در سن ۱۲ سالگی و اوان دوران نوجوانی تحت تعلیم و تربیت پدر بزرگوارش به تحصیل علوم دینی و تهذیب نفس می پردازد .

با توجه به استعداد فراوان و حافظه قوی ایشان در یادگیری علوم دینی موفق می شود که در سن ۱۸ سالگی درسهای خارج فقه و اصول را از محضر حضرت آیت‌الله العظمی سید ابوالقاسم خویی بزرگ مرجع تقلید شیعیان و آیت‌الله شهید سید محمد باقر صدر کسب فیض نماید .

پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران و دستگیری آیت‌‌‌الله شهید صدر و حمله رژیم بعثی به حوزه علمیه نجف اشرف ، آیت‌الله احمدی شاهرودی به همراه تنی چند از علما و بزرگان نجف بدست عوامل صدام دستگیر و به زندانهای مخوف رژیم بعثی عراق در بغداد انتقال داده میشود .

ایشان ضمن تحمل رنج‌ها و شکنجه‌های زندان‌های بعثی عراق و خفقان حاکم در این کشور ، پس از اخراج از کشور عراق جهت تکمیل تحصیلات عالیه در سال ۱۳۵۸ به شهر مقدس قم نقل مکان میکند تا بتواند ضمن کسب فیض از محضر آیات عظام حوزه علمیه قم دین خود را به اسلام و انقلاب اسلامی ادا نماید.

آیت‌الله احمدی شاهرودی در مدت حضور در حوزه علمیه قم از محضر آیات عظام میرزا جواد تبریزی ، وحید خراسانی و سید کاظم حائری استفاده نموده و به درجه عالیه اجتهاد نایل می‌گردند .

همزمان با آغاز جنگ تحمیلی و هجوم همه جانبه عراق به ایران ایشان به ندای حضرت امام خمینی (ره) معمار کبیر انقلاب اسلامی لبیک گفته و جهت حضور در جبهه‌های نبرد حق علیه باطل عازم استان خوزستان می شود تا در کنار بسیجیان و پاسداران انقلاب اسلامی از کیان نظام و کشور اسلامی دفاع نماید .

در این زمان دلیل تعهد درایت و توانایی و همچنین با توجه استعداد فوق العاده آیت‌الله احمدی شاهرودی به عنوان حاکم شرع و رییس دادگاه‌های انقلاب اسلامی استان خوزستان منصوب می شود و همزمان به تدرسی طلاب علوم دینی در حوزه علمیه جدیدالتاسیس امام خمینی(ره) اهواز می پردازد .

آیت‌الله احمدی شاهرودی در کنار تدریس و مسئولیت‌های سنگین خود ، در سال ۱۳۶۱ و در جریان فتح خرمشهر به شدت مجروح میشود ولی علاقه و مسئولیت پذیری وافرشان مانع از ادامه فعالیت در مسئولیت‌های ایشان نمی شود .

قاطعیت ، شجاعت ، شهامت و تاثیر ناپذیری در احقاق حق و عدالت از ویژگی های بارز و شاخص ایشان در مدت تصدی ریاست دادگاه های انقلاب اسلامی در استان خوزستان بود است .

پس از پایان جنگ تحمیلی و قبول قطع‌نامه آتش بس از سوی امام خمینی (ره) ، ایشان به شهر مقدس قم عزیمت میکنند ولی عشق و علاقه زیاد وی به استان خوزستان و مشاهده محرومیت ها و فقر این استان و همچنین درخواست علما و طلاب استان خوزستان بویژه حضرت آیت الله موسوی جزایری ، نماینده ولی فقیه در استان خوزستان موجب شد تا ایشان بار دیگر و در سال ۱۳۷۰ به اهواز عزیمت نمایند و به مدت ۶ سال به تدریس سطوح عالی فقه ، اصول و حکمت در حوزه های علمیه امام خمینی (ره) و دارالعلم آیت‌الله العظمی بهبهانی بپردازند .

فضل علمی ، بیان شیوا و متین آیت‌الله محمد حسین احمدی شاهرودی باعث شد ایشان از جایگاه ویژه ‌ای در حوزه‌های علمیه اهواز برخوردار گردد و طلاب عالم و فاضل از محضر ایشان کسب فیض نمایند .

اندکی پس از حضور ایشان در اهواز ، به عنوان رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در منطقه ۶ دانشگاه آزاد اسلامی استان خوزستان منصوب میگردد . جدیت ، قاطعیت ، مدیریت اصول گرایانه و تحول خواهانه ، پایبندی به ارزشهای انقلاب اسلامی و سوق دادن دانشگاه ها به سوی دانشگاه اسلامی و از طرفی ارتباط مستمر با اساتید ، دانشجویان و اقشار محروم استان خوزستان از ویژگی های بارز ایشان در مدت تصدی ریاست نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری بود .

در سال ۱۳۷۹ توانایی ها و استعدادهای وافر ایشان منجر به آن شد که از سوی رئیس محترم قوه قضاییه حضرت آیت الله هاشمی شاهرودی به سمت مدیرکل گزینش و استخدام قضات سراسر کشور منصوب شود .

ایشان با تصدی در این سمت ، طرح جذب قضات را از میان روحانیون و طلاب حوزه های علمیه سراسر کشور پایه گذاری می نماید و برای آغاز کار خود در این خصوص اقدام به جذب طلاب نخبه از حوزه های علمیه استان خوزستان میکند .

از دیگر مسئولیت ها و سمت های آیت‌الله احمدی شاهرودی می توان از تحقیق چهار جلد فرائد اصول شیخ انصاری ، تحقیق دو جله بیع و دو جلد خیارات مکاسب شیخ اعظم ، تحقیق دو جلد مطارح الانظار ، تحقیق چهار جلد الروضه البهیه ، تحقیق دو کتاب ارزشمند اساس النحو و الاشتقاق مرحوم آیت الله العظمی میرسید علی بهبهانی ، تحریر بیش از یکصد مقاله در زمینه مباحث و قواعد فقهی و اصولی و قضایی و مسایل مستحدثه ، تقریرات درسهای خارج فقه و اصول آیت الله العظمی خویی و شهید صدر و سایر آیات عظام نام برد .

گفتنیست آیت‌الله احمدی شاهرودی سیاست مداری مستقل می باشد که نظر به سوابق ارزشمند ایشان در استان خوزستان و با توجه به دعوت جمع کثیری از اقشار مختلف مردم استان خوزستان ، قصد ثبت نام و کاندیداتوری انتخابات مجلس خبرگان رهبری از استان خوزستان را دارند.

 منبع: عصر اهواز
مطالب مرتبط
اشتراک گذاری
اخبار خوزستان