عصر اهواز :

سعید کوتی اظهار کرد: این توربین که به دلیل آسیب های شدید و اشکال فنی سالهای متمادی از مدار عملیات خارج بود با تلاش شبانه روزی و همت کارکنان مدیریت های مهندسی و ساختمان، تعمیرات تجهیزات و ماشین آلات فرآیندی، تولید، شرکت بهره برداری نفت و گاز کارون، آغاجاری و سایر ادارات نوسازی شد و هم اکنون در حال کار است.

وی افزود: این توربین از نوع سولزر است و بازسازی و نوسازی کامل آن در مناطق نفتخیز جنوب و به دست توانمند متخصصان داخلی صورت گرفت که این کار دستاوردهای با ارزشی به همراه داشته است.

کوتی، افزایش ظرفیت پمپاژ و ضریب اطمینان صادرات نفت، افزایش مانور عملیاتی و امکان ترخیص و تعمیر توربین های موجود، صرفه جویی ارزی، صرفه جویی در مصرف برق و دستیابی به دانش فنی بازسازی و نوسازی توربین های سولزر را از دستاوردهای این اقدام ارزشمند برشمرد.

وی ادامه داد: در جریان عملیات بازسازی این توربین همه مراحل انجام کار و دانش فنی ثبت و ضبط شد و این تجربه موفق برای تعمیر توربین های مشابه بسیار مؤثر خواهد بود.

کوتی با اشاره به این که تلمبه خانه اهواز نقش مهمی در تحقق برنامه صادرات نفت خام و تولید سایر شرکت ها دارد عنوان کرد: توربین نوسازی شده هم اکنون به عنوان توربین قابل اطمینان در تلمبه خانه صادراتی نفت اهواز در حال پمپاژ نفت است و تلمبه های برقی بخصوص در پیک مصرف برق از مدار خارج می شود.

مدیر تولید شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب از مزایای قابل توجه راه اندازی این توربین را صرفه جویی در مصرف برق عنوان کرد و گفت: با راه اندازی این توربین، تلمبه های برقی تلمبه خانه اهواز به دلیل عدم نیاز از مدار خارج و در مصرف روزانه ۸ مگاوات برق صرفه جویی شد.

وی تصریح کرد: با توجه به وضعیت استان خوزستان به دلیل دمای بالا و افزایش مصرف برق، به گونه ای برنامه ریزی شد تا این توربین در تابستان امسال راه اندازی شود؛ به همین منظور کار نوسازی و تعمیر توربین با توجه به شرایط سخت آب و هوایی هیچگاه تعطیل نشد و این اقدام باعث صرفه جویی روزانه ۸ مگاوات در برق مصرفی شد.

کوتی خاطرنشان کرد: در تمام مراحل نوسازی و راه اندازی این توربین، ایمنی کارکنان، ایمنی تأسیسات و حفظ محیط زیست در اولویت قرار داشت و خوشبختانه همه مراحل کار بدون خطا و حادثه ای به سرانجام رسید.

 

منبع: ایسنا