عصر اهواز :

به گزارش ایرنا پیروان حضرت یحیی (ع) با پشت سر گذاشتن ماه گدیا (تیرماه خورشیدی) وارد سال ۴۴۶۳۸۸ حضرت آدم و ماه دولا از سال ۲۰۲۱ یحیایی همزمان با ۱۳۹۷ شمسی و ۲۰۱۸ میلادی شدند.
گفتنی است ۲۷ تیرماه(اول دولا) مصادف با عید بزرگ صابئین مندایی(دهواربا) است.
صابئین مندایی دو روز پیش از آغاز سال حضرت آدم روزه سبک (امبطل) میگیرند که تا ۱۴ دولا یعنی ۹ مرداد ادامه دارد.
۲ روز در این ۱۴ روز روزه سبک به روزه سنگین اختصاص دارد.
آغاز سال نو ۲۰۲۱ صابئین مندایی هم ۲۹ اردیبهشت سال ۱۳۹۷ بود که اول ماه هطیا محسوب می شود.
آیین صابئین مندایی، صنایع دستی (میناکاری) و سبک زندگی، زبان و خط آنان مورد توجه گردشگران داخلی و خارجی و همچنین محققان و پژوهشگران است.
منداییان که در خوزستان با نام صابئین نیز شناخته می‌شوند، پیروان یحیای تعمید دهنده و یکی از اقلیت‌های مذهبی ایران، عراق و سوریه هستند.
پیروان مندایی در کنار رودخانه‌های دجله، فرات و کارون زندگی می‌کنند و کتاب مقدس آنها «گنزا ربّا» یا گنج عظیم نام دارد که آموزه های حضرت آدم و فرزندش شیتل (= شیث در فرهنگ اسلامی) را دربرداشته و حاوی روش ها و قوانین آیین مندایی است.
همه مناسک صابئین مندایی وابسته به آب جاری و اصلی‌ترین رکن دینی آن‌ها غسل تعمید در روزهای یکشنبه در آب روان بوده و شغل بیشتر آنها زرگری، طلاسازی، میناکاری و قایق سازی است.
جمعیت منداییان در عراق۵۰ هزار نفر و در ایران ۱۴هزار نفر برآورد شده که نسبت به جمعیت ۷۰ هزار نفری آن در عراق و ۲۵ هزار نفری آن در ایران در سال های گذشته، کاهش یافته است.
جنگ های داخلی و حضور داعش در عراق و سوریه باعث شد بسیاری از منداییان به کشورهای دیگر مهاجرت کنند. در ایران نیز، کاهش آب کارون و کرخه و همچنین خشک شدن آنها بر مناسک پیروان این آیین تاثیر گذاشته ، به طوری که جمعیت آنها در دو دهه گذشته به دلیل مهاجرت کاهش پیدا کرده است.
واژه ی صابئین به عنوان یک دین، سه بار در قرآن (سوره ی ‘بقره’ آیه ی ۶۲، سوره ی ‘انعام’ آیه ی ۶۹ و سوره ی ‘حج’ آیه ی ۱۷)، در کنار ‘یهودیت’، ‘مسیحیت’ و ‘ زرتشت’ آمده است.
به اعتقاد آنها آدم، شیتل(شیث)، نوح، سام و یحیی، پیامبران پنجگانه ی مندائیان بوده و یحیی(ع) ، واپسین پیامبر آنها، کسی بود که پسر خاله خود حضرت عیسی(ع) پیامبر مسیحیان را در رود اردن ‘تعمید’ داد.
آنها معتقدند پس از عروج حضرت یحیی(ع) در سن ۶۴ سالگی به آسمان، یهودیان به کشتار پیروان آن حضرت پرداختند و مهاجرت این قوم آرامی، آغاز و بیش از هزار و ۸۰۰ سال پیش، در کنار رودهای ‘فرات’، ‘دجله’عراق و ‘کرخه’ و ‘کارون’ و ‘جرّاحی’ ایران ساکن شدند.
۹۷۷۰/۶۰۶۴

منبع خبر: ایـرنا