عصر اهواز :

یک کارشناس مسائل سیاسی با بیان این که طرح آتش‌بس طولانی مدت به عنوان پیشامدی برای طرح کلی معامله قرن محسوب می‌شود، گفت: تا زمانی که مردم غزه و فلسطین همچنان به حق بازگشت معتقد هستند و بر تحقق آن اصرار دارند همه این طرح‌ها شکست خواهد خورد.

 

به گزارش ایسنا، صباح زنگنه درباره طرح آتش‌بس طولانی مدت با رژیم صهیونیستی و لغو محاصره غزه اظهار کرد: تاکنون ده‌ها طرح در مورد مساله فلسطین ارائه شده و هیچکدام به نتیجه‌ای نرسیده است، در مورد غزه نیز چندین بار اسرائیلی‌ها جنگ گسترده‌ای علیه مردم آن به راه انداخته و اقدامات گسترده نظامی انجام دادند اما نهایتا مردم مقاومت کردند.

 

او افزود: اخیرا در اجرای بخش به بخش طرح معامله قرن مصر با تشویق عربستان و امارات وارد معرکه شد،‌ البته مصر به دلیل همسایگی با غزه امکانات زیادی برای فشار وارد کردن به حماس و مردم غزه دارد گاه گاهی نیز جزئی از آن طرح‌های اسرائیلی، سعودی یا آمریکایی را مطرح کرده و سعی می‌کند توافقاتی را از حماس و سرویس‌های فلسطینی بگیرد.

 

این کارشناس مسائل خاورمیانه همچنین بیان کرد: بنابراین طرح آتش بس طولانی مدت نیز در ادامه این طرح‌ها است. به خصوص که به عنوان پیشامدی برای طرح کلی معامله قرن محسوب می‌شود. زنگنه در ادامه گفت: به نظر می‌آید طرح معامله قرن به دلایل متعددی شکست خورده زیرا محمد بن سلمان ولیعهد عربستان با هماهنگی نتانیاهو به دنبال این طرح بود البته در عربستان سر و صداهای زیادی ایجاد کرد،‌ از طرفی مردم فلسطین و سایر کشورها نیز با آن مخالفت کردند.

 

او اظهار کرد: در نتیجه این عوامل باعث به تعویق افتادن طرح معامله قرن شده و طرح آتش بس طولانی مدت نیز مقدمه‌ای یا فصلی از فصول گوناگون معامله قرن است که در حقیقت با استفاده از فضای به وجود آمده و فشارهایی که اسرائیل به غزه و عربستان به مصر وارد می‌کند، سعی می‌کنند حماس را برای توافق با اسرائیل متقاعد کنند، اما تا زمانی که مردم غزه و فلسطین همچنان به حق بازگشت معتقد هستند و بر تحقق آن اصرار دارند همه این طرح‌ها شکست خواهد خورد.

 

این کارشناس مسائل سیاسی در مورد خلع سلاح سرویس‌های فلسطینی در غزه در راستای طرح آتش‌بس طولانی‌ مدت گفت: طبیعی است مردم غزه، حماس و سرویس‌های فلسطینی حاضر نیستند خلع سلاح شوند در حالی که دشمن آن ها مدرن‌ترین سلاح‌ها و گسترده‌ترین امکانات را در اختیار دارد.

 

زنگنه در پایان تصریح کرد: البته برخی از مسئولان وقت حماس معتقد بودند که آتش بس ۲۰ ساله می‌تواند نتیجه بخش باشد اما مشکلی که اسرائیل و مصر و … با آن مواجه هستند این است که تمایل دارند دیدگاه‌های دولت خودگردان رام الله را با دیدگاه‌های حماس یکسان کنند و حماس تحت نظر دولت خودگردان عمل کند که در نتیجه آن بتوانند با محمود عباس توافق کرده و آن توافق را به عنوان توافق کلی فلسطین مطرح کنند.

 

ebt​ekarnews.‎​com